Δευτέρα, 13 Ιουλίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Κατερίνη: Απολογισμός πεπραγμένων 2025 από τον Δήμο 12 Ιουλίου 2026
Κατερίνη: Παρουσιάστηκε η μελέτη για τη δυσοσμία στην πόλη (βίντεο) 12 Ιουλίου 2026
Κατερίνη: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην οδό 25ης Μαρτίου 12 Ιουλίου 2026
Πιερία: Υπό έλεγχο οι φωτιές στη σιδηροδρομική γραμμή Αλυκές – Αιγίνιο 12 Ιουλίου 2026
Λιτόχωρο: Διακόπηκε η σιδηροδρομική κυκλοφορία λόγω φωτιάς 12 Ιουλίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Επιστήμη » Πληροφορική » Έκλεισε μία από τις μεγαλύτερες πλατφόρμες χάκερ στον κόσμο

Έκλεισε μία από τις μεγαλύτερες πλατφόρμες χάκερ στον κόσμο

Έκλεισε μία από τις μεγαλύτερες πλατφόρμες χάκερ στον κόσμο
Πληροφορική
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
15 Απρ 2022 1 λεπτό ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο
ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT

Το ευρωπαϊκό γραφείο αστυνομίας ανακοίνωσε το κλείσιμο μίας από τις μεγαλύτερες πλατφόρμες χάκερ στον κόσμο, που πωλούσε πρόσβαση σε διαρροές δεδομένων αμερικανικών εταιριών.

Η “υποδομή” της κατασχέθηκε και ο διαχειριστής της καθώς και δύο συνεργοί συνελήφθησαν, διευκρίνισε σε μια ανακοίνωση η Europol.

Hondos

H “RaidForums“, που ξεκίνησε το 2015, περιελάμβανε σύμφωνα με τη Europol τουλάχιστον μισό εκατομμύριο χρήστες και ήταν ένα από τα πιο σημαντικά φόρουμ χάκερ στον κόσμο.

“Αυτή η πλατφόρμα είχε αποκτήσει όνομα πουλώντας πρόσβαση σε διαρροές σημαντικών βάσεων δεδομένων που ανήκαν σε αμερικανικές εταιρίες από διάφορους τομείς”, δήλωσε η Europol.

“Οι βάσεις δεδομένων περιείχαν πληροφορίες για εκατομμύρια πιστωτικές κάρτες, αριθμούς τραπεζικών λογαριασμών και πληροφορίες δρομολόγησης, καθώς και τα ονόματα χρηστών και σχετικούς κωδικούς εισόδου απαραίτητους για την πρόσβαση σε λογαριασμούς στο διαδίκτυο”, διευκρίνισε η Europol.

Η επιχείρηση με την επωνυμία Tourniquet συντονίστηκε από τη Europol η οποία υποστήριξε τις έρευνες που διεξάγονταν στις Ηνωμένες Πολιτείες, στη Βρετανία, στη Σουηδία, την Πορτογαλία και τη Ρουμανία.

Η επιχείρηση ήταν “η κατάληξη ενός έτους σχολαστικού σχεδιασμού ανάμεσα στις αρχές καταστολής που ενεπλάκησαν στην προετοιμασία της”, σύμφωνα με τη Europol.


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: Χάκερ
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Πάσχα με προσοχή και μέτρα ατομικής προστασίας

Επόμενο Άρθρο

Ανοιχτό το ενδεχόμενο διαγραφής προστίμου

Σχετικά άρθρα

Ai, απολύεσαι: Εταιρείες αλλάζουν στρατηγική και προχωρούν σε επαναπροσλήψεις
Τεχνολογία

AI, απολύεσαι: Εταιρείες επαναπροσλαμβάνουν προσωπικό

Η ραγδαία αύξηση της καθημερινής χρήσης των Social Media
Τεχνολογία

Η ραγδαία αύξηση της καθημερινής χρήσης των social media

Η κυβέρνηση των ΗΠΑ ενέκρινε τη διάθεση του Fable 5 και Mythos 5 της Anthropic
Τεχνολογία

Η κυβέρνηση των ΗΠΑ ενέκρινε τη διάθεση του Fable 5 και Mythos 5 της Anthropic

Έρευνα: Είναι εξοικειωμένοι οι Έλληνες με την τεχνολογία και το ΑΙ;
Τεχνολογία

Έρευνα: Είναι εξοικειωμένοι οι Έλληνες με την τεχνολογία και το ΑΙ;

