Δευτέρα, 10 Αυγούστου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η Άλκηστις του Ευριπίδη στο Αρχαίο Θέατρο Δίου 9 Αυγούστου 2026
Αρχαίο Θέατρο Δίου: Η παράσταση Ειρήνη του Αριστοφάνη 9 Αυγούστου 2026
Το 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου παρουσιάζει την παράσταση Πολυάννα στο Αρχαίο Θέατρο Δίου 9 Αυγούστου 2026
Φίλιπ Ντικ: Γιατί οι Financial Times τον θεωρούν προφήτη του σήμερα 9 Αυγούστου 2026
Πινακίδες κυκλοφορίας: Ψηφιοποιείται η έκδοση – Η διαδικασία βήμα προς βήμα 9 Αυγούστου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Αθλητικά » Κλήρωση Super League 2022-23: Όλο το πρόγραμμα

Κλήρωση Super League 2022-23: Όλο το πρόγραμμα

Κλήρωση Super League 2022 23: Όλο το πρόγραμμα
Αθλητικά
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
26 Ιούλ 2022 3 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

Όλο το πρόγραμμα και όσα έγιναν στην κλήρωση του πρωταθλήματος.

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT
Εύκολη η πρεμιέρα για όλους τους «μεγάλους». Από την 3η αγωνιστική τα ντέρμπι με Αρη-ΠΑΟΚ, την 4η Παναθηναϊκός–ΑΕΚ κεκλεισμένων των θυρών.

Από νωρίς ξεκινούν τα ντέρμπι στη Σούπερ Λιγκ, όπως προέκυψε στην κλήρωση που έγινε χτες Δευτέρα 25/7/2022.

Την 3η αγωνιστική, στις 3-4/9 θα αναμετρηθούν Άρης – ΠΑΟΚ.

Hondos

Μία εβδομάδα αργότερα θα παίξουν Παναθηναϊκός – ΑΕΚ, κεκλεισμένων των θυρών, λόγω της τιμωρίας των πράσινων από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και την 7η στις 8-9/10 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ για τη νέα περίοδο:

Κλήρωση Super League 2022 23: Όλο το πρόγραμμα Κλήρωση Super League 2022 23: Όλο το πρόγραμμα

Τα ντέρμπι των μεγάλων

Ο ΠΑΟΚ στον α’ γύρο, έχει μόνο ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, την 7η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός έχει τρία από τα τέσσερα ντέρμπι, εντός έδρας, τον α’ γύρο. Η ΑΕΚ, με εξαίρεση τον ΠΑΟΚ, έχει τα υπόλοιπα ντέρμπι εκτός έδρας τον α’ γύρο ενώ λογικά θα γίνει δεκτό το αίτημα της να παίξει με τον Παναιτωλικό, την Παρασκευή  17/9 για να γίνουν τα εγκαίνια του νέου της γηπέδου, την επομένη.

Τέλος, όσον αφορά τον Ολυμπιακό, το πρώτο ντέρμπι είναι με αντίπαλο τον Άρη, την 5η αγωνιστική.

Η σεζόν, σύμφωνα με τις ημερομηνίες που ανακοίνωσε τη Δευτέρα 25/7 η Λίγκα, θα ξεκινήσει το διήμερο 20-21 Αυγούστου και θα διακοπεί στις 13 Νοεμβρίου με την τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου, μέχρι τις 21-22/12 (14η αγωνιστική) λόγω του Μουντιάλ στο Κατάρ. Πριν τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο, υπάρχει ακόμα μια στα τέλη Σεπτεμβρίου λόγω υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων για το Nations League και συγκεκριμένα από 17-18/9 (5η αγωνιστική) μέχρι 1-2/10 (6η). Φέτος έχει προγραμματιστεί αγωνιστική και για το διήμερο 28-29/12 (15η) ενώ η πρώτη αγωνιστική του 2023 θα διεξαχθεί το διήμερο 4-5/1 (16η). Η κανονική διάρκεια θα τελειώσει στις 12 Μαρτίου. Τα play off και play out αρχίζουν στις 18/3 και οι αγώνες κατάταξης ολοκληρώνονται στις 14/5.

Στα της διαδικασίας, η Αστυνομία είχε ζητήσει τέσσερα παιχνίδια στην Αθήνα μάξιμουμ ανά αγωνιστική ενώ κλειδάριθμο πήραν οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης, ΠΑΟΚ και Άρης.

Η Super League παρουσίασε τη μπάλα του νέου πρωταθλήματος. 

Βραβείο Fair Play πήρε ο Σέρχιο Αραούχο για την σπάνια κίνηση να αφιερώσει το γκολ του κόντρα στον Αρη στον αδικοχαμένο, Αλκη Καμπανό ενώ παράλληλα, η Λίγκα βράβευσε όσους πρωταγωνίστησαν στην περσινή περίοδο.

Επίθεση Μαρινάκη σε ΕΠΟ

Ο πρόεδρος της Super League Βαγγέλης Μαρινάκης, εξαπέλυσε επίθεση στην ΕΠΟ κάνοντας λόγο για «ασέβεια και αδιαφορία» προς το επαγγελματικό ποδόσφαιρο. «Δεν δεχόμαστε και να πληρώνουμε και να μην αποφασίζουμε για το μέλλον μας» είπε χαρακτηριστικά ενώ επανέφερε το αίτημα της Λίγκας για καταβολή ποσοστού στις ΠΑΕ από το Στοίχημα. Μετά το τέλος της κλήρωσης μάλιστα, έγινε συνάντηση ανάμεσα σε προέδρους και αφεντικά των ΠΑΕ της μεγάλης κατηγορίας για το συγκεκριμένο θέμα.

Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, κάλεσε την ΕΠΟ «να πάμε το ποδόσφαιρο μπροστά» αλλά παράλληλα ανακοίνωσε την κατάθεση τροπολογίας με την οποία μειώνεται από 5% σε 1% το ποσοστό που δίνει η Σούπερ Λίγκα στην Ομοσπονδία.

Στο περιθώριο της κλήρωσης δεν έλειψαν τα πηγαδάκια, ένα από τα οποία ήταν ανάμεσα σε Βαγγέλη Μαρινάκη και Γιάννη Αλαφούζο. Ο πρόεδρος της Super League μάλιστα, κάθισε στο ίδιο τραπέζι με τον απερχόμενο αρχιδιαιτητή Μαρκ Κλάτενμπεργκ και τον υφυπουργό Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη.

Ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ στάθηκε στην απόφαση της ΕΠΟ να μην συνεχίσει στο πόστο του αρχιδιαιτητή. «Πέρσι ήταν από τα πιο ανταγωνιστικά πρωταθλήματα. Όλες οι ομάδες, ακόμα και οι μικρότερες ήταν σε θέση να κερδίζουν μεγαλύτερες» τόνισε ο Άγγλος το συμβόλαιο του οποίου με την ΕΠΟ λήγει σε λίγες ημέρες αλλά η Super League τον προσέλαβε ως σύμβουλο για τη διαιτησία.

Παπαδόπουλος: «Πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ επί ίσοις όροις»

Στόχος του ΠΑΟΚ, σύμφωνα με το μέλος του ΔΣ, Δημοκράτη Παπαδόπουλο, είναι να διεκδικήσει το πρωτάθλημα επί ίσοις όροις.

Πηγή: sdna.gr


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: Super LeagueΑΕΚΚλήρωσηΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚπρόγραμμα
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Δήμος Δίου-Ολύμπου: Συναυλία των “Μελωδών της Παράδοσης” στο Κάστρο Πλαταμώνα στις 31 Ιουλίου

Επόμενο Άρθρο

Η χώρα πολιτογραφείται στο μέλλον

Σχετικά άρθρα

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Παρασκευή, 7 Αυγούστου 2026

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Πέμπτη, 6 Αυγούστου 2026

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Τετάρτη, 5 Αυγούστου 2026

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Τρίτη, 4 Αυγούστου 2026

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
10ος Επετειακός Αγώνας Αλληλεγγύης

Επιλογές

Ολοκληρώθηκε η «Κατασκήνωση στην πόλη» της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους

Λαγοράχη: Από την ερημιά στην ευλογία…

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 4 Αυγούστου 2026

Αμοιβαίες μετεγγραφές φοιτητών 2026-2027: Τι ισχύει

Κατερίνη: Δικαιώθηκε ο Κωνσταντίνος Κιτιξής από το Εφετείο

Μη χάσετε

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η Άλκηστις του Ευριπίδη στο Αρχαίο Θέατρο Δίου

Αρχαίο Θέατρο Δίου: Η παράσταση Ειρήνη του Αριστοφάνη

Το 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου παρουσιάζει την παράσταση Πολυάννα στο Αρχαίο Θέατρο Δίου

Φίλιπ Ντικ: Γιατί οι Financial Times τον θεωρούν προφήτη του σήμερα

Πινακίδες κυκλοφορίας: Ψηφιοποιείται η έκδοση – Η διαδικασία βήμα προς βήμα

Αγγελίες

Κατερίνη: Ενοικιάζεται γκαρσονιέρα 52 τ.μ.

Κατερίνη: Πωλούνται έπιπλα γραφείου (εικόνες)

Η εταιρεία Εφέσσου αναζητά Οδηγό Διανομής για να ενταχθεί στην ομάδα της.

Κατερίνη: Ενοικιάζεται κατάστημα γωνία στην οδό Ζαλόγγου

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος 
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Κωνσταντίνος Τζέκης
Τα θύματα των θαυμάτων
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Χρήστος Γκουγκουρέλας
Esit Davranmak Erdogan Efendi (Ίδια μέτρα και ίδια...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Αδελφοί Bayraktar, Πρόεδρος Erdogan και Drones Akinci… (βίντεο)

Διαβάστε ακόμη...

Ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος 
Άρθρα-Απόψεις

Ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος 

Αριστοτέλης: Η έννοια της δημοκρατίας και της ισότητας
Άρθρα-Απόψεις

Αριστοτέλης: Η έννοια της δημοκρατίας και της ισότητας

Συνάντηση εργασίας χορηγού ΟΡ.ΦΕ.Ο. συγγραφέα
Φεστιβάλ Ολύμπου

Συνάντηση εργασίας χορηγού-ΟΡ.ΦΕ.Ο.-συγγραφέα

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας
Θέματα

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 9 Αυγούστου 2026
Περιβάλλον

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 9 Αυγούστου 2026

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr