Κυριακή 21 Ιουλ 2019 20:26

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΕΚΑΣΚΕΜ - Πρωτάθλημα Εφήβων: Πήρε το ντέρμπι ο Πιερικός Αρχέλαος

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 61-70 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Β' Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα της 9ης αγωνιστικής, ο οποίος έριξε και την αυλαία του Α' ομίλου του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τη νίκη αυτήν ο Πιερικός Αρχέλαος κατέκτησε αήττητος την πρώτη θέση του ομίλου και στον ημιτελικό του Final Four θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο του Β' ομίλου Αετό Κιλκίς.
Η ΑΓΕ Πιερίας κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον Α' όμιλο και αντίπαλος της στον άλλο ημιτελικό θα είναι ο Ζαφειράκης Νάουσας ο οποίος τερμάτισε πρώτος στον Β' όμιλο.
Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η ΑΓΕ Πιερίας, η οποία προηγήθηκε με 7-0 πριν συμπληρωθεί ενάμιση λεπτό αγώνα.
Στο επόμενο ανάμιση λεπτό ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 8-5 και στην συνέχεια ο αγώνας ισορρόπησε με τη διαφορά να κινείται σε σταθερά επίπεδα και την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στη λήξη της πρώτης περιόδου με 23-16.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ανήκε στον Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στον αγώνα με 26-27, 7' 07" πριν το τέλος του ημιχρόνου, με την ΑΓΕ Πιερίας να το ανακτά (29-27) 4' 36" πριν την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 30-30, χάρη σε ένα τρίποντο του Πολυχρόνη στην εκπνοή.
Στο ίδιο αμφίρροπο μοτίβο ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να αποκτά σταδιακά τον έλεγχο, να προηγείται με 37-43 6' 27" πριν την λήξη της περιόδου, προβάδισμα που το διατήρησε μέχρι και την ολοκλήρωσή της (48-55).
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να διατηρεί το προβάδισμα του και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 61-70.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης - Ντόγκας.
Δεκάλεπτα: 23-16, 30-30, 48-55,

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ(Χρυσανθόπουλος)

Στεφανίδης 3 (1), Γιαμούζης 13 (3), Τσολακίδης 10, Καρατόλιος 12 (2), Βουλγαράκης, Αδαμόπουλος 6, Δερμίσης, Τζουνίδης Ε. 15 (2), Τζουνίδης Ν., Ματσέλος, Βαϊτσόπουλος, Μαραζης 2.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου)
Ταβαντζής 2, Πολυχρόνης 5 (1), Σουκαράς, Μητσάλας, Χατζηλάμπρου 10, Ταρενίδης 6 (2), Τζιοβάρας 10 (2), Τσιλιγγαρίδης, Τσιρογιάννης 24 (4), Ζιώγας 5 (1), Ζησόπουλος 8 (2), Φανούλης.