Κυριακή, 19 Ιουλίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Σχέδιο για μειώσεις τιμών έως 20% στα σούπερ μάρκετ 19 Ιουλίου 2026
Ευρώπη: Νέο ενεργειακό μοντέλο με έμφαση στον ηλεκτρισμό 19 Ιουλίου 2026
Η Οδύσσεια του Κρίστοφερ Νόλαν κυριαρχεί στο παγκόσμιο box office 19 Ιουλίου 2026
Οδύσσεια: Ένα επικό blockbuster που επαναπροσδιορίζει το σινεμά 19 Ιουλίου 2026
Ο Γιάννης Πάριος στο φινάλε του 55ου Φεστιβάλ Ολύμπου 19 Ιουλίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Κόσμος » ΗΠΑ: Έχουμε επικοινωνήσει άμεσα με τον πρόεδρο Πούτιν για τις συνέπειες περί επικείμενης χρήσης «βρόμικης» βόμβας

ΗΠΑ: Έχουμε επικοινωνήσει άμεσα με τον πρόεδρο Πούτιν για τις συνέπειες περί επικείμενης χρήσης «βρόμικης» βόμβας

ΗΠΑ: Έχουμε επικοινωνήσει άμεσα με τον πρόεδρο Πούτιν για τις συνέπειες περί επικείμενης χρήσης «βρόμικης» βόμβας
Κόσμος
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
27 Οκτ 2022 3 λεπτά ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

Για τις συνέπειες οποιασδήποτε χρήσης πυρηνικών όπλων από τη Ρωσία έχουν προειδοποιήσει οι ΗΠΑ, σύμφωνα με τον υπουργό Εξωτερικών, Άντονι Μπλίνκεν.

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop

ADVERTISEMENT

Οι δηλώσεις του Μπλίνκεν έρχονται μετά τους ατεκμηρίωτους ισχυρισμούς που επαναλαμβάνει η Μόσχα τις τελευταίες ημέρες περί επικείμενης χρήσης «βρόμικης» βόμβας, τους οποίους επανέλαβε ο Βλαντίμιρ Πούτιν

«Έχουμε επικοινωνήσει άμεσα και πολύ ξεκάθαρα με τους Ρώσους, τον πρόεδρο Πούτιν για τις συνέπειες» δήλωσε ο κορυφαίος αμερικανός διπλωμάτης σε εκδήλωση του Bloomberg. Ωστόσο, ο Άντονι Μπλίνκεν δεν ανέφερε ποιος και πώς επικοινώνησε με τον Βλαντίμιρ Πούτιν.

Αξιωματούχοι της κυβέρνησης του Τζο Μπάιντεν είπαν ότι η Μόσχα έχει προειδοποιηθεί στα υψηλότερα επίπεδα για χρήση πυρηνικών όπλων στον πόλεμο της Ρωσίας κατά της Ουκρανίας, αλλά η παρατήρηση του Μπλίνκεν είναι η πρώτη ρητή αναγνώριση ότι το μήνυμα έχει κοινοποιηθεί στον ίδιο τον Πούτιν, σε συνέχεια των χθεσινών αναφορών του ρώσου προέδρου.

Ο Μπλίνκεν επανέλαβε ότι οι ΗΠΑ παρακολουθούν «πολύ προσεκτικά» το πυρηνικό κροτάλισμα του Κρεμλίνου, αλλά δεν «έχει δει κανένα λόγο να αλλάξουμε την πυρηνική μας στάση».

Αναφορικά με τις καταγγελίες της Ρωσίας, σύμφωνα με τις οποίες η Ουκρανία εξετάζει τη χρήση «βρόμικης βόμβας», ο Μπλίνκεν τόνισε ότι πρόκειται για «άλλη μια κατασκευή και κάτι που αποδεικνύει επίσης το ύψος της ανευθυνότητας που προέρχεται από μια πυρηνική δύναμη».

«Ο λόγος που ο ισχυρισμός αυτός μάς προκαλεί κάποια ανησυχία είναι επειδή η Ρωσία έχει ιστορικό προβολής, δηλαδή κατηγορεί άλλους ότι έκαναν κάτι που οι ίδιοι έκαναν ή σκέφτονται να κάνουν» είπε ο Μπλίνκεν.

Πρόσθεσε, δε, ότι οι ΗΠΑ έχουν επικοινωνήσει απευθείας με τους Ρώσους «σχετικά με την προσπάθεια να χρησιμοποιήσουν αυτόν τον ψευδή ισχυρισμό ως πρόσχημα για κάθε είδους κλιμάκωση».

Πούτιν: Μεγάλος ο κίνδυνος ενός παγκόσμιου πολέμου

Οι δηλώσεις αυτές έρχονται μετά τους ατεκμηρίωτους ισχυρισμούς που επαναλαμβάνει η Μόσχα τις τελευταίες ημέρες περί επικείμενης χρήσης «βρόμικης» βόμβας, τους οποίους επανέλαβε ο Βλαντίμιρ Πούτιν, δηλώνοντας ότι η Ρωσία λαμβάνει υπ’ όψιν της τα σχέδια του Κιέβου.

Σε σύσκεψη με τους επικεφαλής μυστικών υπηρεσιών από αρκετές πρώην σοβιετικές χώρες, ο Πούτιν προειδοποίησε ότι ο κίνδυνος μιας σύγκρουσης σε όλο τον κόσμο και στην περιοχή είναι μεγάλος και πως η ασφάλεια πρέπει να ενισχυθεί γύρω από τις κρίσιμης σημασίας υποδομές.

Στο μεταξύ, όπως μετέδωσε το κρατικό πρακτορείο ειδήσεων RIA ο ρώσος πρόεδρος παρακολούθησε άσκηση των στρατηγικών πυρηνικών δυνάμεων της Ρωσίας.

«Οι αποστολές που είχαν προβλεφθεί κατά την άσκηση των στρατηγικών δυνάμεων αποτροπής εκπληρώθηκαν πλήρως, όλοι οι πύραυλοι πέτυχαν τον στόχο τους» ανέφερε το Κρεμλίνο σε ανακοίνωσή του. Πλάνα που μετέδωσε το στρατιωτικό ειδησεογραφικό δίκτυο Zvedza δείχνουν τον υπουργό Άμυνας της Ρωσίας, Σεργκέι Σοϊγκού, να λέει στον Πούτιν πως οι ασκήσεις αφορούν την «απάντηση με ένα μαζικό πυραυλικό πλήγμα από τις στρατηγικές δυνάμεις επίθεσης σε απάντηση ενός εχθρικού πυρηνικού πλήγματος».

Ο αρχηγός του επιτελείου Βαλέρι Γκερασίμοφ είπε στον Πούτιν πως η άσκηση περιελάμβανε διηπειρωτικούς πυραύλους Yars, υποβρύχια και στρατηγικά βομβαρδιστικά αεροσκάφη Tupolev.

Το όπλο του τρόμου θα είναι το επόμενο κόλπο του Πούτιν;

Σε ό,τι αφορά στην ενδεχόμενη χρήση «βρόμικης βόμβας», η Telegraph επισημαίνει ότι δεν είναι μικρή πυρηνική συσκευή και δεν μπορεί να σκοτώσει ή να τραυματίσει τόσους πολλούς ανθρώπους όσους ένα πυρηνικό όπλο.

Συγκαταλέγονται στα τρομοκρατικά εργαλεία, καθώς οι ψυχολογικές συνέπειες από τη χρήση τους είναι σημαντικότερες από τις υλικές ζημιές ή τους θανάτους.

Οι βρόμικες βόμβες διασπείρουν ραδιενεργό υλικό που έχει τοποθετηθεί γύρω από έναν συμβατικό εκρηκτικό μηχανισμό, όπως ο δυναμίτης, οπότε η ισχύς της έκρηξης είναι ανάλογη του μηχανισμού.

