Παρασκευή 28 Ιουλ 2017 11:51

Γ' Εθνική: Πιερικός - Εθνικός Φιλιππιάδας 1 - 0

Αποφασιστικής σημασίας νίκη πέτυχε χθες ο Πιερικός με 1-0 επί του Εθνικού Φιλιππιάδος και «κλείδωσε»  οριστικά την παραμονή στην κατηγορία, πιάνοντας τους 30 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, μέχρι το 35λπετο πίεσαν ασφυκτικά την εστία του Πιερικού, έχασαν ευκαιρίες, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας Σολεϊμέζογλου για μία ακόμη αγωνιστική έδειξε την κλάση του και κράτησε το μηδέν.

Ο Εθνικός Φιλιππιάδος μπήκε σε περιπέτειες και πολύ δύσκολα πλέον θα παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Πιερικός αντέδρασε στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, είχε δύο καλές στιγμές για γκολ με κορυφαία την κεφαλιά του Σεχολάρι στο οριζόντιο δοκάρι.
Στην επανάληψη οι Κατερινιώτες ανέβασαν στροφές, πέτυχαν ένα εκπληκτικό γκολ και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Στο 6΄καλή ενέργεια του Σεχολάρι πέρασε ανεκμετάλευτη.
Στο 8΄ο Μιχάλης εκτελεί φάουλ και η μπάλα περνά άουτ ύστερα από διπλή προσπάθεια.
Στο 20'  σε τετ-α-τετ του Μπαλογιάννη χάνεται η ευκαιρία για τον Εθνικό.
Στο 23’ πήρε τις κόντρες ο Μπαστάνης και βγήκε απέναντι στο τέρμα αλλά το πλασέ το απέκρουσε σωτήρια ο Σολεϊμέζογλου.
Στο 26΄ο Παρράς ανατρέπεται στην περιοχή και αντί να δοθεί πέναλτι, ο Βολιώτης ρέφερι δείχνει κίτρινη κάρτα στο νεαρό παίκτη του Πιερικού, θεωρώντας ότι έκανε θέατρο.
Στο 27’ ο Μπαλογιάννης καθυστέρησε να σουτάρει  κόπηκε απο τους αμυντικούς και μπλόκαρε ο Σολεϊμέζογλου.
Στο 34’ ο Μπαστάνης πιέζεται απο τον Κραγιόπουλο κάνει την προβολή αλλά ο Σολεϊμέζογλου και πάλι "καθάρισε " την φάση.
Στο 42΄ από ενέργεια του Κοκονόζη απέκρουσε η άμυνα με κεφαλιά και ο Σεχολάρι πιάνει το σουτ σε μια φάση διαρκείας που αποκρούεται και στη συνέχεια την ίδια τύχη έχει σουτ του Συμεωνίδη.
Στο 45’ σε κόρνερ του Παπαδόπουλου θα πιάσει την κεφαλιά ο Σεχολάρι και η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Εθνικού Φιλιππιάδας.
Στο 46΄ σουτ του Παπαδόπουλου, μπλόκαρε ο Τρανουλίδης.
Στο 51’ τέλεια συνεργασία του Σεχολάρι με τον  Τσιώμη και ο τελευταίος με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Τρανουλίδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το χρυσό 1-0.
Στο 56’ σέντρα σουτ του Σεχολάρι η μπάλα κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι,ο Συμεωνίδης πήρε το ριμπάουντ αλλά το σουτ που επιχείρησε πήγε πάνω στον Τρανουλίδη.
Στο 73’ ο Σεχολάρι από καλή θέση δεν νίκησε τον Τρανουλίδη και έχασε το γκολ.
Στο 76’ ο Μπαλογιάννης απο πολύ κοντά πιάνει το σουτ. αλλά ο Μπαρούτας έβαλε το πόδι σωτήρια έκανε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε ευτυχώς κόρνερ.
Στο 90΄βλέπει την κίτρινη ο Κοκονόζι.
Στο 90+2 σουτ του Παπακίτσιου πέρασε άουτ.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Ρούσσης, Αναστασίου-Σακκάς (Θεσσαλίας).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας)
Σολεϊμέζογλου, Γελαδάρης, Μπαρούτας, Νταντίνης, Κραγιόπουλος, Τσιώμης (90+3’ Ηλιάδης), Συμεωνίδης (81’ Καρτσαμπάς), Λούγκος, Σεχολάρι, Παπαδόπουλος, Παρράς (30’ Κοκονόζι)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιώργος Γιάννου)
Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Δημουλάς (68’ Παπακίτσιος), Τσιφλίδης, Μαλλάτος, Μπαστάνης, Ατσκα, Κουμπής, Μπαλογιάννης, Μιχάλης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ ( προπονητής Εθνικού Φλιππιάδος )
«Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία.
Ευχαριστούμε τον Πιερικό για την άψογη φιλοξενία του.
Πιστεύω ότι άνετα πέτυχε την παραμονή του στην κατηγορία.
Αγωνιστικά εμείς στο πρώτο ημίχρονο, χάσαμε τέσσερα γκολ, ενώ στην ανάπαυλα, τόνισα στους παίκτες μου ότι θα γίνει άλλο παιχνίδι.
Ο Πιερικός προηγήθηκε γρήγορα, πάτησε καλύτερα από μας και είχε και δοκάρι.
Εμείς χάσαμε δύο ακόμη ευκαιρίες, για γκολ που δεν πετύχαμε.
Όταν και οι δύο ομάδες διαμαρτύρονται για τη διαιτησία, τότε ότι και να πεις περισσεύει.
Χάσαμε δίκαια από τον Πιερικό. Στα τελευταία παιχνίδια πάντοτε πρέπει να κοιτάς προσεκτικά το παρασκήνιο. Εμείς έχουμε καλό πρόσωπο και θα πετύχουμε στο στόχο μας. Εύχομαι καλή συνέχεια στο συνάδελφο».

