Τρίτη 25 Απρ 2017 15:21

Α' Ερασιτεχνική: Δίας Δίου - Α.Ε. Ποσειδών Π.Π.Π. 0-1

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ποσειδώνας απέναντι στον Δία Δίου και συνεχίζει να προελαύνει στο φετινό πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Παρόλο που οι πρωτοπόροι παίξανε με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της καθώς την Τετάρτη ακολουθεί ο μεγάλος τελικός του νομού μας κατάφεραν και πήραν τους 3 βαθμούς από τον μαχητικό Δία.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ χωρίς όμως να τα καταφέρνουν και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νότιοι ήταν καλύτεροι, χάσαν πολλές ευκαιρίες και τελικά πήραν την νίκη με το γκολ που πέτυχε ο Γκανάβας στο 83ο' λεπτό της αναμέτρησης μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του Σαρπότα.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι στο 88ο' λεπτό μετά από σουτ-βολίδα του Κυρτέγου.
Με αυτή την νίκη ο Ποσειδώνας Π.Π.Π. έφτασε τους 64 βαθμούς,βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα 13 ολόκληρους βαθμούς πάνω απο την Καρίτσα και τώρα στρέφει την προσοχή του στον μεγάλο τελικό της Τετάρτης.
Από την άλλη ο Δίας Δίου παρέμεινε στους 39 βαθμούς και στην 5η θέση.