ΗΠΑ: Περιορισμοί πρόσβασης στα μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης της Anthropic
Τεχνολογία

ΗΠΑ: Περιορισμοί πρόσβασης στα μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης της Anthropic

Τεχνητή νοημοσύνη: Έρευνα για τη χρήση και ανησυχίες
Τεχνολογία

Τεχνητή νοημοσύνη: Έρευνα για τη χρήση και ανησυχίες

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου
Επισκεφθείτε το Spiroulina Shop
Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

XTRA ECO
WORLDLINE




Βραβευσεις Ποδοσφαίρου Πιερίας width=

Σχάρα & Λεμόνι

Επιδοτούμενα Πρόγραμματα



Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT
Ο ΠΟΝΤΟΣ
Thrakiki Estia Katerinis

Επιλογές

Νίκος Παπαθανάσης: Στρατηγικός σχεδιασμός για την προγραμματική περίοδο 2028-2034

Κατερίνη: Συγκινητική συνάντηση αποφοίτων 3ου ΓΕΛ μετά από 25 έτη

55ο Φεστιβάλ Ολύμπου: Ματαιώνεται η συναυλία Χατζηνάσιου και Κορκολή

Κρατική ενίσχυση 5 εκατομμυρίων ευρώ για το Ωραιόκαστρο

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 6 Ιουλίου 2026

Μη χάσετε

Κατερίνη: Απολογισμός πεπραγμένων 2025 από τον Δήμο

Κατερίνη: Παρουσιάστηκε η μελέτη για τη δυσοσμία στην πόλη (βίντεο)

Κατερίνη: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην οδό 25ης Μαρτίου

Πιερία: Υπό έλεγχο οι φωτιές στη σιδηροδρομική γραμμή Αλυκές – Αιγίνιο

Λιτόχωρο: Διακόπηκε η σιδηροδρομική κυκλοφορία λόγω φωτιάς

Αγγελίες

Κατερίνη: Η Konstantinou Sokratis αναζητά για άμεση πρόσληψη έναν έμπειρο Μηχανικό

ΑΡΑΒΙΔΗΣ ΑΕ: Υπάλληλος Ηλεκτρονικού Καταστήματος Eshop

Η εταιρία ΝΙΣΣΟΥ Α.Ε. αναζητά νέους συνεργάτες.

Από εταιρεία πωλήσεων, ζητούνται νέοι συνεργάτες για μόνιμη συνεργασία.

Κυνηγετικός Σύλλογος Κατερίνης: Προσφορές για την κάλυψη των μελών του για την περίοδο 2026-2027.

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γεώργιος Σ. Κανταρτζής
Άγχος: Η μάστιγα της εποχής μας
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Πώς χάνουμε βάρος
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Προτείνω δημιουργία «Κολυμβήθρας» για Εθνοσωτήρες!…
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Χρήστος Τζιουβάρας
Οι νέοι και η “σεζόν” – Μια πρόταση

Διαβάστε ακόμη...

Εντατική εκπαίδευση χειριστών ΣΜΗΕΑ (drones) στον Ελληνικό Στρατό
Ελλάδα

Εντατική εκπαίδευση χειριστών ΣΜΗΕΑ (drones) στον Ελληνικό Στρατό

Σταθερή η κυριαρχία της Νέας Δημοκρατίας στις δημοσκοπήσεις
Πολιτική

Σταθερή η κυριαρχία της Νέας Δημοκρατίας στις δημοσκοπήσεις

Στα δικαστήρια οι συλληφθέντες για το σπίτι Νέστορα
Ελλάδα

Στα δικαστήρια οι συλληφθέντες για την εμπρηστική επίθεση στο σπίτι της Αφροδίτης Νέστορα

Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης Πιερίας για τον Ιούνιο του 2026
Υγεία

Φαρμακεία Κατερίνη & Πιερία: Εφημερεύοντα και Ανοιχτά Φαρμακεία σήμερα 12/07/2026

Μουντιάλ 2026: Γαλλία, Ισπανία, Αγγλία & Αργεντινή στα ημιτελικά
Αθλητικά

Μουντιάλ 2026: Γαλλία, Ισπανία, Αγγλία & Αργεντινή στα ημιτελικά

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 12 Ιουλίου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας
Θέματα

Σαν Σήμερα, Κυριακή, 12 Ιουλίου 2026: Ιστορικά γεγονότα και εορτολόγιο της ημέρας

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr