Παρασκευή 24 Μάιος 2019 14:44

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Χάντμπολ - Α2 ανδρών: Αρχέλαος "Savvidis team S.A" - Φαίακα Κέρκυρας 34-17

Ο Αρχέλαος "Savvidis team  S.A" συνέτριψε τον Φαίακα Κέρκυρας με 34-17, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης(Καταφυγιώτικα), σε παιχνίδ για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.
Κοντά στην ομάδα στις κερκίδες του Β' ΔΑΚ ο μεγάλος χορηγός της, κ. Χαράλαμπος Σαββίδης που δεν χάνει παιχνίδι με τίποτα  και στηρίζει την όλη προσπάθεια έμπρακτα.

Σημαντική νίκη για την ομάδα της Κατερίνης, καθώς επετεύχθει επί ενός αντιπάλου ο οποίος βρίσκονταν στην 2η θέση του  βαθμολογικού πίνακα και αποτελεί συνδιεκδικητή της ανόδου στην Handball Premier.
Το παρθενικό(πρώτο) γκολ του αγώνα το σημείωσε ο Φαίακας Κέρκυρας που προσπάθησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι  και να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, όμως ο Αρχέλαος "Savvidis team  S.A" είχε διαφορετική άποψη και έκανε το 4-1 στο 10λεπτο και το 9-1 στο 15λεπτο.

Παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα και ορθώνοντας τείχος μπροστά από την εστία του Κοσμίδη και του Καραγιάμπα που ήταν "ατρωτοι", ο Αρχέλαος "Savvidis team  S.A"  εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την αποτελεσματικότητά του στα μετόπισθεν και το ανοιχτό γήπεδο που βρήκε μετά τα κλεψίματα της μπάλας και όχι απλά πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά και προηγήθηκε με 11-1 στο 17’ και 34”.
Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα της Κέρκυρας κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει στα επτά τέρματα στο 25’ και 53” και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-5.

Ανοιχτό παιχνίδι έγινε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Αρχέλαο "Savvidis team  S.A" να είναι καλύτερος και να διευρύνει τη διαφορά στα δεκατέσσερα τέρματα (22-8) στο 39’ και 37” του δευτέρου ημιχρόνου.
Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε για ένα δεκάλεπτο με την ομάδα του Σωκράτη Σκούφα να πατάει το πόδι στο γκάζι, να αυξάνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 34-17.
Τα πεντάλεπτα του αγώνα
Πρώτο ημίχρονο
1-1, 4-1, 9-1, 11-2, 12-4, 15-5
Δεύτερο  ημίχρονο
19-7, 22-8, 24-11, 27-14, 30-15, 34-17.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι κ.κ  Νάσκος – Χαρίτσος απο την Θεσσαλονίκη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ"SAVVIDIS TEAM S.A" (Σωκράτης Σκούφας)
Κοσμίδης Β., Κοσμίδης Η., Καραγιαμπάς, Τριανταφύλλου 8, Ξεφτέρης, Σαϊδές 3, Δράντζιου 1, Ξώνης 3, Ράπτης 2, Εγγλέζος 5, Ραντζέλοβιτς 4, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης 4, Τσαβές, Καϊμακάμης 1, Ράντος 2.
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Κουλούρης, Παγωνίδης, Πάλλας, Νάστος 3, Κολοβός 2, Σουλάνης 3, Ασμάνογλου 5, Λινάρδος 4, Ντούρος, Ριγανάς.

Τα αποτελέσματα της15ης αγωνιστικής στον 2ο ομίλο

Πρωτέας Άρτας - ΑΟ Ιωαννίνων                                         43-30
Αρχέλαος "Savvidis team  S.A" - Φαίακας Κέρκυρας           34-17
ΧΑΝΘ - Ζαφειράκης Νάουσας                                            30-24
Δίας Πολίχνης - ΓΑΣ Κιλκίς                                                0-10 (α.α.)

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ                      12/03/2017    18:00
Α.Ο ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-Χ.Α.Ν.Θ                                             11/03/2017    18:00
ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86-ΑΡΧΕΛΑΟΣ "SAVVIDIS TEAM S.A"        11/03/2017    18:00