Σάββατο, 8 Αυγούστου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010-2025 7 Αυγούστου 2026
Πιερία: Συνελήφθησαν δύο άνδρες για διάρρηξη οχήματος 7 Αυγούστου 2026
Όλυμπος: Σε εξέλιξη βρίσκεται πυρκαγιά στη θέση Μαγαλιάς (βίντεο) 7 Αυγούστου 2026
Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αποφάσεις για υποδομές και ψήφισμα κατά της ΔΕΥΑ 7 Αυγούστου 2026
Καπνικός Σταθμός Κατερίνης: Θερινό σινεμά και δράσεις 7 Αυγούστου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Άρθρα-Απόψεις » Κατοχική κουζίνα.

Κατοχική κουζίνα.

Άρθρα-Απόψεις
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
29 Οκτ 2015 21 Ιούλ 2021 2 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο
ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT

Επέτειος του «ΟΧΙ», μεγάλη εθνική γιορτή, σήμερα. «Χρόνια πολλά», λοιπόν, από καρδιάς του εμπειροτέχνη πολιτικού αναλυτή, θείου Αφεντούλη, αλλά αντί πανηγυρικού λόγω της ημέρας, σκεφτήκαμε να παρουσιάσουμε «γεύσεις» της ιταλογερμανικής κατοχής, παρασυρμένοι από τα «αλμυρά, σκέτη λύσσα!» προαπαιτούμενα που ψήφισε, ψηφίζει και θα ψηφίζει η Βουλή, Κύριος οίδε μέχρι πότε.

Επέτειος του «ΟΧΙ», μεγάλη εθνική γιορτή, σήμερα. «Χρόνια πολλά», λοιπόν, από καρδιάς του εμπειροτέχνη πολιτικού αναλυτή, θείου Αφεντούλη, αλλά αντί πανηγυρικού λόγω της ημέρας, σκεφτήκαμε να παρουσιάσουμε «γεύσεις» της ιταλογερμανικής κατοχής, παρασυρμένοι από τα «αλμυρά, σκέτη λύσσα!» προαπαιτούμενα που ψήφισε, ψηφίζει και θα ψηφίζει η Βουλή, Κύριος οίδε μέχρι πότε.

Hondos

Ναι, για(!), ακούστε και τον μικροσυνταξιούχο, «Μήτσο», αναφωνούντα: «Άκουα, άκουα! Μούλτο καπριτσιόζα η κουζίνα του Κουαρτέτου!», οπότε αναμένονται:

Μεγάλες δίψες.

Αναδρομή στο Αλβανικό Μέτωπο. Διότι, εκεί ο τότε φουστανελάς «Μήτσος», αναφωνώντας «αέεερα!», για να μην ξεχνιόμαστε, «λύσσαξε», εφ’ όπλου λόγχη τους Ιταλούς, όταν κίνησαν να κάνουν την Ελλάδα μια χαψιά, λέτε κι ήταν μακαρονάδα, «μιλανέζα» ή «καρμπονάρα», θα σας γελάσουμε.

Πού να ήξερε, όμως, ότι 65 χρόνια μετά, θα έπαιρναν αέρα τα μυαλά τού σοσιαλιστή Πρωθυπουργού τους, με αποτέλεσμα το προ τετραμήνου tweet που «μετέφραζε» το δίλημμα τού δημοψηφίσματος από «Αλέξης vs Θεσμών» σε «ευρώ ή δραχμή».

Το θυμάστε; Αν όχι, έχουμε και λέμε: Ο Ματέο Ρέντσι μπορεί να επιθυμεί, διακαώς, την παραμονή της Ελλάδος στην Ευρωζώνη αλλά ήταν αδύνατο να αφήσει αναπάντητα τα «πικάντικα» του εύζωνα και να λείπουν οι απορίες, όταν η σύζυγος τσιρίζει: «”Άκουες, Μήτσο μ’;” που έλεγα “ΟΧΙ” στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α; “Κολοκύθια!” “άκουες!”. Πλήρωνε, τώρα, ένα Μνημόνιο, να(!), με το συμπάθιο κιόλας!».

«Άκουα, θα πει νεράκι, μανδάμ. Οι βρύσες τρέχουν;» διευκρίνισε, ο παθός, και συνέχισε, άδοντας:

Αναπόφευκτα τα μέτρα,
μην τα καταριέσαι,
και ρωτώ ποια είν’ η αιτία
που παραπονιέσαι;

«Αν δεν το ‘κοψε, ο δόκτωρ Σόιμπλε, κάτι θα γίνει. Αλλιώς, ψάξε πηγάδι!» απάντησε εκείνη, διερωτώμενη ευλόγως:

Έπιασαν οι συριζαίοι
τα χαράτσια πάλι
και ζητάς, τρομάρα σου,
να σκύψω το κεφάλι;

Δυστυχώς, στο σημείο αυτό ο συζυγικός διάλογος διακόπηκε από φωνές στον πάνω όροφο της πολυκατοικίας – όχι η άνω κάτω δεξιά, εκλογής νέου αρχηγού ένεκεν. Η μονίμως down εργατική, τις αναδουλειές μέσα! – όπου…

Τα πιάτα είναι μούρλ(ι)α!

– Γιατί κλαίγεται ο κόσμος και μοιρολογάει, πατέρα,
γιατί Ευρώπη θέλουνε εκείνοι παραπέρα,
γιατί η μάνα «φόρτωσε» και άχρηστο σε λέει,
γιατί δεν έχουμε λεφτά κι είμεθα πειναλέοι;

– Τώρα, τι να σου εξηγώ, καημένο μου παιδάκι,
συντάχτηκα, αναφανδόν, με τ’ «ΟΧΙ» Βαρουφάκη,
κι έκτοτε τρέχω, άνεργος, πάνω στο μηχανάκι,
για «ένα πουκάμισο αδειανό», για μια μπουκιά ψωμάκι.

– Κάπου υπάρχουνε φαγιά, μα δεν ξέρω πού,
κάποιοι «καρεκλοκένταυροι» ταράζουν τα ραγού,
κάπως οι «χρυσοκάνθαροι» νέμονται τα φιλέτα,
κι η δόλια η φτωχολογιά λησμόνησε τη φέτα.

– Δεν ήξερες, δεν ρώταγες, καημένο μου παιδάκι,
αυτά που ονειρεύεσαι θέλουνε παραδάκι,
όμως εμείς πενόμεθα κι έχουμε γίνει ράκη,
απ’ τη λιτή διατροφή, με δυο σταλιές λαδάκι,
να έχω τη μητέρα σου να στάζει το «φαρμάκι».

– Κάπου φαγάκι ψήνουνε, κοτόπουλο μυρίζει,
πατέρα, η κοιλίτσα μου, άκου, πώς γουργουρίζει,
μανέστρα μοσχοβόλησε, μα δεν ξέρω πού,
κι άμα το βρω, τ’ ορκίζομαι, να φάω τ’ αλλουνού.

– Αφήστε τη συζήτηση κι οι δυο, βρε τζερεμέδες,
ξύπνησε μέσα σας ο Μποστ και θέλετε κιοφτέδες;
Να ‘ναι καλά οι παππούδες μας που έχουν ζαρζαβάτι,
κι αντί «να σκίζουμε γατιά», θα είμαστε χορτάτοι.

Αναγνώστες μου, καλή χώνεψη, βρε θηρία, και πού είστε; Του χρόνου καλύτερα!…

-Ω-

* Τα κείμενα που φιλοξενούνται στη στήλη «Άρθρα - Απόψεις» του Ολύμπιου Βήματος δημοσιεύονται αυτούσια και απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Ολύμπιου Βήματος.


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Επι…Θέσεις Απο….Κρούσεις

Επόμενο Άρθρο

Αυτό τι μπορεί να είναι τώρα;

Σχετικά άρθρα

Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010 2025
Άρθρα-Απόψεις

Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010-2025

Κίνδυνοι για την Ιερά Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά
Άρθρα-Απόψεις

Κίνδυνοι για την Ιερά Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά

Πιερία: Η εξέλιξη της ιδιωτικής εκπαίδευσης μετά το 2013
Άρθρα-Απόψεις

Πιερία: Η εξέλιξη της ιδιωτικής εκπαίδευσης μετά το 2013

Άννα Μάνη – Παπαδημητρίου: Κοινοβουλευτική Αναφορά για την παράταση των προγραμμάτων Κοινωνικού Τουρισμού ΔΥΠΑ και ΛΑΕ/ΟΠΕΚΑ
Άρθρα-Απόψεις

Άννα Μάνη – Παπαδημητρίου: Κοινοβουλευτική Αναφορά για την παράταση των προγραμμάτων Κοινωνικού Τουρισμού ΔΥΠΑ και ΛΑΕ/ΟΠΕΚΑ

Esit Davranmak Erdogan Efendi (Ίδια μέτρα και ίδια σταθμά κ. Ερντογάν)
Άρθρα-Απόψεις

Esit Davranmak Erdogan Efendi (Ίδια μέτρα και ίδια σταθμά κ. Ερντογάν)

Αδελφοί Bayraktar, Πρόεδρος Erdogan και Drones Akinci…
Άρθρα-Απόψεις

Αδελφοί Bayraktar, Πρόεδρος Erdogan και Drones Akinci… (βίντεο)

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

WORLDLINE
XTRA ECO


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
ΣΤΕΓΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
Μηλια-Αγωνας Δρόμου
10ος Επετειακός Αγώνας Αλληλεγγύης

Επιλογές

Η αυξημένη χαμηλή βλάστηση: Αιτία για τις πυρκαγιές στην Ελλάδα

Οι τουρίστες του ήλιου

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Εικαστικές εκθέσεις στο Κέντρο Μεσογειακών Ψηφιδωτών Δίου

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Αρχαιολογικές ομιλίες στο Αρχαιολογικό Πάρκο Δίου

Προστασία κατοικιδίων από τον καύσωνα για ασφαλές καλοκαίρι

Μη χάσετε

Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010-2025

Πιερία: Συνελήφθησαν δύο άνδρες για διάρρηξη οχήματος

Όλυμπος: Σε εξέλιξη βρίσκεται πυρκαγιά στη θέση Μαγαλιάς (βίντεο)

Δημοτικό Συμβούλιο Κατερίνης: Αποφάσεις για υποδομές και ψήφισμα κατά της ΔΕΥΑ

Καπνικός Σταθμός Κατερίνης: Θερινό σινεμά και δράσεις

Αγγελίες

Κατερίνη: Ενοικιάζεται γκαρσονιέρα 52 τ.μ.

Κατερίνη: Πωλούνται έπιπλα γραφείου (εικόνες)

Η εταιρεία Εφέσσου αναζητά Οδηγό Διανομής για να ενταχθεί στην ομάδα της.

Κατερίνη: Ενοικιάζεται κατάστημα γωνία στην οδό Ζαλόγγου

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Χρήστος Γκουγκουρέλας
Esit Davranmak Erdogan Efendi (Ίδια μέτρα και ίδια...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Αδελφοί Bayraktar, Πρόεδρος Erdogan και Drones Akinci… (βίντεο)
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Έκλειψη ηλίου
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αργύρης Αργυριάδης
Κλιματική ή/και εγκληματική «κρίση»;

Διαβάστε ακόμη...

Κίνδυνοι για την Ιερά Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά
Άρθρα-Απόψεις

Κίνδυνοι για την Ιερά Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά

Εταιρείες προσφέρουν εκατομμύρια σε φοιτητές μαθηματικών
Τεχνολογία

Εταιρείες προσφέρουν εκατομμύρια σε φοιτητές μαθηματικών

Ενεργειακή αναβάθμιση με τη νέα ρήτρα διαφυγής στην Ελλάδα – Τι αλλάζει για τους πολίτες
Ενέργεια

Ενεργειακή αναβάθμιση με τη νέα ρήτρα διαφυγής στην Ελλάδα – Τι αλλάζει για τους πολίτες

Νέα ψηφιακή διαδικασία για την Κάρτα Αγρότη από 28 Αυγούστου
Αγροτικά

Νέα ψηφιακή διαδικασία για την Κάρτα Αγρότη από 28 Αυγούστου

Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για ενισχύσεις αγροτών De Minimis
Αγροτικά

Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για ενισχύσεις αγροτών de minimis

Πώς μπήκε η γαλλική σφραγίδα στο καλώδιο Ελλάδας Κύπρο;
Ελλάδα

Πώς μπήκε η γαλλική σφραγίδα στο καλώδιο Ελλάδας-Κύπρο;

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr