Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου, 2026
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Περιβάλλον
  • Πολιτισμός
  • Τουρισμός
  • Υγεία
  • Αθλητικά
  • Απόψεις
  • Αγγελίες
No Result
View All Result
Ολύμπιο Βήμα - Τα Νέα της Κατερίνης και της Πιερίας - Καθημερινή Ενημέρωση
No Result
View All Result
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες
Θετικό Φροντιστήριο
Hondos Center
  Συμβαίνει Τώρα
Μηδενίζεται ο ΕΝΦΙΑ για οικισμούς του Δήμου Δίου-Ολύμπου στην Πιερία 7 Σεπτεμβρίου 2026
Ο Ιστορικός Ποντιακός Σύλλογος Νεοκαισάρειας «Κότζα Αναστάς», αποχαιρετά τον Ιωάννη Αναστασιάδη 7 Σεπτεμβρίου 2026
Το Katerini Run 2026 υποδέχεται 800 δρομείς στο Δημοτικό Πάρκο 7 Σεπτεμβρίου 2026
Το Επιμελητήριο Πιερίας πραγματοποίησε την κλήρωση της Λευκής Νύχτας 7 Σεπτεμβρίου 2026
Το Επιμελητήριο Πιερίας εντυπωσίασε στην 90η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης 7 Σεπτεμβρίου 2026
Next
Prev

Ολύμπιο Βήμα » Ελλάδα » Ελληνοτουρκικά: Το timing που ο Ερντογάν άλλαξε στάση απέναντι στον Μητσοτάκη

Ελληνοτουρκικά: Το timing που ο Ερντογάν άλλαξε στάση απέναντι στον Μητσοτάκη

Ελληνοτουρκικά: Το Timing που ο Ερντογάν άλλαξε στάση απέναντι στον Μητσοτάκη
Ελλάδα
Από
Ολύμπιο Βήμα
Ολύμπιο Βήμα Newsroom
26 Μαρ 2023 1 λεπτό ανάγνωση
Προσθήκη του olympiobima.gr στο

O Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν και τον Μεβλούτ Τσαβούσογλου στέλνουν ευχετήριες επιστολές για την εθνική μας γιορτή, προς τον Κυριάκο Μητσοτάκη και τον Νίκο Δένδια αντίστοιχα

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT

Πριν από έναν χρόνο, ανήμερα της 25ης Μαρτίου, καταγράφηκαν 21 τουρκικές παραβιάσεις πάνω από το Βορειοανατολικό, Κεντρικό και Νοτιοανατολικό Αιγαίο. Χθες, ύστερα από πολλούς μήνες έντασης και προκλήσεων, η Τουρκία έκανε… στροφή 180 μοιρών, με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν και τον Μεβλούτ Τσαβούσογλου να στέλνουν ευχετήριες επιστολές για την εθνική μας γιορτή, προς τον Κυριάκο Μητσοτάκη και τον Νίκο Δένδια αντίστοιχα.

Τουρκικές διπλωματικές πηγές μιλώντας χθες στο newsit.gr επιβεβαίωσαν την αλλαγή στάση της Άγκυρας, ωστόσο η Αθήνα από την πλευρά της διατηρεί τις επιφυλάξεις της και περιμένει να δει κατά πόσο θα συνεχιστεί αυτό το καλό κλίμα.

Το timing που ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν άλλαξε στάση απέναντι στον Κυριάκο Μητσοτάκη δεν είναι τυχαίο. Άλλωστε, έχει αποδείξει πως κλιμακώνει και αποκλιμακώνει την ένταση με την Ελλάδα, ανάλογα με το… συμφέρον του και τις πολιτικές συγκυρίες.

Πριν από έξι ημέρες, λοιπόν, η Διεθνής Διάσκεψη Δωρητών που διοργανώθηκε από την Κομισιόν και τη Σουηδική Προεδρία της ΕΕ, στις Βρυξέλλες, δεσμεύθηκε για τη διάθεση 6,05 δισ. ευρώ για τους σεισμόπληκτους της Τουρκίας, ενώ πριν από τρεις ημέρες ο υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ, Άντονι Μπλίνκεν, ξεκαθάρισε ότι μπορεί να υπάρξει συμφωνία για την πώληση των F-16 στη γειτονική χώρα, υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα χρησιμοποιηθούν για την απειλή βασικών συμμάχων και εταίρων των ΗΠΑ, όπως στην περίπτωση της Ελλάδας, της Κύπρου και της βόρειας Συρίας.

Συνεπώς, η περίοδος… μηδενικών προκλήσεων από την πλευρά της Τουρκίας – όπως επιβεβαίωσε και ο υπουργός Εξωτερικών, Νίκος Δένδιας, σε συνέντευξη του- είναι πιθανό να αποδειχθεί εξαιρετικά ωφέλιμη για τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, και μάλιστα εν μέσω προεκλογικής περιόδου.

📌 Σχετικό με Ευρωπαϊκή Επιτροπή
Πράσινο φως από την Κομισιόν για έργα 2,3 δισ. ευρώ στα νησιά →
Ευρωπαϊκή Επιτροπή Ευρωπαϊκή Επιτροπή


Μεθοδικό-Μεταίχμιο

Θέματα: ΕλληνοτουρκικάΕρντογάν
Πηγή: newsit.gr
Ολύμπιο Βήμα

Ολύμπιο Βήμα

Η συντακτική ομάδα του Ολύμπιου Βήματος — ημερήσια εφημερίδα Πιερίας από το 1974. Καθημερινή ειδησεογραφική κάλυψη για Κατερίνη, Πιερία και Ελλάδα.

Πληροφορίες για το Ολύμπιο Βήμα
Επικοινωνία

Προηγούμενο Άρθρο

Κιτιξής Κωνσταντίνος: Η άνοδος των επιτοκίων επιβαρύνει τους δανειολήπτες, οδηγεί σε ύφεση και απειλεί την οικονομία

Επόμενο Άρθρο

Φορολογικές δηλώσεις: 10 + 1 σημεία που πρέπει να προσέξετε

Σχετικά άρθρα

Δημοτικό Ωδείο Κατερίνης:
Παιδεία

Δημοτικό Ωδείο Κατερίνης: Εγγραφές για τη νέα χρονιά

Η αντιπολίτευση κατακρίνει τις εξαγγελίες Μητσοτάκη στη ΔΕΘ
Πολιτική

Η αντιπολίτευση κατακρίνει τις εξαγγελίες Μητσοτάκη στη ΔΕΘ

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης παρουσίασε στη ΔΕΘ το όραμα για την Ελλάδα του 2030
Ελλάδα

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης παρουσίασε στη ΔΕΘ το όραμα για την Ελλάδα του 2030

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης απαντά για τα τεκμήρια στη ΔΕΘ
Ελλάδα

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης απαντά για τα τεκμήρια στη ΔΕΘ

Ο Απόστολος Τζιτζικώστας ανακοίνωσε τον κάθετο άξονα Θεσσαλονίκης Βουκουρεστίου
Ελλάδα

Ο Απόστολος Τζιτζικώστας ανακοίνωσε τον κάθετο άξονα Θεσσαλονίκης-Βουκουρεστίου

Ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε μέτρα στήριξης στη ΔΕΘ – Ποιος παίρνει τι και πότε
Ελλάδα

Ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε μέτρα στήριξης στη ΔΕΘ – Ποιος παίρνει τι και πότε

ADVERTISEMENT

ΙΕΚ ΛΥΔΙΑ

Μαριάννα Τριανταφύλλου


Ελένη Ελευθεριάδου - Ψυχολόγος
Κωνσταντινίδης Εμπόριο Σιδήρου

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

WORLDLINE
XTRA ECO


ΑΦΕΤΗΡΙΑ

Σχάρα & Λεμόνι





Παραλία Κατερίνης - Kassapidis Exchange

Αναγγελία Γάμου με ένα Κλικ

ADVERTISEMENT

Επιλογές

Κατερίνη & Πιερία: Ο καιρός σήμερα, 6 Σεπτεμβρίου 2026

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης απαντά για τα τεκμήρια στη ΔΕΘ

Η κλιματική αλλαγή επιβαρύνει τους προϋπολογισμούς των κρατών της ΕΕ

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης ξεκινά τις εγγραφές για τη νέα χρονιά

Ο Δήμος Κατερίνης διοργανώνει επίδειξη του αθλήματος Catchball

Μη χάσετε

Μηδενίζεται ο ΕΝΦΙΑ για οικισμούς του Δήμου Δίου-Ολύμπου στην Πιερία

Ο Ιστορικός Ποντιακός Σύλλογος Νεοκαισάρειας «Κότζα Αναστάς», αποχαιρετά τον Ιωάννη Αναστασιάδη

Το Katerini Run 2026 υποδέχεται 800 δρομείς στο Δημοτικό Πάρκο

Το Επιμελητήριο Πιερίας πραγματοποίησε την κλήρωση της Λευκής Νύχτας

Το Επιμελητήριο Πιερίας εντυπωσίασε στην 90η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης

Αγγελίες

ΖΗΤΕΙΤΑΙ κοπέλα για εργασία σε γραφείο

Η HomeMarkt μεγαλώνει την ομάδα της – Νέες θέσεις μόνιμης εργασίας

Ζητείται νεαρός για υπάλληλος γραφείου

Ζητείται οδηγός με δίπλωμα Γ ‘ ή  Ε’ κατηγορίας

Από το ξενοδοχείο ΚΡΟΝΟΣ στον Πλαταμώνα, ζητούνται άτομα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα

Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Απόστολος Παπαδημητρίου (Μακρυγιάννης)
Η ασπίδα του Αχιλλέα και η αχίλλειος πτέρνα
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Θόδωρος Δημητριάδης
Τα προεκλογικά πρέπει 
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Αργύρης Αργυριάδης
Τι (δεν) θα ακούσουμε από το βήμα της...
Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
Γιώργος Πιπερόπουλος
Το πρόγραμμα Τσίπρα δημιουργεί Δεξαμενή Εθνικών Ευεργετών;

Διαβάστε ακόμη.........

