Τετάρτη 18 Σεπ 2019 10:42

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Βόλεϊ - Α2 Γυναικών: ΑΣΚ Λαγκαδά - ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 2 - 3

Ο Αρχέλαος επικράτησε, εκτός έδρας, με 2-3 του Λαγκαδά, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Αρχέλαος πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο πρώτο σετ, το οποίο και διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκειά του και έφτασε στην κατάκτησή του με 22-25.
Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και του δεύτερου σετ, με την ομάδα της Κατερίνης να είναι μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του και μετά το 11-9, με το οποίο προηγήθηκε η γηπεδούχος ομάδα, επικράτησε κατά κράτος και έφτασε στο 0-2 με 15-25.

Στο τρίτο σετ ο Λαγκαδάς κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα, καθώς μετέτρεψε το 8-10 σε 17-12 και στην συνέχεια έφτασε εύκολα στο 25-14.
Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου σετ, με τη γηπεδούχο ομάδα να ανατρέπει το 14-15, να προηγείται με 20-16 και στην συνέχεια να κάνει το 2-2 στα σετ με 25-20.
Στο πέμπτο σετ ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τα κορίτσια του Αρχέλαου να παρουσιάζονται πιο ψύχραιμα στο νήμα του αγώνα και να το κατακτούν με 14-16.