Παρασκευή 25 Μάιος 2018 23:57

"Βατερλώ" στο Καυτατζόγλειο Ηρακλής -Πιερικός 5-0

Ο Ηρακλής συνέτριψε με 5-0 τον Πιερικό και πήρε κεφάλι στο βαθμολογικό πίνακα και εκμεταλεύτηκε το "δώρο" της ΑΕ Καρίτσας που γκρέμισε τον Άρη Παλαιοχωρίου απο την κορυφή του 2ου ομίλου.

O Ηρακλής πήρε την νίκη εύκολα και ξεκούραστα απέναντι στον ασύνδετο και χωρίς πλάνο Πιερικό, σε ένα ματς ωστόσο που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Η ήττα ευτυχώς για τον Πιερικό δεν έφερε την βαθμολογική καταστροφή μιας και τα υπόλοιπα αποτελέσματα τον "κράτησαν" μακριά απο την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά άτονο, όμως ο Ηρακλής μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό, δίχως όμως να μπορεί να μετουσιώσει την υπεροχή του σε τελικές προσπάθειες.

Από την πλευρά του ο Πιερικός ήταν κι αυτός νωχελικός, έχοντας τον δεύτερο ρόλο στο παιχνίδι.
Το πρώτο γκολ ήρθε σε ανύποπτο χρόνο με τον Παπαδόπουλο να μοιράζει τη μπάλα στον Ρόβα (που ήταν σε θέση οφσάϊντ), που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.

Οι κυανόλευκοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στις καθυστερήσεις με τους ρόλους να αντιστρέφονται, καθώς ο Ρόβας έδωσε αυτή τη φορά την ασίστ και ο Παπαδόπουλος σκόραρε μέσα από τη μικρή περιοχή κάνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής πάτησε το γκάζι πετυχαίνοντας άλλα τρία τέρματα, με τους παίκτες της ομάδας της Κατερίνης να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του αγώνα.

Οι παίκτες του Σάκη Αναστασιάδη δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και ήταν άκρως αποτελεσματική.
Στο 65' ο Ηρακλής είχε δοκάρια αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Πτηνόπουλος έπιασε φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ διευρύνοντας το σκορ για την ομάδα του πετυχαίνοντας το 3-0.

Στο επόμενο πεντάλεπτο ο Ηρακλής έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με τον Μεντί να πετυχαίνει το 4-0 με σέντρα σουτ.
Στο 83' ο Γκουτσίδης είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο τέλος της αναμέτρησης ο Πτηνόπουλος διπλασίασε τα τέρματά του διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κατόπης, με βοηθούς τους κ.κ Κελεσίδη και Παπαδάκη.