Δευτέρα 25 Ιουν 2018 12:50

Προημιτελικά Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας: «Καθάρισαν» στην επανάληψη οι Βόρειοι

"Λύγισε"  ο Όλυμπος Λεπτοκαρυάς στην εμπειρία του Αιγινιακού, ο οποίος με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ ημίχρονο πήρε τη νίκη με 2-0 και ταυτόχρονα την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας.

Η ομάδα της Λεπτοκαρυάς έδειξε πολύ καλά στοιχεία και απέδειξε πως δικαιολογημένα βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Α' Ερασιτεχνικής  της ΕΠΣ Πιερίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κράτησαν πολύ καλά τις θέσεις τους και στο 35' απείλησαν με τον Κουμορτζή όταν ύστερα απο ωραίο κτύπημα φάουλ η μπάλα πέρασε "μόλις" σίρυζα απο την συμβολή των δοκών της εστίας του Αιγινιακού.

Το σκορ για τον Αιγινιακό άνοιξε στο 51’, όταν ο Ζούρκος πήρε τη μπάλα μετά από ασίστ του Αχαλινόπουλου Κ. και με σουτ πλασέ πέτυχε το 0-1.

Στο 77’ ο Κουτσοσπύρος κέρδισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, όμως, ο Γιαζιτζόγλου που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 88’ ο Παναγιώτης Γιαζιτζόγλου εξαπέλυσε  ένα δυνατό σουτ, ο Σαρρής απέκρουσε και ο Κωστίκος που ακολούθησε την φάση από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λεπτοκαρυάς για να γράψει το 0-2.

Ο Αιγινιακός στην επανάληψη κυριάρχησε κατά κράτος του Ολυμπου Λεπτοκαρυάς που έμεινε απο δυνάμεις με τους Βόρειους να χάνουν πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Μέγας με βοηθούς τους κ.κ  Καραισαρίδη, Ατματζίδη.