Το ραδιενεργό υλικό τους δεν χρειάζεται να είναι το καθαρό ουράνιο ή πλουτώνιο που βρίσκεται στα πυρηνικά όπλα, αλλά μπορεί να προέρχεται από πολλές πηγές ραδιενέργειας, όπως αυτές που χρησιμοποιούνται σε ιατρικές ή βιομηχανικές χρήσεις. Οταν εκραγεί μια βρόμικη βόμβα, το ραδιενεργό υλικό θα καλύψει μόνο την περιοχή της έκρηξης. Για να παρασύρει ο άνεμος τη ραδιενέργεια σε μεγαλύτερη έκταση απαιτούνται μεγάλες ποσότητες ραδιενεργού υλικού.

Οποιος επιζήσει της αρχικής έκρηξης θα μπορούσε να εισπνεύσει ραδιενεργό υλικό και να χρειαστεί θεραπεία. Λίγοι όμως θα αρρωστήσουν από τη ραδιενέργεια, καθώς η ποσότητα θα είναι μικρή. Η περιοχή όπου θα εκραγεί η βόμβα θα πρέπει στη συνέχεια να απολυμανθεί ή να εγκαταλειφθεί, ενώ, αν η έκρηξη συμβεί σε κτίριο, ενδέχεται να χρειαστεί να κατεδαφιστεί.

Αν όμως, για παράδειγμα, μια σειρά από μικρές βόμβες εκραγούν στο οικονομικό κέντρο μιας μεγαλούπολης, τότε η περιοχή θα αποκλειστεί για πολύ καιρό, με μεγάλες συνέπειες στην οικονομία. Η επιμονή της Μόσχας για χρήση «βρόμικης βόμβας» από τους Ουκρανούς θυμίζει ανησυχητικά ένα παρόμοιο συμβάν κατά τον εμφύλιο της Συρίας.

Ο Πούτιν, σημειώνει η βρετανική εφημερίδα, θέλει να στρέψει την προσοχή του κόσμου μακριά από τις ήττες του ρωσικού στρατού στο μέτωπο. Η χρήση μίας «βρώμικης βόμβας» από τους Ρώσους, για την οποία θα κατηγορήσουν το Κίεβο, και η σύγχυση που θα ακολουθήσει, ίσως θεωρεί ότι είναι αυτό που χρειάζεται για να επιτεθεί ακόμα πιο βίαια εναντίον των Ουκρανών.


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: Βλαντιμίρ ΠούτινΗΠΑΠροειδοποίησησυνέπειες
Πηγή: in.gr
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Πανέξυπνη γιαγιά στην Πάτρα – Κατάλαβε την τηλεφωνική απάτη και κάλεσε την αστυνομία

Επόμενο Άρθρο

Γ’ Εθνική: Φιλικό αγώνα για τον ΠΟ Ελασσόνας και για τον Πιερικό

Σχετικά άρθρα

Έξαρση κυκλοσπορίασης στις ΗΠΑ προκαλεί σοβαρή διάρροια
Κόσμος

Έξαρση κυκλοσπορίασης στις ΗΠΑ προκαλεί σοβαρή διάρροια

Στο Παρίσι συζήτησαν Κυπριακό και ευρωτουρκικά οι ηγέτες
Ευρώπη

Στο Παρίσι συζήτησαν Κυπριακό και ευρωτουρκικά οι ηγέτες

Ντόναλντ Τραμπ:
Κόσμος

Ντόναλντ Τραμπ: Τέλος η εκεχειρία με το Ιράν και επίθεση κατά της Ισπανίας

Σύνοδος Κορυφής ΝΑΤΟ: Η Τουρκία επιδιώκει εξομάλυνση σχέσεων
Κόσμος

Σύνοδος Κορυφής ΝΑΤΟ: Η Τουρκία επιδιώκει εξομάλυνση σχέσεων

Κυριάκος Πιερρακάκης: Η νέα στρατηγική για το μέλλον της Ευρώπης
Ευρώπη

Κυριάκος Πιερρακάκης: Η νέα στρατηγική για το μέλλον της Ευρώπης

Ακραίος καύσωνας στην Ευρώπη με 1.000 νεκρούς στη Γαλλία
Ευρώπη

Ακραίος καύσωνας στην Ευρώπη με 1.000 νεκρούς στη Γαλλία (εικόνες & βίντεο)

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE


Λυσιστράτη



Σχάρα & Λεμόνι

Επιδοτούμενα Πρόγραμματα



Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
Μηλια-Αγωνας Δρόμου
28α Ποντιακά Πολιτιστικά Δρώμενα 2026

Επιλογές

Λιτόχωρο: Εγκαταστάσεις προσβασιμότητας ΑμεΑ σε 5 παραλίες

Αναζητείς μοναδικότητα; Διάβασε το κείμενο!…

Πιθανές πρόωρες εκλογές το φθινόπωρο, σύμφωνα με τον Κακλαμάνη

Κοτζά Αναστάς: Δημιουργικό εργαστήριο κεριών

Βημα..τίζοντας: Κατερίνη – Υγειονομική κάλυψη στο 9ο Φεστιβάλ Τημενίδαι ΧΟΥΡΟΝ

Μη χάσετε

Σχέδιο για μειώσεις τιμών έως 20% στα σούπερ μάρκετ

Ευρώπη: Νέο ενεργειακό μοντέλο με έμφαση στον ηλεκτρισμό

Η Οδύσσεια του Κρίστοφερ Νόλαν κυριαρχεί στο παγκόσμιο box office

Οδύσσεια: Ένα επικό blockbuster που επαναπροσδιορίζει το σινεμά

Ο Γιάννης Πάριος στο φινάλε του 55ου Φεστιβάλ Ολύμπου

Αγγελίες

Κατερίνη: Ενοικιάζεται διαμέρισμα επί της Βασιλείου 47

Κατερίνη: Ζητείται οδηγός με δίπλωμα Γ ‘ ή  Ε’ κατηγορίας για τοπικές μεταφορές

Κατερίνη: Πωλείται αυτοκίνητο Citroen Xsara του 1999

Κατερίνη: Από την ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ GROUP – HomeMarkt ζητείται για μόνιμη εργασία

Πωλείται χωράφι 7 στρεμμάτων με νερό και ακτινίδια σε παραγωγή.

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Μας αρέσουν τα παραμύθια 
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Κωνσταντίνος Π. Μπαλωμένος
Η νέα στρατηγική του ΝΑΤΟ: Αποτροπή μέσω μιας Συμμαχίας...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Χρήστος Γκουγκουρέλας
Οι τελευταίες εξελίξεις και οι διαστάσεις της κίνησης...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αργύρης Αργυριάδης
ΝΑΤΟ … πούντο;

Διαβάστε ακόμη...

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 19 Ιουλίου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας
Θέματα

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 19 Ιουλίου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 19 Ιουλίου 2026
Αθλητικά

Τι αθλητικές μεταδόσεις έχει η τηλεόραση, σήμερα Κυριακή, 19 Ιουλίου 2026

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 19 Ιουλίου 2026
Περιβάλλον

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 19 Ιουλίου 2026

Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης: Ο Άγγελος Ράπτης στο Πανευρωπαϊκό Ilca
Αθλητικά

Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης: Ο Άγγελος Ράπτης στο Πανευρωπαϊκό ILCA

Κατερίνη: Διακρίσεις για τον Ναυτικό Όμιλο στην κωπηλασία
Αθλητικά

Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης: Επιτυχίες στην κωπηλασία στην Καστοριά

Συνελήφθη ημεδαπός στη Θεσσαλονίκη για διακίνηση ναρκωτικών
Δελτία Τύπου

ΥΔΕΕ Κατερίνης: Σύλληψη στη Θεσσαλονίκη για διακίνηση ναρκωτικών

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr