Σάββατο 26 Μάιος 2018 20:25

Σόκ.... στις καθυστερήσεις | Πιερικός - Εδεσσαϊκός 1-0

Απρόσμενη ισοπαλία για τον Πιερικό που ισοφαρίστηκε στο 90' + 4' σε 1-1 απο τον Εδεσσαϊκό στο Α' ΔΑΚ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Κατερινιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Κατσιαμήτα στο 40' αλλά ο Σφέτκος στο 90’+4' χάρισε το βαθμό στην ομάδα του που εξασφάλισε και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Ο Πιερικός παρουσιάστηκε διπρόσωπος στο χθεσινό παιχνίδι, έχοντας πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο ενώ στην επανάληψη οπισθοχώρισε και "μοιραία" ήρθε η ισοφάριση.

Ο Πιερικός χθες πίεσε ψηλά στο πρώτο ημίχρονο, οι επιθετικοί του έτρεξαν πολλά χιλιόμετρα και δεν επέτρεψαν στον Εδεσσαϊκό να κάνει παιχνίδι.

Στην επανάληψη έγιναν λάθη επιλογών, η ομάδα αποπροσανατολίστηκε και ο Εδεσσαϊκός πήρε τα πάνω του, πίεσε ασφυκτικά την εστία του Παπατολίκα και η ισοφάριση ήταν θέμα χρόνου.

Έπιανε τα άπιαστα ο έμπειρος πορτιέρο και έκανε σωρεία σωστών επεμβάσεων αλλά στο φινάλε δέχτηκε το γκολ σε μια φάση που έπρεπε να την είχε "καθαρίσει" η άμυνα απο νωρίς.

Υπήρχε μια υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων του Εδεσσαϊκού και δεν αντιμετωπίστηκε ορθά στην επανάληψη, μιας και η επιλογή των κόντρα αντεπιθέσεων αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος εσφαλμένη.

Οι φίλαθλοι χθες "πάγωσαν" στο 1-1 και τα χαμόγελα εξαφανίστηκαν απο τα χαρούμενα πρόσωπά τους αφου πίστεψαν στην νίκη και σε καμμία περίπτωση δεν περίμεναν αυτήν την τραγική κατάληξη για το παιχνίδι.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Στο 9' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Σκαθαρούδη  όμως έκανε αδύναμο πλάσε και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Παπατολίκα.

Στο 10' σε ανατροπή του Γκουντρουμπή ο Πιερικός ζήτησε πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα για "θέατρο" στον παίκτη του Πιερικού.

Στο 20' σουτ του Κωστίκου έφυγε άουτ.

Στο 21΄σουτ του Ταουσιάνη πέρασε άουτ.

Στο 26' ο Χατζηδίμπας απο ευνοϊκή θέση θα πιάσει την κεφαλιά για να στείλει την μπάλα αουτ, ύστερα απο κόρνερ του Κατσιαμήτα.

Στο 29' ο Γκουντρουμπής ελίχθηκε όμορφα από το ύψος της περιοχής και εν συνεχεία επεχείρησε συρτό δεξί σουτ με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ απο απόκρουση του Βόλτση αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ.

Στο 40' ο Γκουντρουμπής πίεσε ασφυκτικά και η άμυνα έκανε λάθος, η μπάλα στρώθηκε στον Κατσιαμήτα που μπήκε αποφασιστικά στην περιοχή και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση με δεξί εξωτερικό σουτ γράφοντας το 1-0.

Στο 48' ο Σκαθαρούδης έπιασε το σουτ για να αποκρούσει ο Παπατολίκας.

Στο 49' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε φάση διαρκείας στα καρέ του Πιερικού.

Στο 53' ο Κατσιαμήτας ξεχύθηκε όμορφα αλλά δεν έκοψε την μπάλα στον Γκουντρουμπή για να χαθεί η ευκαιρία στην αντεπίθεση για τον Πιερικό.

Στο 57' κεφαλιά του Σκαθαρούδη πέρασε άουτ.

Στο 60' ο Σκαθαρούδης σούταρε στην αριστερή γωνία του Παπατολίκα που έπεσε σωστά και εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Στο 83' ο Καράμπελας σούταρε με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό παίκτη του Πιερικού πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά προς την εστία και ο  Παπατολίκας  τη βρήκε με τα ακροδάχτυλα του και στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του για να αποφύγει το γκολ ο Πιερικός.

Στο 86' ο Κιόρτσης έκανε φοβερό σουτ με τον τερματοφύλακα του Πιερικού να δείχνει και πάλι ότι είναι ο MVP για την Κατερινιώτικη ομάδα και με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 90 + 2' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Γκουντρουμπής ενώ ήταν στον πάγκο.

Στο 90 + 4' σε φάση διαρκείας στα καρέ του Παπατολίκα  οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα και ο Σφέτκος με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. ο Τσιτσανούδης με βοηθούς τους Κοτούμπα και Δεδικούση (Λάρισας).

Κίτρινε κάρτες είδαν ο Χαραβητίδης και ο Τσουμάγκας για τον Εδεσσαϊκό και οι Κυριλλίδης, Κωστίκος, Σαμανίδης για τον Πιερικό.

Κόκκινη (2η κίτρινη)  είδε ο Γκουντρουμπής.