Σάββατο 16 Δεκ 2017 1:54

Φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας: Αιγινιακός - Ολυμπιακός Βόλου 1-3

Ο Αιγινιακός συνδύασε το πρώτο εντός έδρας φιλικό με ήττα 1-3 από τον Ολυμπιακό Βόλου στο γήπεδο "Γιάννης Παραλυκίδης", ενώ έκανε ντεμπούτο ο Σισέ.

Το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας και πρώτο εντός έδρας έδωσε το Σάββατο ο Αιγινιακός απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου.  Αν και οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν, στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκαν τρία γκολ και ηττήθηκαν 1-3.

Χρόνο συμμετοχής, πάντως, ο τεχνικός, Κώστας Νικολαΐδης έδωσε στον νεοαποκτηθέντα Σισέ. Η ομάδα της Β. Πιερίας ήταν καλύτερη στο πρώτο 15λεπτο και απείλησε με τον Σοφιάνη, Γιαζιτζόγλου, Δωματά και Παπαδόπουλο.

Το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο για τους Βόρειους σύμφωνα με την εικόνα του πρώτου μέρους. Η εικόνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο υπέρ του Ολυμπιακού Βόλου.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ.

Στο 8' σουτ του Σουφιάνη, έδιωξε ο Καραγκιολίδης, ριμπάουντ και νέο σουτ του Σοφιάνη, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, έπειτα από κόντρα σε πόδια των ποδοσφαιριστών των φιλοξενούμενων.

Στο 9' σουτ του Σεχολάρι, μπλόκαρε ο Καραγκιόζης.

Στο 13' εκτέλεση φάουλ του Γιαζιτζόγλου έδιωξε ο Καραγκιολίδης.

Στο 14' δυνατό σουτ του Δωματά, απέκρουσε σε κόρνερ ο Καραγκιολίδης.

Στο 15' σουτ του Παπαδόπουλου, απόκρουση του Καραγκιολίδη.

Στο 32' τετ α τετ του Δωματά, έπειτα από βαθιά μπαλιά, με τον Καραγκιολίδη, βγήκε και έδιωξε σωτήρια ο γκολκίπερ των Θεσσαλών.

Στο 41' ο Παπαδόπουλος και Πολύζος συνδυάστηκαν όμορφα και ο πρώτος με πλασέ μέσα από την περιοχή «νίκησε» τον Καραγκιολίδη, ανοίγοντας το σκορ για τον Αιγινιακό.

Στο 47' εκτέλεση φάουλ του Τόσκα, έδιωξε σε κόρνερ ο Καραγκιόζης.

Στο 48' δυνατό σουτ του Τόσκα, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αιγινιακού.

Στο 67' σουτ του Κουλιμπαλί, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Καραγκιολίδη.

Στο 71' ο Σέττος κέρδισε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Βαρούχα ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1 για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Στο 79' πλασέ του Σέττου μέσα από την περιοχή του Αιγινιακού, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο 85' ο Βαρούχας με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο 90'+ σουτ του Σεχολάρι, έδιωξε ο Γαβριηλίδης, όμως ο παίκτης του Ολυμπιακού κέρδισε εκ νέου τη μπάλα και γύρισε για τον Καράμπελα που με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Αγγελούδης (Λάρισας) με βοηθούς τους Μηνούδη και Σαλτσίδη (Πιερίας) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Τσιτσανούδης (Λάρισας).
Κίτρινες κάρτες αντίκρυσαν οι Πολύζος και Ανδρικόπουλος.