Κυριακή, 9 Αυγούστου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Ιατρικός Σύλλογος Πιερίας: Συλλυπητήριο για συνταξιούχο ιατρό Καλαβά Ιωάννη 8 Αυγούστου 2026
55ου Φεστιβάλ Ολύμπου: Μουσική παράσταση με την Ρίτα Αντωνοπούλου 8 Αυγούστου 2026
Τα θύματα των θαυμάτων 8 Αυγούστου 2026
Κατερίνη: Δικαιώθηκε δικαστικά ο Κωνσταντίνος Κιτιξής 8 Αυγούστου 2026
Παραλία Κατερίνης: Ο Ναός της Αγίας Φωτεινής ως όαση πίστης 8 Αυγούστου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Κλιματική Αλλαγή » Πιερία και Θεσσαλονίκη – Οι συνέπειες από την κλιματική αλλαγή

Πιερία και Θεσσαλονίκη – Οι συνέπειες από την κλιματική αλλαγή

Πιερία και Θεσσαλονίκη – Οι συνέπειες από την κλιματική αλλαγή
Κλιματική Αλλαγή
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
16 Ιούν 2021 30 Ιούλ 2022 3 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

Ο υδράργυρος θα βρίσκεται πάνω από τους 35 βαθμούς Κελσίου για περισσότερες από 45 μέρες το χρόνο

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT

Η Πιερία και η Θεσσαλονίκη θα αντιμετωπίσουν τις επόμενες δεκαετίες το μεγαλύτερο πρόβλημα ξηρασίας στην Κεντρική Μακεδονία, ενώ από πλημμύρες θα κινδυνεύσουν η Πέλλα και η Ημαθία. Η περιοχή του νομού Θεσσαλονίκης θα είναι περισσότερο εκτεθειμένη σε κίνδυνο δασικής πυρκαγιάς και τη μεγαλύτερη μείωση βροχόπτωσης θα καταγράψουν οι νομοί Πέλλας και Σερρών. Ο υδράργυρος θα βρίσκεται πάνω από τους 35 βαθμούς Κελσίου για περισσότερες από 45 μέρες το χρόνο στους νομούς Κιλκίς και Θεσσαλονίκης. Παράλληλα η μεγαλύτερη αύξηση ως προς τον αριθμό των τροπικών νυκτών, κατά τις οποίες η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 20 βαθμούς, θα καταγραφεί σε 16 από τους 38 δήμους της Κεντρικής Μακεδονίας.

Τα στοιχεία αυτά με τις προβλεπόμενες αλλαγές στο κλίμα της Κεντρικής Μακεδονίας τα επόμενα χρόνια, ως και το 2100, περιλαμβάνει το προσχέδιο του Περιφερειακού Σχεδίου για την Προσαρμογή στην Κλιματική Αλλαγή που εκπονήθηκε από την εταιρεία EnvironPlan σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, με πρωτοβουλία της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Hondos

Όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της αναδόχου εταιρείας, Αντώνη Σιακαλή, οι προβλέψεις που έγιναν, βασίστηκαν σε συγκεκριμένα μοντέλα από διεθνείς μετεωρολογικούς και κλιματικούς οργανισμούς και από το Ευρωμεσογειακό Κέντρο Κλιματικών Αλλαγών στην Ιταλία. Με τον τρόπο αυτό υπολογίστηκε η τρωτότητα στην κλιματική αλλαγή, δηλαδή ποιες περιοχές είναι τρωτές, βάσει των επιστημονικών δεδομένων. Παράλληλα προτάθηκαν μέτρα και δράσεις για κάθε περίπτωση.

Η ανάλυση ξηρασίας

Πιο συγκεκριμένα η ανάλυση της ξηρασίας, που βασίστηκε, μεταξύ άλλων, στον δείκτη των συνεχόμενων ημερών χωρίς βροχόπτωση, έδειξε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα αναμένεται να αντιμετωπίσουν οι Περιφερειακές Ενότητες Πιερίας και Θεσσαλονίκης και πιο συγκεκριμένα οι Δήμοι Αριστοτέλη, Πύδνας – Κολινδρού, Χαλκηδόνος, Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Ωραιοκάστρου, Κορδελιού – Ευόσμου, Δέλτα, Αλεξάνδρειας, Καλαμαριάς, Θεσσαλονίκης, Παύλου Μελά, Πολυγύρου, Κατερίνης, Βόλβης, Βισαλτίας, Κιλκίς και Νεάπολης – Συκεών.

Παράλληλα, τα αποτελέσματα των κλιματικών προσομοιώσεων δείχνουν για τις επόμενες δεκαετίες, άνοδο της μέσης θερμοκρασίας στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας. Οι Δήμοι στους οποίους προβλέπεται να υπάρξει η μεγαλύτερη άνοδος μέσης θερμοκρασίας είναι οι Δήμοι Σερρών, Εμμανουήλ Παππά, Σιντικής, Νέας Ζίχνης, Κιλκίς, Ωραιοκάστρου, Νεάπολης – Συκεών, Παύλου Μελά, Πυλαίας – Χορτιάτη, Λαγκαδά, Πέλλας, Χαλκηδόνος, Κορδελιού – Ευόσμου, Αλμωπίας, Βόλβης, Θεσσαλονίκης, Αμφίπολης, Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Ηράκλειας, Αλεξάνδρειας και Παιονίας. Όπως επισημαίνει ο κ. Σιακαλής στο ΑΠΕ – ΜΠΕ, «για τον συγκεκριμένο δείκτη οι περιοχές με μεγαλύτερο πληθυσμό είχαν μεγαλύτερο συντελεστή ευαισθησίας».

Τροπικές νύχτες σε Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική

Ακόμα μεγαλύτερη αναμένεται να είναι τις επόμενες δεκαετίες η αύξηση του αριθμού ημερών με θερμοκρασία που δεν πέφτει κάτω από τους είκοσι βαθμούς Κελσίου. Η μεγαλύτερη αύξηση αναμένεται να σημειωθεί σε Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική, ενώ σε επίπεδο δήμου, η μεγαλύτερη μεταβολή τροπικών νυκτών θα παρουσιαστεί στους Δήμους Δέλτα, Χαλκηδόνος, Θερμαϊκού, Αλεξάνδρειας, Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Καλαμαριάς, Κορδελιού – Ευόσμου, Βισαλτίας, Θεσσαλονίκης, Πύδνας – Κολινδρού, Θέρμης, Παύλου Μελά, Νεάπολης – Συκεών, Κασσάνδρας, Ωραιοκάστρου και Πυλαίας – Χορτιάτη. «Πρόκειται, ουσιαστικά, για εκείνες τις μέρες που το βράδυ δεν χρειάζεται κάποιος κουβέρτα. Είναι οι μέρες που έχουν αρκετά θερμές νύχτες και αυτό δείχνει πώς μετατοπίζεται η θερμοκρασία προς την άνοιξη και το φθινόπωρο. Αλλά το να καταγράφονται τροπικές νύχτες για 70 μέρες το χρόνο, στο μακροπρόθεσμο σενάριο ως το 2100, είναι αρκετά σημαντικό γιατί πρακτικά δεν θα υπάρχουν πια τέσσερις εποχές το χρόνο» προσθέτει ο κ. Σιακαλής. 

Πλημμύρες και πυρκαγιές

Σε ό,τι αφορά στις πλημμύρες, οι υπολογισμοί που έγιναν και βασίστηκαν μεταξύ άλλων, σε στοιχεία που αφορούν τις βροχοπτώσεις, την έκθεση στον κίνδυνο διάβρωσης και τα φαινόμενα πλημμυρών του παρελθόντος, έδειξαν ότι σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα μεγαλύτερο κίνδυνο πλημμύρας θα αντιμετωπίσουν οι Περιφερειακές Ενότητες Πέλλας και Ημαθίας.

Από την άλλη πλευρά, το μοντέλο για την πρόβλεψη κινδύνου εκδήλωσης δασικών πυρκαγιών συνυπολόγισε δεδομένα θερμοκρασίας, υγρασίας, ανέμων και βροχοπτώσεων και έδειξε ότι αφενός θα αυξηθούν οι ημέρες που θα υπάρχει μεγάλος ή ανώτερος κίνδυνος δασικής πυρκαγιάς, αφετέρου περισσότερο εκτεθειμένη θα είναι η Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης.


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: Κεντρική Μακεδονίακλιματική αλλαγήξηρασίαυδράργυρος
Πηγή: ethnos.gr
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Η ευλογημένη αβεβαιότητα

Επόμενο Άρθρο

Ένα μπουκαλάκι εμφιαλωμένο νεράκι του θεού, αξίας 4.000.000.000 ευρώ !

Σχετικά άρθρα

Κλιματική κρίση: Ο κλιματισμός ως απαραίτητο μέσο επιβίωσης
Κλιματική Αλλαγή

Κλιματική κρίση: Ο κλιματισμός ως απαραίτητο μέσο επιβίωσης

Η ελληνική τεχνογνωσία στην ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίων
Κλιματική Αλλαγή

Η ελληνική τεχνογνωσία στην ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίων

Ελ Νίνιο: Οικονομικές επιπτώσεις και κλιματική απειλή
Κλιματική Αλλαγή

Ελ Νίνιο: Οικονομικές επιπτώσεις και κλιματική απειλή

Η συνωμοσία της αγελάδας: Η λύση για τις εκπομπές μεθανίου – Φύκια στη διατροφή τους
Κλιματική Αλλαγή

Η συνωμοσία της αγελάδας: Η λύση για τις εκπομπές μεθανίου – Φύκια στη διατροφή τους

Webinar Εργαστηριακού Κέντρου Κατερίνης: Κλιματική Αλλαγή & Μετανάστευση – 20 Μαρτίου
Κλιματική Αλλαγή

Webinar Εργαστηριακού Κέντρου Κατερίνης: Κλιματική Αλλαγή & Μετανάστευση – 20 Μαρτίου

Δραματική έκκληση επιστημόνων για το κλίμα: Απειλείται η ευημερία και η ίδια η επιβίωση του Ανθρώπου
Κλιματική Αλλαγή

Δραματική έκκληση επιστημόνων για το κλίμα: Απειλείται η ευημερία και η ίδια η επιβίωση του Ανθρώπου

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
10ος Επετειακός Αγώνας Αλληλεγγύης

Επιλογές

Δημοσιεύτηκαν τα ΦΕΚ για τον διορισμό 5.487 εκπαιδευτικών

Αρχαίο Θέατρο Δίου: Οι Βάκχες του Ευριπίδη με τους The Tiger Lillies

Δωρεάν συμμετοχή μελών Επιμελητηρίου Πιερίας στην 90η ΔΕΘ

Πόλεμος και ειρήνη

Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για το νέο Πρόγραμμα Αποφοίτων της Allwyn Hellas 

Μη χάσετε

Ιατρικός Σύλλογος Πιερίας: Συλλυπητήριο για συνταξιούχο ιατρό Καλαβά Ιωάννη

55ου Φεστιβάλ Ολύμπου: Μουσική παράσταση με την Ρίτα Αντωνοπούλου

Τα θύματα των θαυμάτων

Κατερίνη: Δικαιώθηκε δικαστικά ο Κωνσταντίνος Κιτιξής

Παραλία Κατερίνης: Ο Ναός της Αγίας Φωτεινής ως όαση πίστης

Αγγελίες

Κατερίνη: Ενοικιάζεται γκαρσονιέρα 52 τ.μ.

Κατερίνη: Πωλούνται έπιπλα γραφείου (εικόνες)

Η εταιρεία Εφέσσου αναζητά Οδηγό Διανομής για να ενταχθεί στην ομάδα της.

Κατερίνη: Ενοικιάζεται κατάστημα γωνία στην οδό Ζαλόγγου

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Κωνσταντίνος Τζέκης
Τα θύματα των θαυμάτων
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Χρήστος Γκουγκουρέλας
Esit Davranmak Erdogan Efendi (Ίδια μέτρα και ίδια...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Αδελφοί Bayraktar, Πρόεδρος Erdogan και Drones Akinci… (βίντεο)
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Έκλειψη ηλίου

Διαβάστε ακόμη...

Θάλασσα με Ασφάλεια: Πρωτοβουλία για την ασφάλεια των ηλικιωμένων στις θάλασσες
Ελλάδα

Θάλασσα με Ασφάλεια: Πρωτοβουλία για την ασφάλεια των ηλικιωμένων στις θάλασσες

Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης Πιερίας για τον Ιούνιο του 2026
Υγεία

Φαρμακεία Κατερίνη & Πιερία: Εφημερεύοντα και Ανοιχτά Φαρμακεία σήμερα 08/08/2026

Σαν Σήμερα, Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας
Θέματα

Σαν Σήμερα, Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Σάββατο, 8 Αυγούστου 2026

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 8 Αυγούστου 2026
Περιβάλλον

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 8 Αυγούστου 2026

Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010 2025
Άρθρα-Απόψεις

Πιερία: Κατακόρυφη πτώση γεννήσεων την περίοδο 2010-2025

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr