Τετάρτη, 15 Ιουλίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Βημα..τίζοντας: Ο «Κοτζά Αναστάς» στις εκδηλώσεις του 29ου Ποντιακού Πολιτιστικού Τριημέρου 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Υγειονομική κάλυψη στο 9ο Φεστιβάλ Τημενίδαι ΧΟΥΡΟΝ 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Άννα Τζήκα – Το Ενιαίο CRM και ο ψηφιακός μετασχηματισμός του κράτους 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Πιερία – Ημερίδα για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας 14 Ιουλίου 2026
Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Πρόταση για ποδηλατόδρομο στον περιφερειακό ως τα παράλια 14 Ιουλίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Πιερία » Κατερίνη » Κατερίνη – «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης φωτογραφίας (εικόνες)

Κατερίνη – «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης φωτογραφίας (εικόνες)

Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Κατερίνη
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
27 Φεβ 2025 1 λεπτό ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

1000 & πλέον οι επισκέπτες στο Κέντρο Τεχνών «Εννέα Μούσες" - Σχολεία όλων των βαθμίδων ξεναγήθηκαν στα φωτογραφικά ντοκουμέντα της συλλογής Βύρωνος Μήτου

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT

Με ένα μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας και διαλόγου που “μπολιάστηκε” με οπτικές επικοινωνίας και προφορικές μαρτυρίες έκλεισε χτες το βράδυ,  στο Κέντρο Τεχνών «Εννέα Μούσες» η αυλαία της ενταγμένης στα “ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΕΙΑ 2024”,  έκθεση φωτογραφίας: «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή».

Το ευρύτερο ιστορικό πλαίσιο της περιόδου με αφορμή τα  φωτογραφικά ντοκουμέντα – και όχι μόνο -της έκθεσης από τη συλλογή Βύρωνος Μήτου, αποτύπωσε ο ιστορικός,  Βλάσης Αγτζίδης, ενώ ο Αντώνης Κάλφας, ποιητής – φιλόλογος που συντόνισε την εκδήλωση μίλησε για την ταυτότητα, την ιστορική τεκμηρίωση της έκθεσης και σημείωσε ότι περισσότερα από 1000 άτομα την  επισκέφτηκαν. Όπως είπε ιδιαίτερα σημαντική ήταν η ανταπόκριση μαθητών – μαθητριών σχολείων όλων των βαθμίδων, που ξεναγήθηκαν στη διάρκεια αυτού του τριμήνου στην έκθεση.

Εκ των επιμελητών (μαζί με τον κο Κάλφα), ο Νίκος Γραίκος,  Διδάκτωρ Ιστορίας της Τέχνης,  με κριτική ματιά  και με όρους οπτικής επικοινωνίας  του σήμερα  αναφέρθηκε στο πολύτιμο αρχειακό υλικό, στην ανάπαυλα και στην αναψυχή ως μέσα της ναζιστικής προπαγάνδας κ.ά.

Παράλληλα,  μαρτυρίες συμπολιτών μας από την περίοδο της κατοχής  έφερε στη δημοσιότητα  ο Γιάννης Ποικιλίδης,  μέλος της «Κίνησης Πολιτών» με την επωνυμία «Φίλοι Μουσείου Πόλης Κατερίνης» ενώ ο Νίκος Σαλπιστής παρουσίασε εργασία για επιτάξεις από τους Γερμανούς κατακτητές σπιτιών, σχολείων κ.ά. κτιρίων της Κατερίνης, καθώς και για τόπους μαρτυρίου.

Νωρίτερα, ο συλλέκτης Βύρων Μήτος εξήγησε ότι αρχικά το φωτογραφικό υλικό είχε συλλεχθεί συστηματικά από ανώνυμο Γερμανό στρατιώτη και στη συνέχεια, αγόρασε το τμήμα της συλλογής που αφορούσε την Ελλάδα.  Επιπλέον, εξέφρασε ευχαριστίες προς τον Δήμαρχο Κατερίνης, Ιωάννη Ντούμο και την Αντιδήμαρχο Πολιτισμού, Ελίνα Διαμαντοπούλου για τη δημιουργική συνεργασία.

Ως συμβολικό δώρο στον συλλέκτη, Βύρων Μήτο δόθηκε από τους διοργανωτές το 4ο ιστορικό, συλλεκτικό, ασπρόμαυρο ημερολόγιο της πόλης μας με θέμα: “Συλλογική μνήμη και δημόσια μνημεία στην Κατερίνη (προτομές, ανδριάντες) σε κείμενα του Αντώνη Κάλφα και φωτογραφίες του Παναγιώτη Φτάρα.

Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»

Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»

Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»

Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»

Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»
Δήμος Κατερίνης: Μάθημα σύγχρονης δημόσιας ιστορίας στον επίλογο της έκθεσης «Με Το Βλέμμα Του Κατακτητή»


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: έκθεση φωτογραφίαςΙστορία
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Φυσιολατρικός Σύλλογος  Λιτοχώρου «Όλυμπος» – Πρόγραμμα Δραστηριοτήτων Μαρτίου 2025

Επόμενο Άρθρο

Ολύμπιοι Κατερίνης – Πάλη: Τρία μετάλλια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και τετάρτη θέση στην κατάταξη ομάδων (εικόνες)

Σχετικά άρθρα

Δωρεά πιάνου στο Δημοτικό Ωδείο Κατερίνης από τον Γ. Ταβαντζή
Κατερίνη

Δωρεά πιάνου στο Δημοτικό Ωδείο Κατερίνης από τον Γ. Ταβαντζή

Κατερίνη: Στάση εργασίας από το Νομαρχιακό Τμήμα ΑΔΕΔΥ
Κατερίνη

Κατερίνη: Στάση εργασίας από το Νομαρχιακό Τμήμα ΑΔΕΔΥ (εικόνες & βίντεο)

Φεστιβάλ Ολύμπου: Οι Γαστρονομικές Συναντήσεις στους Πρόποδες του Ολύμπου
Φεστιβάλ Ολύμπου

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Οι Γαστρονομικές Συναντήσεις στους Πρόποδες του Ολύμπου (εικόνες & βίντεο)

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η συγκλονιστική Μήδεια στο Αρχαίο Θέατρο Δίου
Φεστιβάλ Ολύμπου

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η συγκλονιστική Μήδεια στο Αρχαίο Θέατρο Δίου

Ο Θανάσης Μαργαρίτης γιορτάζει 40 χρόνια στο θέατρο
Θέατρο

Ο Θανάσης Μαργαρίτης γιορτάζει 40 χρόνια στο θέατρο

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η παράσταση «Ό,τι Μένει Ανθρώπινο» στο Δίον
Φεστιβάλ Ολύμπου

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η παράσταση «Ό,τι Μένει Ανθρώπινο» στο Δίον

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

WORLDLINE
XTRA ECO


Λυσιστράτη
ΠΑΣΟΚ


Βραβευσεις Ποδοσφαίρου Πιερίας width=

Σχάρα & Λεμόνι

Επιδοτούμενα Πρόγραμματα



Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
ΘΡΑΚΙΩΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ
Ο ΠΟΝΤΟΣ

Επιλογές

Κυβερνητική παρέμβαση για τη μείωση των τιμών στα καύσιμα

Πώς χάνουμε βάρος

Εντατική εκπαίδευση χειριστών ΣΜΗΕΑ (drones) στον Ελληνικό Στρατό

Κατερίνη: Σε εξέλιξη οι εργασίες στη γέφυρα του Πέλεκα

ΑΑΔΕ: Εξετάζεται το ενδεχόμενο παράτασης στις φορολογικές δηλώσεις

Μη χάσετε

Βημα..τίζοντας: Ο «Κοτζά Αναστάς» στις εκδηλώσεις του 29ου Ποντιακού Πολιτιστικού Τριημέρου

Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Υγειονομική κάλυψη στο 9ο Φεστιβάλ Τημενίδαι ΧΟΥΡΟΝ

Βημα..τίζοντας: Άννα Τζήκα – Το Ενιαίο CRM και ο ψηφιακός μετασχηματισμός του κράτους

Βημα..τίζοντας: Πιερία – Ημερίδα για την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας

Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Πρόταση για ποδηλατόδρομο στον περιφερειακό ως τα παράλια

Αγγελίες

Κατερίνη: Ζητείται οδηγός με δίπλωμα Γ ‘ ή  Ε’ κατηγορίας για τοπικές μεταφορές

Κατερίνη: Πωλείται αυτοκίνητο Citroen Xsara του 1999

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Πωλείται χωράφι 7 στρεμμάτων με νερό και ακτινίδια σε παραγωγή.

Η εταιρία FYLLIANA ζητά άτομο για την ΑΠΟΘΗΚΗ στον Κορινό  

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Κωνσταντίνος Τζέκης
Σύνηθες και τυχαίο γεγονός   
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αντώνης Κάλφας
Η σχέση του Ιερού με τη Φωτογραφία
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Απόστολος Παπαδημητρίου (Μακρυγιάννης)
Εξοπλισμοί
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Ο πολιτικός “Πανικός” είναι επικίνδυνος!..

Διαβάστε ακόμη...

Η Fir ζητά τον άμεσο τερματισμό του εμπάργκο κατά της Κούβας
Άρθρα-Απόψεις

Η FIR ζητά τον άμεσο τερματισμό του εμπάργκο κατά της Κούβας

Κατερίνη: Στάση εργασίας από το Νομαρχιακό Τμήμα ΑΔΕΔΥ
Κατερίνη

Κατερίνη: Στάση εργασίας από το Νομαρχιακό Τμήμα ΑΔΕΔΥ (εικόνες & βίντεο)

Ακροδεξιά: Πώς Κερδίζει τη Μορφωμένη Νεολαία της Ευρώπης Σήμερα
Άρθρα-Απόψεις

Ακροδεξιά: Πώς Κερδίζει τη Μορφωμένη Νεολαία της Ευρώπης Σήμερα

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η Λευκή Νύχτα στα Γρεβενά
Άρθρα-Απόψεις

«Koινοί Θνητοί»…

Πιερία: Εξιχνιάστηκαν απάτες με τη μέθοδο του λογιστή
Πιερία

Πιερία: Εξιχνιάστηκαν απάτες με τη μέθοδο του λογιστή

Φεστιβάλ Ολύμπου: Οι Γαστρονομικές Συναντήσεις στους Πρόποδες του Ολύμπου
Φεστιβάλ Ολύμπου

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Οι Γαστρονομικές Συναντήσεις στους Πρόποδες του Ολύμπου (εικόνες & βίντεο)

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr