Τετάρτη, 15 Ιουλίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Βημα..τίζοντας: Ο «Κοτζά Αναστάς» στις εκδηλώσεις του 29ου Ποντιακού Πολιτιστικού Τριημέρου 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Υγειονομική κάλυψη στο 9ο Φεστιβάλ Τημενίδαι ΧΟΥΡΟΝ 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Άννα Τζήκα – Το Ενιαίο CRM και ο ψηφιακός μετασχηματισμός του κράτους 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Πιερία – Ημερίδα για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Πρόταση για ποδηλατόδρομο στον περιφερειακό ως τα παράλια 14 Ιουλίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Οικονομία » Ενέργεια » Επίδομα θέρμανσης: Πώς προκύπτει το ποσό της επιδότησης – Δικαιούχοι και παγίδες

Επίδομα θέρμανσης: Πώς προκύπτει το ποσό της επιδότησης – Δικαιούχοι και παγίδες

Επίδομα θέρμανσης: Πώς προκύπτει το ποσό της επιδότησης – Δικαιούχοι και παγίδες
Ενέργεια
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
16 Οκτ 2022 2 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

Ξεκίνησε η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης στα 1.33 - 1.37 ευρώ/λίτρο - Πώς θα υπολογίσετε το τελικό ύψος της επιδότησης για το επίδομα θέρμανσης και πόσα κερδίζετε σε σχέση με το 2021 - Αναλυτικά οι δικαιούχοι

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT

Στη Βουλή κατατέθηκε η τροπολογία για το επίδομα θέρμανσης, που προβλέπει την επιδότηση κατά 25 λεπτά το λίτρο στην αντλία (20 λεπτά + ΦΠΑ 24%).

Σύμφωνα με τη ρύθμιση, το ύψος της επιδότησης που ανέρχεται σε είκοσι λεπτά (0,20) του ευρώ ανά λίτρο, υπολογίζεται άπαξ επί της αξίας των τιμολογίων πώλησης προ Φ.Π.Α., που εκδίδονται από τα διυλιστήρια, τις εταιρείες κατόχους άδειας εμπορίας πετρελαιοειδών προϊόντων κατηγορίας Α, που εισάγουν πετρέλαιο θέρμανσης και τους κατόχους άδειας πωλητή πετρελαίου θέρμανσης που πραγματοποιούν εισαγωγές, ως δικαιούχους της επιδότησης.

Hondos

Το τελικό ύψος για το επίδομα θέρμανσης

Επίσης, προβλέπεται ότι το τελικό συνολικό ύψος της επιδότησης υπολογίζεται επί των συνολικών λίτρων καυσίμου που διατίθενται, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον ν. 3054/2002 (Α’ 230), στην εσωτερική αγορά από τους ως άνω δικαιούχους της επιδότησης προς τα πρατήρια καυσίμων, τους πωλητές πετρελαίου θέρμανσης και τους τελικούς καταναλωτές, οικιακούς καταναλωτές, βιομηχανικούς και εμπορικούς πελάτες. Σημειώνεται ότι οι τιμές του πετρελαίου θέρμανσης για τον καταναλωτή διαμορφώνονται στην περιοχή του 1,45 ευρώ το λίτρο με την επιδότηση των 0,25 ευρώ ανά λίτρο.

Πέρυσι τέτοια εποχή, η πρεμιέρα του πετρελαίου θέρμανσης έγινε, χωρίς επιδότηση, στο 1,16 ευρώ το λίτρο, ενώ το 1,60 ευρώ είχαν αγγίξει οι τιμές στο κλείσιμο της περιόδου διάθεσης του καυσίμου, τον Απρίλιο, μετά και την έναρξη του πολέμου στην Ουκρανία. Αξίζει να σημειωθεί πως για την επιδότηση του πετρελαίου θέρμανσης το υπουργείο Οικονομικών έχει υπολογίσει κονδύλια 250 εκατ. ευρώ, με το αρχικό πλάνο να προβλέπει παρέμβαση στην τιμή έως το τέλος του έτους, με δυνατότητα παράτασης ή προσαρμογής σε συνάρτηση με τις διεθνείς εξελίξεις.

Οι δικαιούχοι

Η κρατική στήριξη για τα νοικοκυριά που θα χρησιμοποιήσουν πετρέλαιο θέρμανσης για να ζεσταθούν το χειμώνα είναι τριπλή:

  1. Επιδότηση στην αντλία: Από τις 14 Οκτωβρίου έως τις 31 Δεκεμβρίου 2022 το πετρέλαιο θέρμανσης θα πωλείται φθηνότερα κατά 25 λεπτά (20 λεπτά + ΦΠΑ) το λίτρο λόγω της κρατικής επιδότησης στην αντλία. Στο τέλος Δεκεμβρίου και ανάλογα με τις τιμές του πετρελαίου που θα επικρατούν στην αγορά θα αποφασιστεί η παράταση του μέτρου το 2023.
  2. Παλαιοί δικαιούχοι: Τα νοικοκυριά που ζεσταίνονται με πετρέλαιο θέρμανσης και έλαβαν και πέρυσι επίδομα θέρμανσης θα εισπράξουν φέτος μεγαλύτερο επίδομα θέρμανσης λόγω της αύξησης από 300 σε 350 ευρώ της βάσης υπολογισμού του επιδόματος.
  3. Νέοι δικαιούχοι: Όλοι οι νέοι δικαιούχοι θα λάβουν διπλάσιο επίδομα. Στην κατηγορία αυτή εντάσσονται τόσο τα νοικοκυριά που δικαιούνται για πρώτη φορά επίδομα θέρμανσης λόγω διεύρυνσης των εισοδηματικών ορίων όσο και εκείνα που θα χρησιμοποιήσουν για πρώτη φορά ως πηγή θέρμανσης το πετρέλαιο.

Θα πρέπει να τονιστεί ότι το πρόσωπο που θα κάνει την αίτηση για το επίδομα του πετρελαίου θέρμανσης θα πρέπει να είναι και ο δικαιούχος του ακινήτου.


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: Επίδομα θέρμανσηςπετρέλαιο θέρμανσης
Πηγή: reader.gr
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Μήνυμα υποψήφιου δημάρχου Γιάννη Ντούμου για την 110η Επέτειο Απελευθέρωσης της Κατερίνης

Επόμενο Άρθρο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες: Μέχρι τέλος του χρόνου οι επιδοτήσεις 1.000 ευρώ

Σχετικά άρθρα

Αρχές εβδομάδας οι μειώσεις στις τιμές των καυσίμων
Ενέργεια

Αρχές εβδομάδας οι μειώσεις στις τιμές των καυσίμων

Η Ελλάδα αναδεικνύεται σε ενεργειακό κόμβο της Ευρώπης
Ενέργεια

Η Ελλάδα αναδεικνύεται σε ενεργειακό κόμβο της Ευρώπης

Κυβερνητική παρέμβαση για τη μείωση των τιμών στα καύσιμα
Ενέργεια

Κυβερνητική παρέμβαση για τη μείωση των τιμών στα καύσιμα

Ανοδική πορεία για τις τιμές της βενζίνης στην αντλία
Ενέργεια

Ανοδική πορεία για τις τιμές της βενζίνης στην αντλία

Ξεπέρασε τα 6 Gw η συνολική αιολική ισχύς στην Ελλάδα
Ενέργεια

Ξεπέρασε τα 6 GW η συνολική αιολική ισχύς στην Ελλάδα

ΔΕΗ: Φωτοβολταϊκά συστήματα σε νοικοκυριά και επιχειρήσεις χωρίς κόστος εξοπλισμού
Ενέργεια

ΔΕΗ: Φωτοβολταϊκά συστήματα σε νοικοκυριά και επιχειρήσεις χωρίς κόστος εξοπλισμού

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

WORLDLINE
XTRA ECO


ΠΑΣΟΚ
Λυσιστράτη


Βραβευσεις Ποδοσφαίρου Πιερίας width=

Σχάρα & Λεμόνι

Επιδοτούμενα Πρόγραμματα



Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
ΘΡΑΚΙΩΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ
Ο ΠΟΝΤΟΣ

Επιλογές

Φαρμακεία Κατερίνη & Πιερία: Εφημερεύοντα και Ανοιχτά Φαρμακεία σήμερα 13/07/2026

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Ματαιώνεται η συναυλία Χατζηνάσιου και Κορκολή

Ο Γρ. Δημητριάδης μιλά για πρώτη φορά δημόσια για όλους και για όλα (βίντεος)

Βημα..τίζοντας: Νέα γεώτρηση στην Τανζανία από την Ιερά Μητρόπολη Αρούσας

Όλυμπος: Τραγικός θάνατος 64χρονου ορειβάτη στο Καταφύγιο Σπήλιος Αγαπητός

Μη χάσετε

Βημα..τίζοντας: Ο «Κοτζά Αναστάς» στις εκδηλώσεις του 29ου Ποντιακού Πολιτιστικού Τριημέρου

Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Υγειονομική κάλυψη στο 9ο Φεστιβάλ Τημενίδαι ΧΟΥΡΟΝ

Βημα..τίζοντας: Άννα Τζήκα – Το Ενιαίο CRM και ο ψηφιακός μετασχηματισμός του κράτους

Βημα..τίζοντας: Πιερία – Ημερίδα για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας

Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Πρόταση για ποδηλατόδρομο στον περιφερειακό ως τα παράλια

Αγγελίες

Κατερίνη: Ζητείται οδηγός με δίπλωμα Γ ‘ ή  Ε’ κατηγορίας για τοπικές μεταφορές

Κατερίνη: Πωλείται αυτοκίνητο Citroen Xsara του 1999

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Πωλείται χωράφι 7 στρεμμάτων με νερό και ακτινίδια σε παραγωγή.

Η εταιρία FYLLIANA ζητά άτομο για την ΑΠΟΘΗΚΗ στον Κορινό  

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Κωνσταντίνος Τζέκης
Σύνηθες και τυχαίο γεγονός   
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αντώνης Κάλφας
Η σχέση του Ιερού με τη Φωτογραφία
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Απόστολος Παπαδημητρίου (Μακρυγιάννης)
Εξοπλισμοί
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Ο πολιτικός “Πανικός” είναι επικίνδυνος!..

Διαβάστε ακόμη...

Η Fir ζητά τον άμεσο τερματισμό του εμπάργκο κατά της Κούβας
Άρθρα-Απόψεις

Η FIR ζητά τον άμεσο τερματισμό του εμπάργκο κατά της Κούβας

Κατερίνη: Στάση εργασίας από το Νομαρχιακό Τμήμα ΑΔΕΔΥ
Κατερίνη

Κατερίνη: Στάση εργασίας από το Νομαρχιακό Τμήμα ΑΔΕΔΥ (εικόνες & βίντεο)

Ακροδεξιά: Πώς Κερδίζει τη Μορφωμένη Νεολαία της Ευρώπης Σήμερα
Άρθρα-Απόψεις

Ακροδεξιά: Πώς Κερδίζει τη Μορφωμένη Νεολαία της Ευρώπης Σήμερα

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η Λευκή Νύχτα στα Γρεβενά
Άρθρα-Απόψεις

«Koινοί Θνητοί»…

Πιερία: Εξιχνιάστηκαν απάτες με τη μέθοδο του λογιστή
Πιερία

Πιερία: Εξιχνιάστηκαν απάτες με τη μέθοδο του λογιστή

Φεστιβάλ Ολύμπου: Οι Γαστρονομικές Συναντήσεις στους Πρόποδες του Ολύμπου
Φεστιβάλ Ολύμπου

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Οι Γαστρονομικές Συναντήσεις στους Πρόποδες του Ολύμπου (εικόνες & βίντεο)

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr