Τρίτη 11 Δεκ 2018 1:54      

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ: «Καθαρίζει» την Εσθονία και... συνεχίζει η Εθνική

Ένα ακόμη βήμα για να βρεθεί από θέση ισχύος στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 στην Κίνα θέλει να κάνει η Εθνική μπάσκετ.

«Χτίζοντας» πάνω στις νίκες του Νοεμβρίου, η ελληνική ομάδα θέλει να φτάσει στο 4-0 στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου, κερδίζοντας σήμερα (18:30, ΕΡΤ1) την Εσθονία και την Κυριακή τη Μεγάλη Βρετανία. 

Παρά την απουσία των ΝΒΑερ και των παικτών της Ευρωλίγκας το υλικό της «επίσημης αγαπημένης» είναι υπερ-αρκετό για να φέρει σε πέρας την αποστολή. Ο βασικός κορμός από το πρώτο «παράθυρο» διατηρήθηκε και προστέθηκαν παίκτες που έχουν ξεχωρίσει με την απόδοσή τους ή τις προοπτικές τους, οι Κασελάκης, Μποχωρίδης, Λούντζης και Χαραλαμπόπουλος.

Ο τελευταίος μαζί με τους προερχόμενους από τραυματισμό Λαρεντζάκη και Κόνιαρη έμειναν εκτός δωδεκάδας για το σημερινό ματς, ωστόσο την Κυριακή απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία θα είναι στη δωδεκάδα. 

Η Εσθονία δεν είναι ασφαλώς αντίπαλος που φοβίζει, αλλά κάθε ομάδα είναι επικίνδυνη σε αυτό το επίπεδο. Η ομάδα του άλλοτε άσου του Παναθηναϊκού, Τιτ Σοκ, έχει ήδη μία νίκη (κέρδισε τη Μ. Βρετανία στο Ταλίν) και συνεπώς βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στα τελικά.

Πρόκειται για ένα σύνολο δίχως πολύ ταλέντο ή πλούσια σωματικά προσόντα, αλλά με αρκετή συνοχή, ταχύτητα και καλούς σουτέρ.  

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Τόμας Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Ούρος Νίκολιτς (Σερβία) και Μπόρις Σούλγκα (Ουκρανία). 

Το σημερινό πρόγραμμα: 

8ος Όμιλος 
14:00 Ισραήλ-Μεγάλη Βρετανία 
18:30 Ελλάδα-Εσθονία 
Βαθμολογία: Ελλάδα 4, Ισραήλ 3, Εσθονία 3, Μ. Βρετανία 2. 

1ος Όμιλος 
18:30 Λευκορωσία-Ισπανία 
21:00 Μαυροβούνιο-Σλοβενία 
Βαθμολογία: Ισπανία 4, Μαυροβούνιο 3, Σλοβενία 3, Λευκορωσία 2. 

2ος Όμιλος 
19:30 Λετονία-Ουκρανία 
20:00 Σουηδία-Τουρκία 
Βαθμολογία: Τουρκία 4, Ουκρανία 3, Λετονία 3, Σουηδία 2. 

3ος Όμιλος 
19:45 Λιθουανία-Ουγγαρία 
20:00 Πολωνία-Κόσοβο 
Βαθμολογία: Λιθουανία 4, Πολωνία 3, Ουγγαρία 3, Κόσοβο 2. 

4ος Όμιλος 
Κροατία-Ρουμανία 19:00 
Ιταλία-Ολλανδία 21:45 
Βαθμολογία: Ιταλία 4, Ρουμανία 3, Ολλανδία 3, Κροατία 2. 

5ος Όμιλος 
Βοσνία-Βέλγιο 21:00 
Γαλλία-Ρωσία 21:45 
Βαθμολογία: Γαλλία 4, Βοσνία 3, Ρωσία 3, Βέλγιο 2. 

6ος Όμιλος 
18:00 Βουλγαρία-Τσεχία 
21:45 Ισλανδία-Φινλανδία 
Βαθμολογία: Τσεχία 4, Φινλανδία 3, Βουλγαρία 3, Ισλανδία 2. 

7ος Όμιλος 
19:00 Αυστρία-Γεωργία 
20:30 Γερμανία-Σερβία 
Βαθμολογία: Γερμανία 4, Σερβία 4, Γεωργία 2, Αυστρία 2.

Μπάσκετ Εσθονία Εθνική Παγκόσμιο Κύπελλο

Ακολουθήστε το "Ο.Β." στο twitter και κάντε like στην σελίδα μας στο facebook και μάθετε πρώτοι όλα όσα συμβαίνουν!

Scroll to Top