Πέμπτη, 10 Σεπτεμβρίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Στην Πιερία εξιχνιάστηκε απάτη σε βάρος ηλικιωμένης από δύο δράστες 9 Σεπτεμβρίου 2026
Το Λιτόχωρο τίμησε τον Νίκο Καββαδία σε μια ξεχωριστή μουσική βραδιά 9 Σεπτεμβρίου 2026
Η ΔΥΠΑ Κατερίνης παραμένει άστεγη για δύο ολόκληρα χρόνια 9 Σεπτεμβρίου 2026
Η Κατερινιώτισσα Κωνσταντία Μπαλάση διακρίθηκε στα Βραβεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης 9 Σεπτεμβρίου 2026
Ο Δήμος Κατερίνης κατασκευάζει νέα πεζοδρόμια και ασφαλτοστρώνει δρόμους 9 Σεπτεμβρίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Επικαιρότητα » Δελτία Τύπου » 4ο Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού Ρητίνης

4ο Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού Ρητίνης

4ο Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού Ρητίνης
Δελτία Τύπου
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
3 Φεβ 2026 2 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

Κάλεσμα Συμμέτοχης: Θησαυροθήρες ετοιμαστείτε και δηλώστε συμμετοχή μέχρι 19-2-2026 

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT

Έφτασε ο καιρός για το 4ο «Κυνήγι Θησαυρού Ρητίνης» το οποίο θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2026

Δηλώσεις συμμετοχής Ομάδων μέχρι το βράδυ της Πέμπτης 19 Φεβρουαρίου 2026, ώρα 21.00, στο email του Χ.Α.Ο.Σ. Πιερίων (Χορευτικός Αναπτυξιακός Ορειβατικός Σύλλογος) με έδρα τη Ρητίνη: chaospierion@gmail.com καθώς και στον Πρόεδρο του Συλλόγου: 6977297221 (Κουκουλιάτας Γεώργιος)

Ένα ακόμη πρωτότυπο κυνήγι θησαυρού ξεκινά στην όμορφη Ρητίνη στα πανέμορφα Πιέρια! Η συμμετοχή στα τρία προηγούμενα παιχνίδια και η επιτυχία τους έδειξε πως το ξεχωριστό «Κυνήγι Θησαυρού Ρητίνης» αξιοποιώντας τους αμέτρητους φυσικούς, ιστορικούς και πολιτιστικούς θησαυρούς της περιοχής, έχει ενδιαφέρον, κερδίζει περισσότερους φανατικούς φίλους και καθιερώνεται ως ένα από τα ιδιαίτερα δρώμενα της Αποκριάς τα Πιέρια.

Όπως και στα τρία προηγούμενα παιχνίδια έτσι και στο 4ο Κυνήγι Θησαυρού, οι «θησαυροθήρες» δεν μπαίνουν σε μια διαδρομή που απλά έχει κάτι ευφάνταστο για να κάνει ενδιαφέρουσα τη διαδρομή και ευχάριστο το παιχνίδι.

Εδώ το παιχνίδι έχει διαδρομές που κρύβουν τοπικές ιστορίες, αφηγήματα μύθων και μυστηρίων κι όλα αυτά λύνονται με μαγικές λέξεις που μόνο στη Ρητίνη θα βρεις. Είναι λέξεις που ανήκουν σ αυτόν τον τόπο, επικοινωνούν μαζί του, με την παράδοσή του και την ιστορία του!

Στο 3ο  «Κυνήγι Θησαυρού Ρητίνης» οι ομάδες των «θησαυροθήρων» θα ξεκινήσουν από το στολίδι του χωριού, το παλιό Δημοτικό Σχολείο, το οποίο λειτουργεί πλέον ως Πολιτιστικό Κέντρο «Πιερίδες Μούσες» Ρητίνης, το πρωί της Κυριακής 22 Φεβρουαρίου 2025. Αφού γίνει η καταγραφή και η ενημέρωση των Ομάδων, θα δοθεί το σύνθημα να ξεκινήσουν και να απλωθούν σε ισιάδια, σε ανηφοριές και κατηφοριές της Ρητίνης για να φτάσουν στον ξεχωριστό θησαυρό της Ρητίνης.

Σ αυτό το παιχνίδι ο θησαυρός δεν είναι ψεύτικος, υπάρχει και είναι καλά κρυμμένος! Είναι ένα «Κυνήγι θησαυρού» ξεχωριστό και μοναδικό που πουθενά αλλού δεν υπάρχει! Συνδυάζει το παιχνίδι με τους μύθους της περιοχής, την λαϊκή παράδοση του χωριού κι όποιος συμμετέχει σίγουρα κερδίζει!

Είναι ένα παιχνίδι για μικρούς και μεγάλους όπου η διαδρομή της ανακάλυψης του θησαυρού, συνδέεται με τοπικές ιστορίες, περίεργους μύθους, τόπους μυστικούς, λέξεις μαγικές που πρέπει να βρεις, να πεις, να καταλάβεις για να λυθεί ο γρίφος, για να μπορείς να συνεχίσεις, να φτάσεις μέχρι το θησαυρό.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Στο 4ο Κυνήγι του Κρυμμένου Θησαυρού Ρητίνης θα υπάρχουν επτά (7) διαφορετικές διαδρομές ίδιας απόστασης και ίδιας δυσκολίας.

Το παιχνίδι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή ελεύθερα όποιος – α επιθυμεί (άτομα ηλικίας από 10 έως 100 χρονών). Θα ξεκινήσουν το κυνήγι του θησαυρού επτά (07) ομάδες.

Η κάθε Ομάδα μπορεί να έχει από τρία (3) έως (7) άτομα που θα συμμετέχουν στο παιχνίδι και μέχρι 3 συνοδούς που δεν μπορούν να έχουν τα προνόμια των μελών των Ομάδων.

Το Κυνήγι του Κρυμμένου Θησαυρού θα ξεκινήσει το πρωί της Κυριακής 22 Φεβρουαρίου ώρα 10.00 και θα έχει διάρκεια τριών (3) ωρών.

Η κάθε Ομάδα θα συνοδεύεται από Επόπτη ο οποίος θα ελέγχει την τήρηση των κανόνων της Ομάδας και του παιχνιδιού

Στην ομάδα που θα φτάσει πρώτη περνώντας με επιτυχία όλα τα εμπόδια, όλες τις παγίδες, ανήκει το μεγάλο δώρο του θησαυρού!

Σ όλες τις Ομάδες που θα τερματίσουν με επιτυχία φτάνοντας στον τόπο του θησαυρού, τους περιμένει δώρο επιβράβευσης συμμετοχής για κάθε Ομάδα και αναμνηστικό έκπληξη για όλα τα μέλη των Ομάδων!

Απαραίτητη προϋπόθεση: Μέλος ή μέλη της κάθε ομάδας πρέπει να γνωρίζουν χειρισμό  πυξίδας (Θα υπάρξει σχετική επίδειξη – ενημέρωση πριν την έναρξη του παιχνιδιού).

Δηλώσεις συμμετοχής Ομάδων μέχρι το βράδυ της Πέμπτης 19 Φεβρουαρίου 2026, ώρα 21.00, στο email του Χ.Α.Ο.Σ. Πιερίων (Χορευτικός Αναπτυξιακός Ορειβατικός Σύλλογος) με έδρα τη Ρητίνη: chaospierion@gmail.com καθώς και στον Πρόεδρο του Συλλόγου: 6977297221 (Κουκουλιάτας Γεώργιος)

Σας περιμένουμε για ένα ακόμη μοναδικό παιχνίδι στην όμορφη Ρητίνη Πιερίας

📌 Σχετικό με Ρητίνη
Ανοιχτή Πρόσκληση Χορηγιών – Δωρεών →
Ρητίνη Ρητίνη


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: δηλώσειςθησαυροθήρεςΚυνήγι Θησαυρού Ρητίνης
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

ΕΛ.Π.ΠΙ.: Χειμερινή ποδηλασία !

Επόμενο Άρθρο

Η ζεστή γιορτή του Ναυτικού Ομίλου Κατερίνης με τιμές και διακρίσεις

Σχετικά άρθρα

Η ΔΥΠΑ Κατερίνης παραμένει άστεγη για δύο ολόκληρα χρόνια
Δελτία Τύπου

Η ΔΥΠΑ Κατερίνης παραμένει άστεγη για δύο ολόκληρα χρόνια

Ο Αθανάσιος Γκούνας καλεί τον Αλέξη Τσίπρα σε επίσκεψη στην Πιερία
Δελτία Τύπου

Ο Αθανάσιος Γκούνας καλεί τον Αλέξη Τσίπρα σε επίσκεψη στην Πιερία

Δελτία Τύπου

Ο Σύλλογος Καρκινοπαθών Πιερίας ολοκλήρωσε με επιτυχία τη λαχειοφόρο αγορά

Ο Ιστορικός Ποντιακός Σύλλογος Νεοκαισάρειας «Κότζα Αναστάς», αποχαιρετά τον Ιωάννη Αναστασιάδη
Δελτία Τύπου

Ο Ιστορικός Ποντιακός Σύλλογος Νεοκαισάρειας «Κοτζά Αναστάς» αποχαιρέτησε τον Γιάννη Αναστασιάδη

Ο ΕΟΣ Κατερίνης ολοκλήρωσε τη σήμανση ορειβατικών διαδρομών στα Πιέρια Όρη
Δελτία Τύπου

Ο ΕΟΣ Κατερίνης ολοκλήρωσε τη σήμανση ορειβατικών διαδρομών στα Πιέρια Όρη

Ανοιχτή Πρόσκληση Χορηγιών – Δωρεών
Δελτία Τύπου

Ανοιχτή Πρόσκληση Χορηγιών – Δωρεών

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

ΠΑΣΟΚ
ΠΑΣΟΚ
ΠΑΣΟΚ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT

Επιλογές

2η Λευκή Νύχτα Κατερίνης – Η γιορτή συνεχίζεται

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης εγκαινιάζει τη 90ή Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης

Η ασπίδα του Αχιλλέα και η αχίλλειος πτέρνα

Οι Πάνθηρες Κατερίνης αποκτούν τον Βρετανό σέντερ Abdul Wurie

Το Αρχαίο Δίον αναδεικνύει νέα αρχαιολογικά ευρήματα σε ημερίδα

Μη χάσετε

Στην Πιερία εξιχνιάστηκε απάτη σε βάρος ηλικιωμένης από δύο δράστες

Το Λιτόχωρο τίμησε τον Νίκο Καββαδία σε μια ξεχωριστή μουσική βραδιά

Η ΔΥΠΑ Κατερίνης παραμένει άστεγη για δύο ολόκληρα χρόνια

Η Κατερινιώτισσα Κωνσταντία Μπαλάση διακρίθηκε στα Βραβεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης

Ο Δήμος Κατερίνης κατασκευάζει νέα πεζοδρόμια και ασφαλτοστρώνει δρόμους

Αγγελίες

Η Olympia Electronics αναζητά Μηχανικό Παραγωγής

ΖΗΤΕΙΤΑΙ κοπέλα για εργασία σε γραφείο

Η HomeMarkt μεγαλώνει την ομάδα της – Νέες θέσεις μόνιμης εργασίας

Ζητείται νεαρός για υπάλληλος γραφείου

Ζητείται οδηγός με δίπλωμα Γ ‘ ή  Ε’ κατηγορίας

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Στέργιος Ι. Καλλέργης
Η διαχρονική εξέλιξη του μαθητικού πληθυσμού της Πρωτοβάθμιας...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Όλα ξεκίνησαν την 15η Φεβρουαρίου, 2024 και θα...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Έχουμε μια τάση στο κλέψιμο 
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Απόστολος Παπαδημητρίου (Μακρυγιάννης)
Η ασπίδα του Αχιλλέα και η αχίλλειος πτέρνα

Διαβάστε ακόμη.........

Δημοτικό Σχολείο Βρόντους: Ένα σχολείο διαφορετικό, με όραμα και μια παράδοση 38 ετών
Ρεπορτάζ

Δημοτικό Σχολείο Βρόντους: Ένα σχολείο διαφορετικό, με όραμα και μια παράδοση 38 ετών

Παραλία Κατερίνης: Χωρίς τις αισθήσεις του, ανασύρθηκε 69χρονος
Κατερίνη

Ολυμπιακή Ακτή Κατερίνης: Χωρίς τις αισθήσεις του, ανασύρθηκε 69χρονος

Τα Σχέδια Βελτίωσης διαθέτουν 263,5 εκατ. ευρώ για τον εκσυγχρονισμό των αγροτών
Αγροτικά

Τα Σχέδια Βελτίωσης διαθέτουν 263,5 εκατ. ευρώ για τον εκσυγχρονισμό των αγροτών

Οι Viva Vox έρχονται για μια μοναδική συναυλία στην Παραλία Κατερίνης
Εκδηλώσεις

Οι Viva Vox έρχονται για μια μοναδική συναυλία στην Παραλία Κατερίνης

Ο Τζέικομπ Κόξον παραιτήθηκε από την Anthropic προειδοποιώντας για την τεχνητή νοημοσύνη
Τεχνολογία

Ο Τζέικομπ Κόξον παραιτήθηκε από την Anthropic προειδοποιώντας για την τεχνητή νοημοσύνη

Ο Δήμος Κατερίνης προκηρύσσει 25 θέσεις εργασίας για το Δημοτικό Ωδείο
Κατερίνη

Ο Δήμος Κατερίνης προκηρύσσει 25 θέσεις εργασίας για το Δημοτικό Ωδείο

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr