Σάββατο 24 Αυγ 2019 21:10

Χάντμπολ - Α2 ανδρών: Πρωτέας Άρτας - Αρχέλαος "Savvidis team S.A" 31-27

Ο Αρχέλαος "Savvidis team S.A"  έχασε 31-27 στην Άρτα, απο τον τοπικό Πρωτέα σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2  Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι Κατερινιώτες δεν μπήκαν καλά στον αγώνα μιας και είχαν ελλείψεις  με αποτέλεσμα ο Πρωτέας να προηγηθεί με διαφορά πέντε τερμάτων (9-4) στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο αντέδρασαν άμεσα  και μείωσαν την διαφορά (12-11), πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 16-11 υπέρ του Πρωτέα.

Ανάλογο με το πρώτο ημίχρονο ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου, με αποτέλεσμα η ομάδα της Άρτας να αποσπαστεί με οκτώ τέρματα διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στην συνέχεια, η ομάδα του Σωκράτη Σκούφα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 31-27.

Παρά την ήττα του, ο Αρχέλαος "Savvidis team S.A" εξασφάλισε την συμμετοχή του στους αγώνες κατάταξης για την άνοδο στην Handball Premier, καθώς διασφάλισε τη διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει στον πρώτο γύρο (43-32).
Μετά την ολοκλήρωση της αγωνιστικής και μία στροφή πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, βρίσκεται στην 3η θέση με 22 βαθμούς, όσους έχει και η Δράμα και δύο περισσότερους από τον Πρωτέα.

Στην τελευταία αγωνιστική η Δράμα υποδέχεται στον Πρωτέα και όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα, έχει εξασφαλίσει, στην χειρότερη περίπτωση την 4η θέση, καθώς σε κάθε περίπτωση διπλού υπερτερεί των αντιπάλων του, ενώ σε περίπτωση νίκης του Πρωτέα και ήττας του Αρχέλαου "Savvidis team S.A" - που υποδέχεται την πρωτοπόρο ΧΑΝΘ - προκύπτει τριπλή ισοβαθμία και μένει εκτός τετράδα η Δράμα.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Μπουγιάκας.