Δευτέρα 28 Μάιος 2018 8:14

«Ανάσα» με ανατροπή: Αιγινιακός - Απόλλωνα Πόντου 2-1

Τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου πήρε ο ψυχομένος Αιγινιακός με 2-1 και η ομάδα της βόρειας Πιερίας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος πρόσθεσε τους 3 πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό της.

Το πρώτο του «τρίποντο» πανηγύρισε στην έδρα του στο "Γιάννης Παραλυκίδης" ο Αιγινιακός, που επιβλήθηκε με 2-1 των «κοκκινόμαυρων», φτάνοντας έτσι τους τέσσερις βαθμούς, δείχνοντας παράλληλα πως έχει πολλά να δώσει στη συνέχεια.

Τα γκολ της νίκης σημείωσαν οι Γκατζολάρι στο 29’  και ο Σοφιάνης στο 76’, που ανέτρεψαν το τέρμα του Κυβελίδη στο 24’, με το οποίο είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη παρά το γεγονός πως μπήκαν μπροστά στο σκορ, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη Football League, ενώ δεν έκαναν την εμφάνιση που θα ήθελαν, ώστε να φύγουν με... κάτι από το Αιγίνιο.

Να σημειωθεί πως ο προπονητής του Απόλλωνα Πόντου αποβλήθηκε πριν το τέλος του ματς, όπως και ο βοηθός του, Γεωργιάδης.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση της βόρειας Πιερίας, με τον Κυβελίδη για τους φιλοξενούμενους στο 11’ να απειλεί για πρώτη φορά, δίχως η προσπάθεια του να κρεμάσει τον Τόλιο, να έχει αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό, με τον Απόλλωνα Πόντου να καταφέρνει να προηγηθεί στην επόμενη καλή στιγμή του αγώνα.  Συγκεκριμένα, με το ρολόι να δείχνει το 24ο λεπτό, ο Κυβελίδης πήρε την πάσα του Χασομέρη και με ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Τόλιο για το 1-0.

Η χαρά των παικτών των φιλοξενουμένων κράτησε μόλις πέντε λεπτά, καθώς ο Γκατζολάρι σκόραρε για το 1-1, ύστερα απο την ασίστ του Ζούρκου.
Μάλιστα, παραλίγο να ανατρέψουν μέσα σε δέκα λεπτά το σκορ, με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει στην κόντρα επίθεση, τον Λόπεθ κάνει λανθασμένη έξοδο, αλλά τους αμυντικούς των «κοκκινόμαυρων» να απομακρύνουν το πλασέ του άσου, του Κώστα Νικολαΐδη.

Πέρα από αυτή την ευκαιρία και την υπεροχή των γηπεδούχων στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο 1-1.

Πεσμένος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με το πρώτο 20λεπτο του να περνά δίχως κάποια ομάδα να δημιουργεί φάσεις.

Ο Αιγινιακός κατάφερε τελικά να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να προηγηθεί στο 76’, όταν απο το λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα Πόντου, ο Σοφιάνης το εκμεταλλεύτηκε και έγραψε το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, ανέβασαν την πίεσή τους, αλλά δεν κατάφεραν να κάτι στην αναμέτρηση, φεύγοντας με την ήττα από τη βόρεια Πιερία.  Ο Αιγινιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ για τον Απόλλων Πόντου ήταν η πρώτη ήττα στη φετινή Football League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 89? ο διαιτητής απέβαλλε τον Κώστα Γεωργιάδη και Δημήτρη Καλαΐτζίδη για διαμαρτυρία. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας) με βοηθούς τους κ.κ Δημόπουλο (Φλώρινας), Στεφανή (Καρδίτσας).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Νικολαΐδης)
Τόλιος, Τοπαλίδης, Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Αντωνιάδης, Γκατζολάρι, Ζούρκος (81? Ντόγος), Τσολακίδης, Παπαδόπουλος (64? Δωματάς), Σοφιάνης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης)
Λόπεθ, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν΄Λουντούλου, Καλαϊτζίδης (80? Καλογέρης), Καπίας, Κυβελίδης, Βεργώνης, Χασομέρης, Σαμαράς, Ντούνγκα (64? Φάμπιος)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Κώστας Νικολαΐδης: "Αν το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό, δεν θα έβριζε κανέναν..."

«Όσα δεν φτάνει η αλεπού» ο Κώστας Νικολαΐδης απάντησε στις καταγγελίες του Δημήτρη Καλαΐτζιδη.
Ο τεχνικός του Αιγινιακού τόνισε ότι αν το αποτέλεσμα για τον Απόλλωνα ήταν διαφορετικό και δεν γνώριζε την ήττα, δεν θα μιλούσε για κανένα «μίασμα», ενώ παράλληλα μίλησε για την αυταπάρνηση που έδειξαν οι παίκτες του στην νίκη (2-1) επι του Απόλλωνα Πόντου.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Κώστας Νικολαΐδης στη συνέντευξη Τύπου:

«Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνισή τους. Θέλαμε τη νίκη, βγάλαμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, βουνό.
Ο Απόλλων είχε την καθολική υπεροχή, αλλά εμείς είχαμε τις φάσεις και θα μπορούσαμε να διευρύνουμε το σκορ.
Ο αντίπαλος ρίσκαρε, πίεσε, μήπως ισοφαρίσει.
Συγχαρητήρια και πάλι στα παιδιά.
Πέρα από το ότι νικήσαμε, βγάλαμε και αυταπάρνηση, περίσσιο πάθος και καταφέραμε να κάνουμε μία μεγάλη νίκη, που απλά μας δίνει τρεις βαθμούς.
Για να έχει αξία η νίκη, θα πρέπει να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα στον Απόλλωνα Λάρισας.
Όσον αφορά για το μίασμα, που είπε ο προπονητής του Απόλλωνα.
Αν το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό, δεν θα έβριζε κανέναν και δεν θα μιλούσε για κανένα μίασμα.