Πέμπτη, 16 Ιουλίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Κατερίνη: Συνεχίζονται οι παρεμβάσεις οδοποιίας στον δήμο 15 Ιουλίου 2026
Η Ναταλία Δραγούμη στο 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου με την παράσταση Ό,τι Μένει Ανθρώπινο 15 Ιουλίου 2026
Κολινδρός: Υπό έλεγχο η πυρκαγιά με επίγειες δυνάμεις 15 Ιουλίου 2026
Κολινδρός: Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση «Της Παράδοσης το Τραπέζι» (εικόνες) 15 Ιουλίου 2026
Πιερία: Παράταση στην επιδότηση λιπασμάτων ζητά το Επιμελητήριο 15 Ιουλίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Οικονομία » Αγορά » Ακρίβεια: Ρούχα και παπούτσια από λαϊκές και καταστήματα μεταχειρισμένων

Ακρίβεια: Ρούχα και παπούτσια από λαϊκές και καταστήματα μεταχειρισμένων

Ακρίβεια: Ρούχα και παπούτσια από λαϊκές και καταστήματα μεταχειρισμένων
Αγορά
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
6 Μαρ 2025 3 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

Με βάση τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, ο τζίρος από τις πωλήσεις ρούχων και παπουτσιών σε λαϊκές αγορές, πανηγύρια και παζάρια εκτοξεύτηκε.

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT

Στα μεταχειρισμένα είδη και στις αγορές ρούχων, παπουτσιών και ειδών οικιακού εξοπλισμού από τις λαϊκές αγορές φαίνεται ότι αναζητά μια μεγάλη μερίδα των νοικοκυριών τη λύση για την ακρίβεια, αν και για τους νεαρότερους καταναλωτές οι αγορές «από δεύτερο χέρι» έχουν πλέον και ιδεολογικά χαρακτηριστικά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το 2024, σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ, το λιανικό εμπόριο εκτός καυσίμων, τροφίμων και οχημάτων παρουσίασε μια πρωτόγνωρη εικόνα: οι κατηγορίες «Άλλα είδη σε υπαίθριους πάγκους και αγορές» και «Μεταχειρισμένα είδη σε καταστήματα» βρέθηκαν στη 2η και 3η θέση στο top4 με τις καλύτερες επιδόσεις σε όρους ποσοστιαίων μεταβολών.

Hondos

Την ίδια ώρα, επίσης με βάση τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, ο τζίρος από τις πωλήσεις ρούχων και παπουτσιών σε λαϊκές αγορές, πανηγύρια και παζάρια εκτοξεύτηκε.

Ρούχα και παπούτσια από τους πάγκους των λαϊκών

Βέβαια το shopping στις λαϊκές δεν είναι νέο… φρούτο. Ήδη από το 2010, στις αρχές οικονομικής κρίσης, οι πιο ευάλωτοι καταναλωτές άρχισαν δειλά – δειλά να ανακαλύπτουν τις «μπουτίκ» των λαϊκών, αγοράζοντας ρούχα και παπούτσια σε ιδιαίτερα χαμηλές τιμές.

Σε κάθε περίπτωση τα στοιχεία που καταγράφει η ΕΛΣΤΑΤ όσον αφορά την εξέλιξη του τζίρου στο λιανικό εμπόριο κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, ενδυμάτων και υποδημάτων σε υπαίθριους πάγκους και αγορές είναι εντυπωσιακά.

Μέσα σε στην πενταετία 2020 – 2024 ο ετήσιος κύκλος εργασιών στην εν λόγω κατηγορία κατέγραψε άνοδο της τάξης του 200%! Δηλαδή στην ουσία τριπλασιάστηκε από 4,88 εκατ. ευρώ το 2020 στα 14,36 εκατ. ευρώ το 2024.

Αναμφίβολα η αποκάλυψη πολλών «μαύρων» συναλλαγών μέσω της χρήσης ηλεκτρονικών πληρωμών έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εν λόγω ποσοστιαία αύξηση, αλλά ακόμη και έτσι τα νούμερα αποτυπώνουν την ανοδική τάση.

Ας σημειωθεί ότι ο ετήσιος κύκλος εργασιών στο λιανικό εμπόριο κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων, ενδυμάτων και υποδημάτων σε υπαίθριους πάγκους και αγορές εμφάνισε στο σύνολο των επιχειρήσεων του λιανικού εμπορίου τη μεγαλύτερη ποσοστιαία μεταβολή το 2024, καταγράφοντας αύξηση 35,2%.

Ακρίβεια: Ρούχα και παπούτσια από λαϊκές και καταστήματα μεταχειρισμένων

Μάλιστα αν τα στοιχεία αυτά συνδυαστούν με τη διαχρονική άνοδο που εμφανίζουν οι λιανικές πωλήσεις αφενός των μεταχειρισμένων ειδών, μια κατηγορία που εμφανίστηκε και επίσημα στις μετρήσεις το 2024, και αφετέρου των άλλων προϊόντων, ήτοι χαλιά, βιβλία, παιχνίδια, οικιακές συσκευές και ηλεκτρονικά είδη κ.ά., τα οποία διατίθενται σε υπαίθριους πάγκους και αγορές, δείχνουν τη σταδιακή αλλαγή στις αγοραστικές συνήθειες ως απότοκο της γενικευμένης ακρίβειας.

Πωλήσεις από δεύτερο χέρι

Παρότι για την ελληνική αγορά μεταχειρισμένων ειδών δεν υπάρχουν πλήρη στοιχεία, καθώς λείπουν από τον «λογαριασμό» οι διαδικτυακές πωλήσεις, η πορεία του τζίρου στην κατηγορία «Λιανικό εμπόριο μεταχειρισμένων ειδών σε καταστήματα» δίνει μια εικόνα της τάσης.

Μέσα σε μια πενταετία ο κύκλος εργασιών της συγκεκριμένης δραστηριότητας σχεδόν τετραπλασιάστηκε, φτάνοντας, σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ, τα 41,60 εκατ. ευρώ το 2024 από 9,099 εκατ. ευρώ το 2020.

Βεβαίως πρόκειται (ακόμη;) για μικρά ποσά, καθώς αρκεί να πούμε ότι οι Βρετανοί ξοδεύουν περί τα 5,92 δισεκατομμύρια λίρες σε αγορές μεταχειρισμένων προϊόντων.

Γιατί τα μεταχειρισμένα είδη κερδίζουν καρδιές και πορτοφόλια

Πέραν των περιορισμών που θέτει η ακρίβεια, υπάρχει και το trend της βιωσιμότητας ειδικά για τις νεότερες γενιές, που αυξάνει τις πωλήσεις μεταχειρισμένων ειδών, που δεν περιλαμβάνουν μόνο ρούχα και παπούτσια, αλλά και ηλεκτρονικά είδη, από κινητά, laptop και desktop μέχρι προϊόντα της κατηγορίας gaming, καθώς και είδη οικιακού εξοπλισμού, διακόσμησης και έπιπλα.

Κι αυτό γιατί επεκτείνοντας τον κύκλο ζωής των προϊόντων, μειώνεται η συνολική ζήτηση για νέα παραγωγή –ή τουλάχιστον αυτός είναι ο ευγενής στόχος- και συνεπώς μειώνονται οι περιβαλλοντικές επιπτώσεις που συνδέονται με την κατασκευή και τη μεταφορά.

Μειώθηκε η πραγματική κατανάλωση σε ρούχα και παπούτσια

Εξετάζοντας πάντως τη μεγάλη εικόνα, οι λιανικές πωλήσεις ενδυμάτων και υποδημάτων το 2024 στην εγχώρια αγορά αυξήθηκαν κατά 2,5%, ποσοστό χαμηλότερο του πληθωρισμού ο οποίος το 2024 ήταν στα επίπεδα του 2,7%, κάτι που σημαίνει ότι μειώθηκε η πραγματική κατανάλωση σε ποσότητα προϊόντων.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ που επεξεργάστηκε ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πλεκτικής – Ετοίμου Ενδύματος Ελλάδος (ΣΕΠΕΕ), σε αξία οι λιανικές πωλήσεις ενδυμάτων το 2024 ξεπέρασαν τα 3,65 δισ. ευρώ για τις επιχειρήσεις που τηρούν διπλογραφικά βιβλία. Αντίστοιχα οι λιανικές πωλήσεις υποδημάτων και δερμάτινων ειδών ανήλθαν σε 600 εκατ. ευρώ και των κλωστοϋφαντουργικών ειδών σε 403 εκατ. ευρώ.

Συνολικά οι λιανικές πωλήσεις ενδυμάτων – υποδημάτων και κλωστοϋφαντουργικών στην ελληνική αγορά το 2024 άγγιξαν τα 4,65 δισ. ευρώ και αντιστοιχούσαν στο 6,5% του συνόλου των λιανικών πωλήσεων της χώρας.

Ας σημειωθεί ότι οι πωλήσεις ενδυμάτων αποτελούν την πέμπτη σημαντικότερη κατηγορία στο λιανικό εμπόριο μετά τα τρόφιμα, τα καύσιμα, τα αυτοκίνητα και τα φαρμακευτικά είδη.


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: ακρίβειαλαϊκές αγορές
Πηγή: ot.gr
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Δημοτικό Ωδείο Κατερίνης: Συναυλία με το σύνολο σαξοφώνων “SAX NOUVEAU” &  την Παιδική Χορωδία

Επόμενο Άρθρο

Μάθημα συμπερίληψης από το 19ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης και την Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης

Σχετικά άρθρα

Κατερίνη: Ξεκινούν οι θερινές εκπτώσεις 2026 στην Πιερία
Αγορά

Κατερίνη: Ξεκινούν οι θερινές εκπτώσεις 2026 στην Πιερία

Παγκόσμιο εμπόριο τροφίμων: Οι προκλήσεις της 25ετίας
Αγορά

Παγκόσμιο εμπόριο τροφίμων: Οι προκλήσεις της 25ετίας

Ξεκινούν οι θερινές εκπτώσεις 2024: Όσα πρέπει να γνωρίζετε
Αγορά

Ξεκινούν οι θερινές εκπτώσεις 2026: Όσα πρέπει να γνωρίζετε

Κατερίνη: Ξεκινούν οι θερινές εκπτώσεις με προσδοκίες αγοράς (βίντ)
Κατερίνη

Κατερίνη: Ξεκινούν οι θερινές εκπτώσεις με προσδοκίες αγοράς (βίντεο)

Εθνική πρωτοβουλία μείωσης τιμών σε βασικά αγαθά από 31/8
Αγορά

Εθνική πρωτοβουλία μείωσης τιμών σε βασικά αγαθά από 31/8

Ανάπτυξη 6,4% σημείωσαν τα σούπερ μάρκετ στην Ελλάδα το 2026
Αγορά

Ανάπτυξη 6,4% σημείωσαν τα σούπερ μάρκετ στην Ελλάδα το 2026

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

WORLDLINE
XTRA ECO


Λυσιστράτη


Βραβευσεις Ποδοσφαίρου Πιερίας width=

Σχάρα & Λεμόνι

Επιδοτούμενα Πρόγραμματα



Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
ΘΡΑΚΙΩΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ
Ο ΠΟΝΤΟΣ
28α Ποντιακά Πολιτιστικά Δρώμενα 2026

Επιλογές

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Με επιτυχία η μαύρη κωμωδία του Ιάκωβου Καμπανέλλη από το θέατρο ΜΩ

Κοτζά Αναστάς: Επιτυχημένη ομιλία για τη διατροφή

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 11 Ιουλίου 2026

Κατερίνη: Συνεχίζονται οι παρεμβάσεις οδοποιίας στον δήμο

Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Ο απολογισμός του δημάρχου για τα έργα υποδομής

Μη χάσετε

Κατερίνη: Συνεχίζονται οι παρεμβάσεις οδοποιίας στον δήμο

Η Ναταλία Δραγούμη στο 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου με την παράσταση Ό,τι Μένει Ανθρώπινο

Κολινδρός: Υπό έλεγχο η πυρκαγιά με επίγειες δυνάμεις

Κολινδρός: Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση «Της Παράδοσης το Τραπέζι» (εικόνες)

Πιερία: Παράταση στην επιδότηση λιπασμάτων ζητά το Επιμελητήριο

Αγγελίες

Κατερίνη: Ζητείται οδηγός με δίπλωμα Γ ‘ ή  Ε’ κατηγορίας για τοπικές μεταφορές

Κατερίνη: Πωλείται αυτοκίνητο Citroen Xsara του 1999

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Πωλείται χωράφι 7 στρεμμάτων με νερό και ακτινίδια σε παραγωγή.

Η εταιρία FYLLIANA ζητά άτομο για την ΑΠΟΘΗΚΗ στον Κορινό  

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γεώργιος Σ. Κανταρτζής
Πώς αντιμετωπίζουμε δύσκολους ανθρώπους
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Κωνσταντίνος Τζέκης
Σύνηθες και τυχαίο γεγονός   
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αντώνης Κάλφας
Η σχέση του Ιερού με τη Φωτογραφία
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Απόστολος Παπαδημητρίου (Μακρυγιάννης)
Εξοπλισμοί

Διαβάστε ακόμη...

Πιθανές πρόωρες εκλογές το φθινόπωρο, σύμφωνα με τον Κακλαμάνη
Πολιτική

Πιθανές πρόωρες εκλογές το φθινόπωρο, σύμφωνα με τον Κακλαμάνη

Στο Παρίσι συζήτησαν Κυπριακό και ευρωτουρκικά οι ηγέτες
Ευρώπη

Στο Παρίσι συζήτησαν Κυπριακό και ευρωτουρκικά οι ηγέτες

Βάσεις 2026: Ανακοίνωση αποτελεσμάτων και τάσεις σχολών
Παιδεία

Βάσεις 2026: Ανακοίνωση αποτελεσμάτων και τάσεις σχολών

Αναλυτική σύγκριση τιμολογίων ρεύματος 2025 από τη ΡΑΑΕΥ
Ενέργεια

Αναλυτική σύγκριση τιμολογίων ρεύματος 2025 από τη ΡΑΑΕΥ

Σε εφαρμογή οι μειώσεις τιμών καυσίμων
Ενέργεια

Σε εφαρμογή οι μειώσεις τιμών καυσίμων

Η κυβέρνηση εξετάζει την επέκταση της φοροαπαλλαγής για τα ενοίκια
Ειδήσεις

Η κυβέρνηση εξετάζει την επέκταση της φοροαπαλλαγής για τα ενοίκια

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr