Τρίτη 25 Απρ 2017 17:55

Γ' Εθνική - Πιερικός: Άγγιξε τη νίκη - Έχασαν πέναλτι οι Κατερινιώτες

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε χθες ο Πιερικός στην Άρτα και το τελικό 2-2 απέναντι στην πρωτοπόρο ΑΕ Καραϊσκάκη δεν εκφράζει την εικόνα του παιχνιδιού, με τους Κατερινιώτες να χάνουν πέναλτι και με την εν γένη εμφάνισή τους να κερδίζουν το χειροκρότημα των φιλάθλων της Άρτας, αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα της ομάδος μας.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης ισοβαθμεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον Αιγινιακό, έχοντας από 29 βαθμούς, με την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κατερινιώτες να έχουν ένα μακρινό σουτ του Γεωργίου στο 10΄, που μπλόκαρε ο Σιαράβας, που έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της ΑΕ Καραϊσκάκης.

Στο 19΄ οι Αρτινοί άνοιξαν το σκορ, στην πρώτη τους φάση στον αγώνα.

Ο Μπουσινάκης εκτέλεσε κόρνερ από την δεξιά πλευρά, ο Αβραμίδης πήρε την κεφαλιά και ο Χούσος στο πρώτο δοκάρι σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Ιορδανίδη και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς στο 23΄ ο Κωνσταντίνου με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιαράβα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο υπόλοιπο του α΄ μέρους η ΑΕ Καραϊσκάκης δεν έβγαλε κάποια μεγάλη φάση, ενώ ο Πιερικός είχε μια σπουδαία ευκαιρία στο 43΄, όταν ο Σιαράβας νίκησε σε τετ α τετ τον Γεωργίου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πιερικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργίου από τον Αβραμίδη.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργίου, όμως ο πολύ καλός στο ντεμπούτο του, Σιαράβας, έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός μπήκε μπροστά στο σκορ, όταν στο 50΄ ο Κόλλινς γύρισε την μπάλα στον Δημητρίου, αυτός γλίστρησε και ο Πέεφ που μπήκε στην φάση πλάσαρε σωστά στην γωνία του Σιαράβα για να κάνει το 1-2.

Στο 54΄ η ομάδα του Γιώργου Καμπερίδη θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτη φορά, όμως ο Σιαράβας έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του δραστήριου Γεωργίου.

Τέσσερα λεπτά μετά (58΄), έπειτα από σέντρα του Παπανίκου ο Βασίλιεβιτς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ και στο 64΄ ο Μπουσινάκης έβγαλε ωραία πάσα για τον Καπετάνος, όμως ο Φιρινίδης μπλόκαρε δύσκολα με διπλή προσπάθεια το σουτ του έμπειρου μεσοεπιθετικού.

Στο 67΄ ο Καπετάνος έστρωσε την μπάλα στον Χούσο, αλλά αυτός σούταρε άουτ.Το 2-2 έγινε στο 71΄, όταν μετά από κόρνερ του Καπετάνου, ο συνήθης ύποπτος Ευαγγέλου, πήδηξε πιο ψηλά απ΄ όλους και σκόραρε με κεφαλιά.

Από την ισοφάριση και μετά η ΑΕ Καραϊσκάκης έκλεισε τον Πιερικό στα καρέ του και στο 74΄ έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν ο Μπουσινάκης έκανε ωραία κίνηση στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως όταν βρήκε χώρο σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 88΄ μετά από σέντρα του Λάμπρου, ο Καβαλλάρης έστειλε την μπάλα με κεφαλιά άουτ και στο 93΄ έστρωσε την μπάλα στον Χούσο, όμως ο τελευταίος από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Φωτιάδης(Καστοριάς) με βοηθούς τους κ.κ. Κεντζιόπουλος(Καστοριάς) και Στεφούλη(Γρεβενών).