Κυριακή 24 Ιουν 2018 4:14

Άξιζε κάτι στο Αίγιο: Παναιγιάλειος - Αιγινιακός 2-1

Σημαντική νίκη πήρε ο Παναιγιάλειος κόντρα στον εξαιρετικό Αιγινιακό, στην προσπάθειά του για αποφυγή του υποβιβασμού.

Με γκολ των Σταματή και Ζαφειράκη, οι Αιγιώτες επικράτησαν με 2-1 του Αιγινιακού, που είχε ισοφαρίσει  με τον Ανδρικόπουλο και ανάσαναν βαθμολογικά.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, με τα σουτ του Αγιούποφ στο 5' και στο 13 να μην βρίσκουν στόχο.

Στο 20' το σουτ του Τζανουλίνου μπλόκαρε ο Καραγκιόζης, ενώ στο 26' ήρθε το 1-0 για τους «μελανόλευκους», όταν ο Αγιούποφ βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Σταματή και ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε με σουτ.

Ο τελευταίος στο 29' προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά ο Ζούρκος έσωσε την ομάδα του.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την αποβολή του τεχνικού διευθυντή του Παναιγιάλειου Γιάννη Καλλιτζάκη (48'), ενώ στο 54' ήρθε η ισοφάριση σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, με τον Ανδρικόπουλο από κοντά να νικά τον Τσάπαλο.

Η απάντηση ήταν άμεση για τους γηπεδούχους, καθώς στο 58' ο Ζαφειράκης με σουτ έκανε το 2-1.

Στο 67' ένα σουτ του Χότζιτς έφυγε εκτός.
Στο 85' ο Τσάπαλος μπλόκαρε την προσπάθειες του Ζούρκου και δύο λεπτά μετά ο Καραγκιόζης δεν συνάντησε δυσκολία στην κεφαλιά του Σταματή.
Στο 91' το σουτ του Σκαρτσίλα έφυγε άουτ.
ΣΚΟΡΕΡ: 26' Σταματής, 58' Ζαφειράκης - 54' Ανδρικόπουλος
Διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων)