Κυριακή 25 Οκτ 2020 18:43

Ημιτελική Φάση Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας: Ανοιχτή η Ρεβάνς με "κορμιά" έτοιμα για μάχη

Ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου άφησαν ο Αιγινιακός και ο Πιερικός στα πλαίσια του πρώτου ημιτελικού του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας.

Η ομάδα του Αιγινιακού αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1, ωστόσο, το γκολ του νεαρού Αλέξανδρου Κατσιαμήτα στα τελευταία λεπτά διατήρησε τον Πιερικό στο παιχνίδι της πρόκρισης, αφού στους «μελανόλευκους» αρκεί η απλή νίκη με σκορ 1-0 στη ρεβάνς για να πάρουν το εισιτήριο στον τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ανιαρό χωρίς καμία αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη ο Αιγινιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα με τον Κουτσοσπύρο (55’ και 75’) και έδειξε να κρατάει την καθαρή νίκη ως το τέλος.

Στο 86’, όμως, ο Πιερικός μείωσε το σκορ με έναν «κεραυνό» του Κατσιαμήτα και πλέον ελπίζει ενόψει της ρεβάνς.

Ο Αιγινιακός, πάντως, θα μπορούσε στο τέλος να πετύχει και τρίτο τέρμα στο 90’, όμως, η μπάλα μετά το φάουλ του Παναγιώτη Γιαζιτζόγλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Φιρινίδη.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Ασλανίδης με βοηθούς τους κ.κ. Καραϊσαρίδη-Ζέρβα.