Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Ο Κωνσταντίνος Πίτσιας συμμετείχε στη Γενική Συνέλευση της ΚΕΕΕ 6 Σεπτεμβρίου 2026
Το Αρχαίο Δίον αναδεικνύει νέα αρχαιολογικά ευρήματα σε ημερίδα 6 Σεπτεμβρίου 2026
Οι Πάνθηρες Κατερίνης αποκτούν τον Βρετανό σέντερ Abdul Wurie 6 Σεπτεμβρίου 2026
O Γιάννης Πάριος έκλεισε το 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου στο Αρχαίο Θέατρο Δίου 6 Σεπτεμβρίου 2026
Ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε μέτρα στήριξης στη ΔΕΘ – Ποιος παίρνει τι και πότε 6 Σεπτεμβρίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Αθλητικά » Ο Δίας τις ευκαιρίες, η ΠΑΕ Ποντίων τη νίκη (1-0)

Ο Δίας τις ευκαιρίες, η ΠΑΕ Ποντίων τη νίκη (1-0)

Ο Δίας τις ευκαιρίες, η ΠΑΕ Ποντίων τη νίκη (1 0)
Αθλητικά
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
10 Απρ 2023 3 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο
ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT

Αδυνατώντας να αξιοποιήσει τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δίας Δίου γνώρισε την ήττα με 1-0 από την ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης στο «Θεόδωρος Παπαδόπουλος» στην πρεμιέρα των play off της Α’ ΕΠΣ Πιερίας, μπαίνοντας με το … αριστερό στο νέο μίνι πρωτάθλημα.

Πραγματοποιήθηκε μία αναμέτρηση στην οποία το «στείρο» και «άγονο» πρώτο ημίχρονο, έδωσε τη θέση του σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον και με γρήγορο ρυθμό δεύτερο 45λεπτο, με την ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης να ανοίγει το σκορ στο 50ο λεπτό με την κεφαλιά του Καραφουλίδη και τον Δία από εκείνο το σημείο και ύστερα να κυριαρχεί κατά κράτος μέσα στον αγωνιστικό παίρνοντας τα ηνία του αγώνα και χάνοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για γκολ τις οποίες όμως δεν κατάφερε να τις εξαργυρώσει, γνωρίζοντας έτσι μία άδικη με βάση την εικόνα του αγώνα ήττα.

Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε τίποτα το άξιο αναφοράς, με τους δύο μονομάχους να προσπαθούν μεν να φτιάξουν το παιχνίδι τους, αλλά να αδυνατούν να παράξουν σημαντικές τελικές προσπάθειες απέναντι από τις δύο εστίες. Κορυφαία στιγμή σε αυτό το ημίχρονο αποτέλεσε η φάση του 45ου λεπτού στην οποία οι γηπεδούχοι φλέρταραν με το 1-0 με το πλασέ του Σειταρίδη το οποίο εξουδετέρωσε ο Γκεβρέκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων (50’) με σκόρερ τον Καραφουλίδη άνοιξε το παιχνίδι, με τον Δία από εκείνο το σημείο να παίρνει πολλά μέτρα στο γήπεδο και να αρχίζει έναν «βομβαρδισμό» επιθέσεων. Η ομάδα του Παναγιώτη Σαρπότα έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με το δοκάρι του Χρήστου Καραθάνου στο 47’, με τον Βούλγαρη στο 60’, τον Μανίκα στο 64’, τον Καραμήτρο στο 73’ αλλά και μία σπουδαία διπλή φάση στο 88’ με πρωταγωνιστές τους Λαφατζή και Καραμήτρο.

Με αυτή την ήττα ο Δίας πλέον ισοβαθμεί με την ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης στους 35 βαθμούς αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία έχοντας το 2/2 στα παιχνίδια της κανονικής διάρκειας έναντι των σημερινών του αντιπάλων.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Δία Δίου την Μεγάλη Τετάρτη (12/4) κόντρα στον Βατανιακό στο γήπεδο του Δίον.

Στο 45’ μετά από λάθος του Καλουσίδη ο Σειταρίδης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Γκεβρέκη, πλάσαρε με το δεξί αλλά ο γκολκίπερ του Δία με επέμβαση με τα πόδια κράτησε το μηδέν.

Στο 47’ ο Χρήστος Καραθάνος επιχείρησε σέντρα σουτ από την αριστερή πλευρά με το αριστερό πόδι, με τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι.

Στο 50’ μετά από σέντρα του Κατσιούλη από τα δεξιά, ο Καραφουλίδης έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Δία και έστειλε τη μπάλα στην γωνία του εστίας του Γκεβρέκη πετυχαίνοντας το 1-0.

Στο 60’ ο Χρήστος Καραθάνος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βούλγαρης με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 63’ ο Χρήστος Καραθάνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και έκανε το γύρισμα προς τη μικρή περιοχή εκεί όπου ο Συλεούνης πήρε … τη μπουκιά από το στόμα του Μανίκα προλαβαίνοντάς τον την τελευταία στιγμή.

Στο 64’ ο Μανίκας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με το δεξί εξωτερικό στέλνοντας τη μπάλα για λίγα εκατοστά άουτ.

Στο 73’ ο Νίκος Καραμήτρος με προσωπικό «σόλο» διήνυσε πολλά μέτρα με τη μπάλα, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε με ψηλοκρεμαστό τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 81’ ο Χρήστος Καραθάνος εκτέλεσε από πολύ μακρινή απόσταση το φάουλ, με τον Συλεούνη να κάνει ασταθή επέμβαση και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 86’ ο Κουκουνάρας «έσπασε» το οφσάιντ βγαίνοντας την πλάτη της άμυνας του Δία και από θέση τετ-α-τετ εκτέλεσε με το δεξί τον Γκεβρέκη αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 88’ μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Δία, Καραμήτρος και Λαφατζής δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε δύο χρόνους.

Στο 90+3’ ο Μανίκας σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ντασιόπουλος με α’ βοηθό την κα. Β. Τσικλητάρη και β’ βοηθό τον κ. Σαλτσίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης (Αστέριος Γιώτσας) : Συλεούνης, Γιώτσας, Κυλώνης (70’ Κουκουνάρας), Μουρατίδης, Καζακλάρης (52’ Μ.Σειταρίδης), Κατσιούλης, Καραφουλίδης (70’ Σαλδής), Α.Σειταρίδης (52’ Μαλάσι), Ανυφαντής, Μανουσαρίδης (58’ Σεριακίδης), Παπαγιάννης.

Δίας Δίου (Παναγιώτης Σαρπότας): Γκεβρέκης, Πείδης (46’ Μανίκας), Αλεξανδρίδης, Βούλγαρης (79’ Λαφατζής), Καλουσίδης, Σιαμάγκας (46’ Κουντούρης), Ζώβληκας (69’ Α.Καραθάνος), Χ.Καραθάνος, Καλαμπάκας (61’ Ν.Καραμήτος), Παγωνίδης, Μότσιας.

Με εκτίμηση

Γραφείο Τύπου Δία Δίου

📌 Σχετικό με ΕΠΣ Πιερίας
Η ΕΠΣ Πιερίας ανακοίνωσε το πρόγραμμα των αγώνων για τη σεζόν 2026-2027 →
ΕΠΣ Πιερίας ΕΠΣ Πιερίας


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: Δίας Δίου
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Αίολος Κατερίνης – 2η Θέση και πολλά χαμόγελα

Επόμενο Άρθρο

Κατερίνη: Σοβαρό τροχαίο χθες βράδυ στην Λ.Ιασωνίδη

Σχετικά άρθρα

Οι Πάνθηρες Κατερίνης αποκτούν τον Βρετανό σέντερ Abdul Wurie
Αθλητικά

Οι Πάνθηρες Κατερίνης αποκτούν τον Βρετανό σέντερ Abdul Wurie

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 6 Σεπτεμβρίου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 6 Σεπτεμβρίου 2026

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 6 Σεπτεμβρίου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Σάββατο, 5 Σεπτεμβρίου 2026

Ο Μίλτος Τεντόγλου διεκδικεί τον τίτλο στο Diamond League των Βρυξελλών
Αθλητικά

Ο Μίλτος Τεντόγλου διεκδικεί τον τίτλο στο Diamond League των Βρυξελλών

Ο Εμμανουήλ Καραλής προετοιμάζεται για τον τελικό του Diamond League
Αθλητικά

Ο Εμμανουήλ Καραλής προετοιμάζεται για τον τελικό του Diamond League

Το Φεστιβάλ Αδρεναλίνης και Φύσης επιστρέφει στον Όλυμπο
Αθλητικά

Το Olympus Adrenaline & Nature Festival επιστρέφει στον Όλυμπο

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
 Δημοτικό Θέατρο Πάρκου Κατερίνης

Επιλογές

O Γιάννης Πάριος έκλεισε το 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου στο Αρχαίο Θέατρο Δίου

Η κλιματική αλλαγή επιβαρύνει τους προϋπολογισμούς των κρατών της ΕΕ

Ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, Κωστής Χατζηδάκης, μιλά στο Ολύμπιο Βήμα για την Πιερία

ΕΠΟ: Η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα Ερασιτεχνικού Ποδοσφαίρου εκσυγχρονίζεται

Σαν Σήμερα, Τετάρτη, 2 Σεπτεμβρίου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Μη χάσετε

Ο Κωνσταντίνος Πίτσιας συμμετείχε στη Γενική Συνέλευση της ΚΕΕΕ

Το Αρχαίο Δίον αναδεικνύει νέα αρχαιολογικά ευρήματα σε ημερίδα

Οι Πάνθηρες Κατερίνης αποκτούν τον Βρετανό σέντερ Abdul Wurie

O Γιάννης Πάριος έκλεισε το 55ο Φεστιβάλ Ολύμπου στο Αρχαίο Θέατρο Δίου

Ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε μέτρα στήριξης στη ΔΕΘ – Ποιος παίρνει τι και πότε

Αγγελίες

ΖΗΤΕΙΤΑΙ κοπέλα για εργασία σε γραφείο

Η HomeMarkt μεγαλώνει την ομάδα της – Νέες θέσεις μόνιμης εργασίας

Ζητείται νεαρός για υπάλληλος γραφείου

Ζητείται οδηγός με δίπλωμα Γ ‘ ή  Ε’ κατηγορίας

Από το ξενοδοχείο ΚΡΟΝΟΣ στον Πλαταμώνα, ζητούνται άτομα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Το φαγητό της μαμάς 
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αργύρης Αργυριάδης
Τι (δεν) θα ακούσουμε από το βήμα της...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Το πρόγραμμα Τσίπρα δημιουργεί Δεξαμενή Εθνικών Ευεργετών;
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Βασίλης Μαγκλάρας
3η Σεπτέμβρη

Διαβάστε ακόμη.........

Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων – Ημερήσιες, Αθλητικές, Οικονομικές, Τοπικές
Θέματα

Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων Σήμερα: Πολιτικές, Αθλητικές, Διεθνή – 06/09/2026

Live: Κυριάκος Μητσοτάκης – Το κυβερνητικό πρόγραμμα στη 90ή ΔΕΘ
Ελλάδα

Κυριάκος Μητσοτάκης – Η ομιλία στη 90ή ΔΕΘ

Η Ένωση Ποντίων Πιερίας ξεκινά τη νέα πολιτιστική χρονιά
Δελτία Τύπου

Η Ένωση Ποντίων Πιερίας ξεκινά τη νέα πολιτιστική χρονιά

Δήμος Δίου-Ολύμπου: Ο πρωτογενής τομέας στο επίκεντρο στην 21η Γιορτή Αγρότη και Κτηνοτρόφου
Δήμος Δίου–Ολύμπου

Δήμος Δίου-Ολύμπου: Ο πρωτογενής τομέας στο επίκεντρο στην 21η Γιορτή Αγρότη και Κτηνοτρόφου

Το Ελληνο Αμερικανικό Εμπορικό Επιμελητήριο ανακοίνωσε το Ai Task Force
Επιχειρήσεις

Το Ελληνο-Αμερικανικό Εμπορικό Επιμελητήριο ανακοίνωσε το AI Task Force

Η ακραία ζέστη προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας και πλήττει τα παιδιά
Υγεία

Η ακραία ζέστη προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας και πλήττει τα παιδιά

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr