Δευτέρα, 10 Αυγούστου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η Άλκηστις του Ευριπίδη στο Αρχαίο Θέατρο Δίου 9 Αυγούστου 2026
Αρχαίο Θέατρο Δίου: Η παράσταση Ειρήνη του Αριστοφάνη 9 Αυγούστου 2026
Το 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου παρουσιάζει την παράσταση Πολυάννα στο Αρχαίο Θέατρο Δίου 9 Αυγούστου 2026
Φίλιπ Ντικ: Γιατί οι Financial Times τον θεωρούν προφήτη του σήμερα 9 Αυγούστου 2026
Πινακίδες κυκλοφορίας: Ψηφιοποιείται η έκδοση – Η διαδικασία βήμα προς βήμα 9 Αυγούστου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Οικονομία » Νομοσχέδιο για την προστασία από τραπεζικές πρακτικές

Νομοσχέδιο για την προστασία από τραπεζικές πρακτικές

Νομοσχέδιο για την προστασία από τραπεζικές πρακτικές
Οικονομία
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
5 Ιούλ 2026 3 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

Ο υπουργός Ανάπτυξης Τάκης Θεοδωρικάκος ανακοίνωσε νομοσχέδιο για την καταναλωτική πίστη που ψηφίζεται την επόμενη εβδομάδα

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT

Το νέο νομοσχέδιο που προωθεί ο Τάκης Θεοδωρικάκος εισάγει αυστηρό πλαίσιο διαφάνειας για δάνεια έως 100.000 ευρώ, θέτοντας πλαφόν 60% στις επιβαρύνσεις. Οι διατάξεις, που στοχεύουν στην εξάλειψη των καταχρηστικών όρων, θα εφαρμοστούν στις συμβάσεις που θα υπογραφούν από τον Νοέμβριο του 2026 και μετά, ενισχύοντας την προστασία των δανειοληπτών στην Ελλάδα.

Τάκης Θεοδωρικάκος: Νομοσχέδιο για την προστασία από τραπεζικές πρακτικές

Ο υπουργός Ανάπτυξης Τάκης Θεοδωρικάκος ανακοίνωσε νέες παρεμβάσεις για την προστασία των πολιτών από καταχρηστικές τραπεζικές πρακτικές μέσω νομοσχεδίου για την καταναλωτική πίστη. Το σχέδιο νόμου, που θα ψηφιστεί την επόμενη εβδομάδα, εισάγει αυστηρό πλαίσιο διαφάνειας για δάνεια έως 100.000 ευρώ, στοχεύοντας στην αποτροπή της υπερχρέωσης των οικογενειών με την κατάργηση των ψιλών γραμμάτων.

Προστασία καταναλωτών στις τραπεζικές συναλλαγές

Σε συνέντευξή του στον Real FM, ο υπουργός Ανάπτυξης Τάκης Θεοδωρικάκος παρουσίασε τις βασικές πτυχές του νομοσχεδίου που ρυθμίζει τα καταναλωτικά και επισκευαστικά δάνεια, καθώς και τη χρήση πιστωτικών καρτών. Οι διατάξεις αφορούν ποσά έως 100.000 ευρώ χωρίς εμπράγματες εξασφαλίσεις. Ο υπουργός τόνισε ότι το «τέλος στα ψιλά γράμματα» αποτελεί κρίσιμη παρέμβαση, καθώς οι ασαφείς όροι συχνά οδηγούν σε σοβαρά προβλήματα υπερχρέωσης.

Το νομοσχέδιο θεσπίζει ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο κατά των καταχρηστικών τραπεζικών συμπεριφορών, εισάγοντας ανώτατο όριο στο συνολικό κόστος αποπληρωμής. Συγκεκριμένα, προβλέπεται πλαφόν 60% στις επιβαρύνσεις, γεγονός που καθιστά το ελληνικό πλαίσιο το πιο προστατευτικό στην Ευρωπαϊκή Ένωση, συγκριτικά με άλλες χώρες που επιτρέπουν περιθώρια προσαύξησης έως και 100%. Οι ρυθμίσεις αυτές θα ισχύσουν για τις συμβάσεις που θα υπογραφούν από τον Νοέμβριο του 2026 και μετά.

Συντονισμός για τη μείωση των τιμών στα ράφια

Παράλληλα, ο υπουργός αναφέρθηκε στη συνάντηση εργασίας που συγκάλεσε για την Πέμπτη 9 Ιουλίου, με αντικείμενο την οργάνωση του πλαισίου για τη συγκράτηση και τη μείωση των τιμών σε βασικά καταναλωτικά προϊόντα. Η πρωτοβουλία αποτελεί συνέχεια της σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου υπό τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη.

Η Ανεξάρτητη Αρχή Ελέγχου της Αγοράς και Προστασίας του Καταναλωτή δημοσιοποίησε στοιχεία για την περίοδο από την 1η Απριλίου έως τις 24 Ιουνίου, καταγράφοντας τα εξής δεδομένα:

  • Καταγράφηκαν μειώσεις σε 1.898 κωδικούς προϊόντων.
  • Το μέσο ποσοστό μείωσης ανήλθε στο 5,94%.
  • Τα αποτελέσματα επιβεβαιώνουν τη χρησιμότητα του πλαφόν στο περιθώριο κέρδους και των εντατικών ελέγχων.

Στην προσεχή συνάντηση με εκπροσώπους της επιχειρηματικότητας και των σούπερ μάρκετ, στόχος είναι η συγκεκριμενοποίηση των κατηγοριών προϊόντων όπου θα εφαρμοστούν οι παρεμβάσεις. Ο υπουργός υπογράμμισε ότι μετά την απόσυρση του πλαφόν, υπάρχει κοινή αντίληψη πως οι τιμές δεν πρέπει να αυξηθούν περαιτέρω, ειδικά κατά τη θερινή περίοδο όπου η ζήτηση αυξάνεται λόγω της τουριστικής κίνησης.

Δέσμευση για σταθερότητα και μελλοντικές μειώσεις

Η επιχειρηματικότητα έχει αναλάβει τη δέσμευση για πάγωμα των τιμών κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο. Ο σχεδιασμός προβλέπει συνεργασία ώστε, αμέσως μετά το καλοκαίρι, να δρομολογηθούν δραστικές μειώσεις σε βασικά είδη διαβίωσης και τρόφιμα λαϊκής κατανάλωσης. Ο κ. Θεοδωρικάκος διευκρίνισε ότι το κόστος ζωής δεν επιλύεται μόνο με τέτοιες πρωτοβουλίες, τονίζοντας ότι η κεντρική πολιτική επιδίωξη είναι η ενίσχυση της παραγωγικότητας της οικονομίας, ώστε να αυξηθούν οι μισθοί και να βελτιωθούν οι προοπτικές για τους νέους στην Ελλάδα.

Σχετικά με την επιβολή προστίμων, ο υπουργός σημείωσε ότι κατά την περίοδο που οι ελεγκτικοί μηχανισμοί υπάγονταν απευθείας στο υπουργείο, επιβλήθηκαν πρόστιμα άνω των 21 εκατομμυρίων ευρώ, τα οποία εισπράχθηκαν στο σύνολό τους από την ΑΑΔΕ. Παράλληλα, χαρακτήρισε την Ανεξάρτητη Αρχή Ελέγχου της Αγοράς και Προστασίας του Καταναλωτή ως μια πολύ χρήσιμη μεταρρύθμιση που παρακολουθεί διαρκώς την αγορά.

Καταδίκη της δολοφονικής επίθεσης στη Θεσσαλονίκη

Σε ερώτηση για τη δολοφονική επίθεση στη Θεσσαλονίκη, ο υπουργός την χαρακτήρισε άνανδρη και τρομοκρατική ενέργεια που καταδικάζεται από το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας. Τόνισε ότι η σύλληψη και η παραδειγματική τιμωρία των ενόχων αποτελεί ζήτημα τιμής και απαραίτητη προϋπόθεση για τη δικαίωση.

Σύμφωνα με τον κ. Θεοδωρικάκο, τέτοια φαινόμενα αποτελούν ντροπή για τον 21ο αιώνα στη δημοκρατική Ελλάδα. Υποστήριξε ότι οι δράστες έχουν αναρχο-αριστερίστικη προέλευση και υπογράμμισε ότι η καταδίκη της επίθεσης πρέπει να είναι καθολική, χωρίς εξαιρέσεις ή αστερίσκους, απορρίπτοντας τη συζήτηση με ιδεολογικά χρώματα.

Πολιτικό κλίμα και προοπτικές της κυβέρνησης

Αναφορικά με το πολιτικό σκηνικό, ο υπουργός επανέλαβε ότι οι εκλογές θα διεξαχθούν στο τέλος της τετραετίας, όπως έχει διαμηνύσει ο πρωθυπουργός. Περιέγραψε τη Νέα Δημοκρατία ως μια μεγάλη λαϊκή παράταξη που ενώνει τους Έλληνες, υπερβαίνοντας τις παραδοσιακές διαχωριστικές γραμμές, σε αντίθεση με το τοξικό και διχαστικό κλίμα που προσπαθεί να επιβάλει η αντιπολίτευση.

Ο κ. Θεοδωρικάκος υποστήριξε ότι η αντιπολίτευση καταφεύγει στον διχαστικό λόγο λόγω έλλειψης αξιόπιστης εναλλακτικής πολιτικής πρότασης. Τόνισε ότι η κυβέρνηση δεν θα παρασυρθεί από τέτοιες πρακτικές και εξέφρασε την πεποίθηση ότι η παράταξη θα κερδίσει ξανά την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού στις επόμενες εκλογές, ολοκληρώνοντας το έργο της στο τέλος της τετραετίας.


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: δάνειακαταναλωτική πίστηΠλαφόνΤάκης Θεοδωρικάκος
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Ποιοι είναι οι Ρώσοι φαρσέρ Vovan και Lexus;

Επόμενο Άρθρο

Νέα μέτρα στήριξης συνταξιούχων ανακοινώνει η κυβέρνηση

Σχετικά άρθρα

Πινακίδες κυκλοφορίας: Ψηφιοποιείται η έκδοση – Η διαδικασία βήμα προς βήμα
Αυτοκίνητο

Πινακίδες κυκλοφορίας: Ψηφιοποιείται η έκδοση – Η διαδικασία βήμα προς βήμα

Τα επαγγέλματα με τις υψηλότερες αμοιβές στην Ελλάδα το 2026
Εργασία

Τα επαγγέλματα με τις υψηλότερες αμοιβές στην Ελλάδα το 2026

Ενεργειακή αναβάθμιση με τη νέα ρήτρα διαφυγής στην Ελλάδα – Τι αλλάζει για τους πολίτες
Ενέργεια

Ενεργειακή αναβάθμιση με τη νέα ρήτρα διαφυγής στην Ελλάδα – Τι αλλάζει για τους πολίτες

Νέα ψηφιακή διαδικασία για την Κάρτα Αγρότη από 28 Αυγούστου
Αγροτικά

Νέα ψηφιακή διαδικασία για την Κάρτα Αγρότη από 28 Αυγούστου

Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για ενισχύσεις αγροτών De Minimis
Αγροτικά

Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για ενισχύσεις αγροτών de minimis

Στρατηγικό πλάνο της κυβέρνησης για την ελληνική βιομηχανία
Οικονομία

Στρατηγικό πλάνο της κυβέρνησης για την ελληνική βιομηχανία

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
10ος Επετειακός Αγώνας Αλληλεγγύης

Επιλογές

Σαν Σήμερα, Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

«Το τζουκ μπoξ αρχίζει…» στο Λιτόχωρο: Μουσική παράσταση λαϊκών επιτυχιών στο πάρκο

Φαρμακεία Κατερίνη & Πιερία: Εφημερεύοντα και Ανοιχτά Φαρμακεία σήμερα 07/08/2026

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Ανακοίνωση του Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ για τους μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών

Μη χάσετε

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Η Άλκηστις του Ευριπίδη στο Αρχαίο Θέατρο Δίου

Αρχαίο Θέατρο Δίου: Η παράσταση Ειρήνη του Αριστοφάνη

Το 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου παρουσιάζει την παράσταση Πολυάννα στο Αρχαίο Θέατρο Δίου

Φίλιπ Ντικ: Γιατί οι Financial Times τον θεωρούν προφήτη του σήμερα

Πινακίδες κυκλοφορίας: Ψηφιοποιείται η έκδοση – Η διαδικασία βήμα προς βήμα

Αγγελίες

Κατερίνη: Ενοικιάζεται γκαρσονιέρα 52 τ.μ.

Κατερίνη: Πωλούνται έπιπλα γραφείου (εικόνες)

Η εταιρεία Εφέσσου αναζητά Οδηγό Διανομής για να ενταχθεί στην ομάδα της.

Κατερίνη: Ενοικιάζεται κατάστημα γωνία στην οδό Ζαλόγγου

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος 
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Κωνσταντίνος Τζέκης
Τα θύματα των θαυμάτων
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Χρήστος Γκουγκουρέλας
Esit Davranmak Erdogan Efendi (Ίδια μέτρα και ίδια...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Αδελφοί Bayraktar, Πρόεδρος Erdogan και Drones Akinci… (βίντεο)

Διαβάστε ακόμη...

Ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος 
Άρθρα-Απόψεις

Ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος 

Αριστοτέλης: Η έννοια της δημοκρατίας και της ισότητας
Άρθρα-Απόψεις

Αριστοτέλης: Η έννοια της δημοκρατίας και της ισότητας

Συνάντηση εργασίας χορηγού ΟΡ.ΦΕ.Ο. συγγραφέα
Φεστιβάλ Ολύμπου

Συνάντηση εργασίας χορηγού-ΟΡ.ΦΕ.Ο.-συγγραφέα

Σαν Σήμερα, Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας
Θέματα

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 9 Αυγούστου 2026

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 9 Αυγούστου 2026
Περιβάλλον

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 9 Αυγούστου 2026

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr