Τετάρτη 26 Σεπ 2018 7:37

Χρήσιμα συμπεράσματα: Πιερικός - Ν.Π.Σ. Βόλος 1-1

Δύνατο φιλικό παιχνίδι στο Α' ΔΑΚ, με τον Πιερικό να υποδέχεται σε φιλικό παιχνίδι την νέα ομάδα του Βόλου τον Ν.Π.Σ. και οι δύο ομάδες είχαν απο ένα καλό ημίχρονο με το τελικό 1-1 να δίνει το δικαίωμα εξαγωγής χρήσιμων συμπερασμάτων στους προπονητές τους Τάσο Ιωαννίδη και Χουάν Φεράντο αντίστοιχα.

Ο Πιερικός "έδειξε" ότι μπορεί για ακόμη περισσότερα εφόσον όμως ενισχυθεί με έναν ή δύο χαφ που θα κάνουν την διαφορά στην νεανική ομάδα που κτίζεται πάνω σε υγιείς βάσεις μέχρι στιγμής.

Οι Βολιώτες ήταν πιο επιθετικοί στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά είχαν μια φλύαρη και επιπόλαιη υπεροχή που δε δημιούργησε προβλήματα στην εστία του Παπατολίκα.

Η πρώτη απόκρουση έγινε από τον Παπατολίκα στο 23΄λεπτό όταν σε γύρισμα , ο Δεμηρτζόγλου σούταρε δυνατά με τον έμπειρο τερματοφύλακα να εξουδετερώνει τον κίνδυνο.

Στο 27΄ από  σέντρα του Αργεντίνου Πέντα , στην πορεία της μπάλας πετάχθηκε και πάλι ο Δεμηρτζόγλου για βρεί τη μπάλα με δυσκολία και να περάσει το πλασέ του άουτ.

Στο 40' απο "έξυπνη" προσπάθεια του νεαρού Λαμπίρη που είδε τον τερματοφύλακα Φαρμάκη έξω απο τα γκολπόστ του επιχείρησε απο μακρινή απόσταση την "λόμπα", αλλά ο υψηλόσωμος τερματοφύλακας κάνοντας προς τα πίσω κίνηση απέκρουσε δύσκολα  σε κόρνερ και τραυματίστηκε στη φάση αυτή με αποτέλεσμα να τραυματιστεί.

Στο 44' δυνατό σουτ του Πίτου Γκαρσία βρήκε σε σώμα παίκτη της ομάδας του Πιερικού και κατέληξε κόρνερ.

Ο Πιερικός στην επανάληψη ήταν "διαφορετικός", ο προπονητής του, Τάσος Ιωαννίδης έκανε αλλαγές παιχνιδιού και οι Κατερινιώτες φάνηκαν περισσότερο σαν ομάδα, μιας και τώρα ξεκινά ουσιαστικά το δεύτερο μέρος της προετοιμασίας και αρχίζει να "ψάχνει" τον κάθε παίκτη ξεχωριστά για το τι μπορεί να προσφέρει τακτικά μέσα απο τα φιλικά παιχνίδια.

Οι Βολιώτες άνοιξαν απρόσμενα το σκορ όταν στο 57' σε  αντεπίθεση  από δεξιά, ο Κυπαρίσσης θα βγάλει μπάλα  στην περιοχή και ο Ηλιόπουλος απο ελεγχόμενη θέση οφσάΐντ θα κάνει το 0-1 για την ομάδα του.

Ο Πιερικός σε μια από τις φάσεις που δημιούργησε στην επανάληψη, πέτυχε γκολ  με  σκόρερ τον Κουτρουμπή αλλά δεμ μέτρησε μιας και υποδείχθηκε σε θέση οφσάϊντ.

Στις καθυστερήσεις όμως οι Κατερινιώτες δίκαια ισοφαρίσαν σε 1-1 με έξυπνη δυνατή κεφαλιά του έμπειρου Τερζή μετά απο εκτέλεση φάουλ. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γκαραγκάνης με βοηθούς τον κ. Μηνούδη και την κα. Φωτιάδου.