ΣΩΤΗΡΗΣ ΖΙΩΓΑΣ (προπονητής Πιερικού)
«Χριστός Ανέστη με υγεία σ’ όλο τον κόσμο.
Σήμερα είχαμε αντίπαλο μια πολύ καλή ομάδα.
Δεν ξεκινήσαμε καλά, και κινδυνέψαμε στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια ισορροπήσαμε και είχαμε και δοκάρι.
Πετύχαμε ένα γκολ ποίημα για το ποδόσφαιρο.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη.
Σήμερα παίξανε 16,5 χρόνων παιδιά και πρέπει να τα στηρίξουμε και να τα βοηθήσουμε για τη συνέχεια.
Είχαμε καλή πορεία με τα νέα παιδιά φέτος. Η διοίκηση προσπάθησε με γηγενείς παίκτες στο φετινό πρωτάθλημα και ενώ αυτό εγκυμονεί κινδύνους πετύχαμε.
Εγώ είμαι χαρούμενος που είμαι στον Πιερικό που μπορεί να πάει καλύτερα.
Η ισχύς εν τη ενώσει. Στόχος του Πιερικού είναι πάντα ο πρωταθλητισμός.
Η ομάδα πρέπει να παίζει με γεμάτο το γήπεδο».

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΤΑΝΗΣ (παίκτης Εθνικού Φιλιππιάδας)
«Καλησπέρα σ’ όλους. Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε πολλές ευκαιρίες για γκολ.
Μας τιμώρησε ο νόμος του ποδοσφαίρου και χάσαμε το παιχνίδι.
Πετύχαμε και γκολ που δεν μέτρησαν. Στο γήπεδο αυτό έζησα καλές και κακές στιγμές σαν παίκτης του Πιερικού. Στενοχωρήθηκα που έχασα και γκολ. Ο Πιερικός έχει μικρά παιδιά που πάνε πάρα πολύ καλά.»

ΠΑΥΛΟΣ ΗΛΙΑΔΗΣ ( παίκτης Πιερικού )
«Χρόνια πολλά σε όλους. Πιστεύω ότι προετοιμαστήκαμε πολύ καλά για το σημερινό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, αλλά στην επανάληψη δίκαια πήραμε τη νίκη.
Εύχομαι καλή συνέχεια στη Φιλιππιάδα. Ευχαριστώ τον προπονητή μου για την εμπιστοσύνη που δείχνει στο πρόσωπό μου»