Κομνηνός Δελβερούδης: Στην Πιερία ήρθε η ώρα για έργα, απολογισμό και λογοδοσία
Δελτία Τύπου

Κομνηνός Δελβερούδης: Στην Πιερία ήρθε η ώρα για έργα, απολογισμό και λογοδοσία

Παρέμβαση για Σχολικά Βιβλία με Ομόφυλα Ζευγάρια…
Άρθρα-Απόψεις

Παρέμβαση για Σχολικά Βιβλία με Ομόφυλα Ζευγάρια…

Η αντιπολίτευση κατακρίνει τις εξαγγελίες Μητσοτάκη στη ΔΕΘ
Πολιτική

Η αντιπολίτευση κατακρίνει τις εξαγγελίες Μητσοτάκη στη ΔΕΘ

Οι νέοι Ευρωπαίοι αντιμετωπίζουν κρίσεις και αβεβαιότητα για το μέλλον
Ευρώπη

Οι νέοι Ευρωπαίοι αντιμετωπίζουν κρίσεις και αβεβαιότητα για το μέλλον

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης παρουσίασε στη ΔΕΘ το όραμα για την Ελλάδα του 2030
Ελλάδα

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης παρουσίασε στη ΔΕΘ το όραμα για την Ελλάδα του 2030

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης απαντά για τα τεκμήρια στη ΔΕΘ
Ελλάδα

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης απαντά για τα τεκμήρια στη ΔΕΘ

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


© 2026 Ολύμπιο Βήμα
Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.

Ολύμπιο Βήμα: Η Καθημερινή Ενημέρωση της Κατερίνης και της Πιερίας
Το Ολύμπιο Βήμα είναι η ιστορική ημερήσια εφημερίδα της Πιερίας με έδρα την Κατερίνη, που προσφέρει αξιόπιστη τοπική ενημέρωση σε πολιτική, κοινωνία, πολιτισμό, οικονομία και αθλητισμό, τόσο έντυπα όσο και ψηφιακά

Ολύμπιο Βήμα - Μ.Η.Τ. 252157
Μ.Η.Τ. 252157

Καθημερινή ενημέρωση με τοπικές ειδήσεις, νέα και άρθρα.

  • Ολύμπιο Βήμα: Η Εφημερίδα της Πιερίας από το 1979
  • Επικοινωνία
  • Αρθρογράφοι στο Ολύμπιο Βήμα
  • Πρωτοσέλιδα της Εφημερίδας
  • Πολιτική Cookies
  • Πολιτική Απορρήτου
  • Πολιτική κατά της Διαφθοράς
  • Δήλωση Εχεμύθειας
  • Όροι Χρήσης
  • Δήλωση συμμόρφωσης

Το Ολύμπιο Βήμα στα Social Media

Η Κατερίνη και η Πιερία σήμερα: Καθημερινή Ενημέρωση


Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε.
Βότση 18, 601 00, Κατερίνη
Τηλ. 23510 33633
Α.Φ.Μ.: 094329106
Δ.Ο.Υ. Κατερίνης
E-mail: info@olympiobima.gr
Ιδιοκτήτης: Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Μαρία Κορομήλη
Διευθυντής Σύνταξης: Αθανάσιος Τέγος
Διευθυντής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Διαχειριστής Ιστοσελίδας: Άγγελος Κεσανλής
Δικαιούχος του Ονόματος Τομέα - Domain Name:
Εκδοτική Ενημερωτική Ι Κορομήλης Α.Ε.

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr

No Result
View All Result
ΒΗΜΑ...τίζοντας
  • Όλες οι Ειδήσεις
  • Κατερίνη
  • Πιερία
  • Φεστιβάλ Ολύμπου
  • ΒΗΜΑ…τίζοντας
  • Επικαιρότητα
  • Ελλάδα
  • Κόσμος
  • Οικονομία
  • Πολιτισμός
  • Υγεία
  • Τεχνολογία
  • Τουρισμός
  • Άρθρα-Απόψεις
  • Αθλητικά
  • Αγγελίες
  • Καιρός Live
  • Κλιματική Αλλαγή
  • Επικοινωνία
  • Αναγγελία γάμου με ένα κλικ
  • Live οι τιμές καυσίμων
  • Εφημερεύοντα Φαρμακεία Κατερίνης
  • Χρήσιμα Τηλέφωνα – Πρώτες βοήθειες

© 2024 Ολύμπιο Βήμα Εκδοτική Ενημερωτική Ι. Κορομήλης Α.Ε. Βότση 18, 601 00, Κατερίνη Τηλ. 23510 33633 Α.Φ.Μ.: 094329106 Δ.Ο.Υ. Κατερίνης E-mail: info@olympiobima.gr