Σάββατο, 8 Αυγούστου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Φαρμακεία Κατερίνη & Πιερία: Εφημερεύοντα και Ανοιχτά Φαρμακεία σήμερα 08/08/2026 8 Αυγούστου 2026
Σαν Σήμερα, Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας 8 Αυγούστου 2026
Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026 8 Αυγούστου 2026
Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 8 Αυγούστου 2026 8 Αυγούστου 2026
Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010-2025 7 Αυγούστου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Επικαιρότητα » Δελτία Τύπου » Π.Ε. ΠΙΕΡΙΑΣ: Μήνυμα της Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας για την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων

Π.Ε. ΠΙΕΡΙΑΣ: Μήνυμα της Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας για την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων

Π.Ε. ΠΙΕΡΙΑΣ: Μήνυμα της Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας για την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων
Δελτία Τύπου
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
21 Μαρ 2022 1 λεπτό ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο
ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT

Η 21η Μαρτίου καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών, ως η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων, με αφορμή ένα τραγικό συμβάν που έλαβε χώρα στην Νότιο Αφρική το 1960, όπου έχασαν τη ζωή τους 70 άνθρωποι, οι οποίοι διαδήλωναν ειρηνικά κατά των ανισοτήτων των φυλών που είχε επιβληθεί από το καθεστώς της λευκής μειοψηφίας.

Σήμερα, οκτώ δεκαετίες σχεδόν αργότερα, ακόμα ταλανίζονται οι σύγχρονες κοινωνίες, από τις φυλετικές διακρίσεις. Ακόμα υπάρχουν έντονα φαινόμενα ρατσισμού, που πολλές φορές καταλήγουν σε βιαιοπραγίες ή  και θάνατο των θυμάτων. Ο ρατσισμός είναι ένα παγκόσμιο, βαθιά ριζωμένο κακό, που διαιωνίζει την ανισότητα, την καταπίεση και την περιθωριοποίηση.

Χρέος όλων μας αποτελεί η πάταξη τέτοιου είδους φαινομένων και η απερίφραστη καταδίκη κάθε είδους διάκρισης, με απώτερο στόχο τη δημιουργία μίας κοινωνίας που θα διέπεται από τις αρχές της ένταξης, της ενσωμάτωσης και της συμπερίληψης. Όπως επεσήμανε και ο κορυφαίος ειρηνιστής και ηγέτης του Αφροαμερικανικού Κινήματος, Μάρτιν Λούθερ Κινγκ, “Έχω ένα όνειρο, ότι τα τέσσερα μικρά παιδιά μου θα ζήσουν μια μέρα σ’ ένα έθνος όπου δεν θα κρίνονται από το χρώμα του δέρματός τους, αλλά από το χαρακτήρα τους”.

Σοφία Μαυρίδου

Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Πιερίας


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: Αντιπεριφερειάρχης ΠιερίαςΡατσισμός
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Π.Ε Πιερίας: Πρόγραμμα Εορτασμού της Εθνικης Επετειου της 25ης Μαρτιου

Επόμενο Άρθρο

Δήμος Κατερίνης: Για την Ανακύκλωση & τα SEATRAC ενημερώθηκαν οι μαθητές & οι μαθήτριες του Ειδικού Σχολείου

Σχετικά άρθρα

Πιερία: Συνελήφθησαν δύο άνδρες για διάρρηξη οχήματος
Πιερία

Πιερία: Συνελήφθησαν δύο άνδρες για διάρρηξη οχήματος

Όλυμπος: Σε εξέλιξη βρίσκεται πυρκαγιά στη θέση Μαγαλιάς (βίντεο)
Όλυμπος

Όλυμπος: Σε εξέλιξη βρίσκεται πυρκαγιά στη θέση Μαγαλιάς (βίντεο)

Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αποφάσεις για υποδομές και ψήφισμα κατά της ΔΕΥΑ
Κατερίνη

Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αποφάσεις για υποδομές και ψήφισμα κατά της ΔΕΥΑ

«Το τζουκ μπoξ αρχίζει…» στο Λιτόχωρο: Μουσική παράσταση λαϊκών επιτυχιών στο πάρκο
Δήμος Δίου–Ολύμπου

«Το τζουκ μπoξ αρχίζει…» στο Λιτόχωρο: Μουσική παράσταση λαϊκών επιτυχιών στο πάρκο

Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αντίθεση του Δήμου στις συγχωνεύσεις των ΔΕΥΑ
Δελτία Τύπου

Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αντίθεση του Δήμου στις συγχωνεύσεις των ΔΕΥΑ

Πιερία: Διανομή τροφίμων από τον Σύλλογο Καρκινοπαθών
Δελτία Τύπου

Διανομή τροφίμων από τον Σύλλογο Καρκινοπαθών Πιερίας

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
ΣΤΕΓΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
Μηλια-Αγωνας Δρόμου
10ος Επετειακός Αγώνας Αλληλεγγύης

Επιλογές

Η Αιμιλία Υψηλάντη μάγεψε το κοινό στο 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου

Ελληνική αμυντική βιομηχανία: Νέες διεθνείς στρατηγικές

Δημοσιεύτηκαν τα ΦΕΚ για τον διορισμό 5.487 εκπαιδευτικών

Στρατηγικό πλάνο της κυβέρνησης για την ελληνική βιομηχανία

Σαν Σήμερα, Δευτέρα, 3 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Μη χάσετε

Φαρμακεία Κατερίνη & Πιερία: Εφημερεύοντα και Ανοιχτά Φαρμακεία σήμερα 08/08/2026

Σαν Σήμερα, Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 8 Αυγούστου 2026

Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010-2025

Αγγελίες

Κατερίνη: Ενοικιάζεται γκαρσονιέρα 52 τ.μ.

Κατερίνη: Πωλούνται έπιπλα γραφείου (εικόνες)

Η εταιρεία Εφέσσου αναζητά Οδηγό Διανομής για να ενταχθεί στην ομάδα της.

Κατερίνη: Ενοικιάζεται κατάστημα γωνία στην οδό Ζαλόγγου

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Χρήστος Γκουγκουρέλας
Esit Davranmak Erdogan Efendi (Ίδια μέτρα και ίδια...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Αδελφοί Bayraktar, Πρόεδρος Erdogan και Drones Akinci… (βίντεο)
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Έκλειψη ηλίου
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αργύρης Αργυριάδης
Κλιματική ή/και εγκληματική «κρίση»;

Διαβάστε ακόμη...

«Το τζουκ μπoξ αρχίζει…» στο Λιτόχωρο: Μουσική παράσταση λαϊκών επιτυχιών στο πάρκο
Δήμος Δίου–Ολύμπου

«Το τζουκ μπoξ αρχίζει…» στο Λιτόχωρο: Μουσική παράσταση λαϊκών επιτυχιών στο πάρκο

Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αντίθεση του Δήμου στις συγχωνεύσεις των ΔΕΥΑ
Δελτία Τύπου

Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αντίθεση του Δήμου στις συγχωνεύσεις των ΔΕΥΑ

Πιερία: Διανομή τροφίμων από τον Σύλλογο Καρκινοπαθών
Δελτία Τύπου

Διανομή τροφίμων από τον Σύλλογο Καρκινοπαθών Πιερίας

Ανοιχτό Θέατρο Πάρκου Κατερίνης: Η παράσταση Σαρμάντζα με τον Γιάννη Τσορτέκη
Εκδηλώσεις

Ανοιχτό Θέατρο Πάρκου Κατερίνης: Η παράσταση Σαρμάντζα με τον Γιάννη Τσορτέκη

Κίνδυνοι για την Ιερά Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά
Άρθρα-Απόψεις

Κίνδυνοι για την Ιερά Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά

Εταιρείες προσφέρουν εκατομμύρια σε φοιτητές μαθηματικών
Τεχνολογία

Εταιρείες προσφέρουν εκατομμύρια σε φοιτητές μαθηματικών

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr